Tribunál OSN uložil dvěma bývalým příslušníkům srbské tajné služby dvanáctiletý trest

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) odsoudil dva bývalé příslušníky srbské tajné služby za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti během válek, které doprovázely rozpad Jugoslávie na začátku 90. let minulého století. Oba muži dostali dvanáctiletý trest, oznámil haagský tribunál v rozsudku.

Sedmdesátiletý Jovica Stanišić a o rok starší Franko Simatović byli obvinění z toho, že kontrolovali srbské polovojenské jednotky provádějící etnické čistky v Chorvatsku a Bosně v letech 1991 až 1995. Prokuratura pro ně žádala doživotní trest.

Stanišiče a Simatoviče soud odsoudil za napomáhání trestnému činu vraždy, deportace, nuceného přesunu a perzekuce v severobosenském městě Bosanski Šamac. Podle tribunálu však neexistují dostatečné důkazy, které by muže usvědčily z dalších zločinů v jiných městech a vesnicích v Bosně a Chorvatsku, píše agentura AP.

Oba muži vinu popírají, proti rozsudku se mohou odvolat. Do Haagu byli vydáni v roce 2003 a v roce 2013 si vyslechli osvobozující rozsudek. V roce 2015 byl nicméně verdikt zrušen a proces začal nanovo.

Nejmocnější představitelé režimu

Stanišić patřil coby šéf srbské Státní bezpečnosti (SDB) v letech 1991 až 1998 k nejmocnějším představitelům režimu srbského, respektive jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Simatović velel jednotce SDB pro zvláštní operace (JSO), známé též jako Červené barety. Někteří její příslušníci byli odsouzeni za válečné zločiny, vraždy Miloševičových srbských odpůrců a také v souvislosti s atentátem na srbského premiéra Zorana Djindjiče v březnu 2003.

Proces s oběma bývalými představiteli srbské tajné služby je posledním před tribunálem OSN, který se týká zločinů spáchaných během válečných konfliktů provázejících rozpad Jugoslávie. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a MICT, který na jeho činnost v roce 2017 navázal, předtím v souvislosti s válkami v bývalé Jugoslávii v 90. letech odsoudily za spáchání válečných zločinů 90 lidí k celkovému trestu 1311 let vězení.

V sedmi případech uložil tribunál doživotní trest, naposledy začátkem června bývalému bosenskosrbskému generálovi Ratku Mladičovi za genocidu ve Srebrenici a další zločiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
22:39Aktualizovánopřed 23 mminutami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
08:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 4 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 5 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 6 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...