Trump hovořil telefonicky s Putinem, debatovali o odzbrojení i koronaviru

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o společné odzbrojovací dohodě, jejíž součástí by byla i Čína. V prohlášení to uvedl Bílý dům, který za jedno z dalších témat debaty označil i pandemii nemoci covid-19. Paříž informovala také o Putinově telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Komuniké o telefonátu vydal také Kreml, avšak podle listu Vedomosti se nezmínil o jednání na téma kontroly zbrojení.

„Prezident Trump ujistil, že Spojené státy jsou připraveny k účinné kontrole zbraní, jejíž součástí by nebylo jen Rusko, ale také Čína, a že se těší na budoucí rozhovory s cílem vyhnout se nákladnému závodu ve zbrojení,“ citoval Reuters z prohlášení Trumpovy kanceláře.

Stávající americko-ruská smlouva START o omezení strategických zbraní podepsaná před deseti lety v Praze vyprší příští rok v únoru, ale její osud je kvůli americkému návrhu na zapojení Číny nejistý.

Trump nabídl Rusku zdravotnickou pomoc

Trump už loni požadavkem rozšíření dohody o Čínu podmínil další kroky při omezování stavu strategických jaderných arzenálů. Kreml zapojení Číny neodmítá, pokud s takovým krokem bude souhlasit Peking.

Čína má ve výzbroji asi 300 jaderných zbraní, což je mnohem méně než USA nebo Rusko.

Prezidenti si podle Kremlu vyměnili pozdravy v souvislosti se 75. výročím vítězství nad nacismem a Trump navrhl, že USA pošlou do Ruska zásilku zdravotnického zařízení pro boj proti koronaviru. Podle deníku však není jasné, zda tuto nabídku Putin přijal. Oba prezidenti také hovořili o situaci na světovém trhu s ropou.

Putin hovořil také s Macronem. I o míru v Evropě

Den před výročím konce druhé světové války s ruskou hlavou státu telefonicky hovořil také francouzský prezident Macron. Podle prohlášení Elysejského paláce bylo kromě pandemie a porážky nacismu předmětem rozhovoru i „budování míru a stability na evropském kontinentě, jakož i ve zbytku světa“, které prý nikdy nebylo více žádoucí.

„Připomenul v této souvislosti (Macron) důležitost strategického dialogu mezi Francií a Ruskem ohledně společné agendy důvěry a bezpečnosti. Také zdůraznil nutnost, aby všechny stálé členské země Rady bezpečnosti (OSN) naplno dostávaly svým historickým zodpovědnostem, vzhledem k bezprecedentní krizi,“ dodává komuniké francouzské prezidentské kanceláře.