Thatcherová má stařeckou demenci

Londýn - Někdejší dlouholetá britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová už léta bojuje se stařeckou demencí. Její dcera Carol Thatcherová to popsala ve své nové vzpomínkové knize. Úryvky z připravovaných pamětí dnes zveřejnil britský nedělník Mail on Sunday.

Dcera expremiérky popisuje, že si matčiných problémů s pamětí poprvé všimla v roce 2000 při společném obědě. Tehdy prý Thatcherová zaměnila dva různé konflikty - argentinsko-britskou válku o Falklandy a mnohem pozdější boje na Balkáně.

Poté se prý problémy s pamětí začaly čím dál více množit - lékař tedy Margaret Thatcherové doporučil, aby se vyhýbala projevům na veřejnosti a omezila i společenské styky na vyšší úrovni, kde by ji náhlá indispozice mohla přivést do rozpaků.

„Jde o případ klasické demence, kterou doprovázela série mrtviček. Nejhorší ale je, že s tím nemůžu nic dělat - nemoc postupuje svým vlastním tempem,“ svěřila se dcera bývalé premiérky.

Margaret Thatcherová

Margaret Thatcherová se narodila v roce 1925, vystudovala chemii na Oxfordské univerzitě, později též práva. Díky volebnímu vítězství Konzervativní strany se jako její vůdkyně stala jako první žena v evropské historii předsedkyní vlády. Tento úřad pak zastávala jedenáct a půl roku.