Tchajwanská prezidentka je na návštěvě v USA, Čína protestuje

7 minut
Horizont ČT24: Tchajwanská prezidentka v USA
Zdroj: ČT24

Nejméně devět čínských letadel v bojové pohotovosti překročilo dělicí linii v Tchajwanském průlivu. Informovalo o tom ostrovní ministerstvo obrany, podle něj jde o neodůvodněné vojenské nasazení. Napětí narůstá v době, kdy se tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen zastavila ve Spojených státech cestou za diplomatickými spojenci ve střední Americe.

Zastávka na americké půdě je citlivá. „Dotýká se ohniska čínsko-amerických vztahů a může ovlivnit, jestli se ještě zhorší,“ uvedla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.  

„Odhodlání Tchaj-wanu stát se globálním hráčem sílí. Vést Tchaj-wan do světa a přivést svět na Tchaj-wan je důležitým cílem naší vlády a vnější tlak nám v tom nezabrání,“ řekla prezidentka. 

Příští týden – cestou domů ze Střední Ameriky – se Cchaj zastaví v Los Angeles. Má se setkat s předsedou americké Sněmovny reprezentantů. Podle varování Pekingu to může vést k vážné konfrontaci. „Znovu to dokazuje, že hlavní příčinou napětí v Tchajwanské úžině jsou pokusy tchajwanských úřadů spoléhat se na USA a usilovat o nezávislost, zatímco někteří lidé v USA chtějí zneužít Tchaj-wan proti Číně,“ uvedla k tomu mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning.

Vztahy Spojených států a Číny jsou nejhorší od roku 1979, kdy Washington normalizoval vazby s Pekingem a přerušil oficiální diplomatické styky s Tchaj-pejí, připomněla zpravodajka Šámalová. 

Spojené státy se nyní řídí politikou takzvané strategické nejednoznačnosti. Smyslem je podporovat Tchaj-wan a zároveň předcházet formálnímu vyhlášení nezávislosti i invazi. Udržují obě strany v nejistotě, jestli by v případě války zasáhly, v poslední době však Joe Biden otevřeně prohlásil, že by ostrovu pomohl. 

Blíží se volby, Peking mění taktiku

Na Tchaj-wanu se blíží prezidentské volby a Peking mění taktiku. Ve snaze naklonit si veřejnost nabízí místo biče cukr. Ruší zákaz dovozu potravin. Na pevninu pozval bývalého prezidenta z opoziční strany, která je preferovaným partnerem k jednání. „Lidé na obou stranách průlivu jsou Číňané, potomci Žlutého a Rudého císaře. Na pevnině i na Tchaj-wanu bylo realizováno mnoho návrhů na budování národa, které byly otcům zakladatelům drahé,“ prohlásil bývalý prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou.

Opozici by ve volbách pomohlo, kdyby Peking změnil svůj obraz na Tchaj-wanu. Po letech vojenského zastrašování a ekonomického nátlaku má 61 procent veřejnosti pocit, že čínská vláda zaujímá vůči tchajwanskému lidu nepřátelský postoj, dodala zpravodajka. 

Snaha o izolaci ostrova

Analytička ze Sinopsis Markéta Záhumenská soudí, že se obyvatelé Tchaj-wanu bojí jakýkoliv změn, a proto většinou chtějí udržet současný stav. Většina se jich cítí být ztotožněna s tchajwanskou, nikoliv čínskou identitou, řekla. „Domnívám se proto, že většina by si nyní nepřála sjednocení s Čínou a už vůbec si nepřejí nějaký ozbrojený konflikt.“

Čína se snaží zatlačit Tchaj-wan do mezinárodní izolace, proto protestuje proti návštěvám na ostrově či cestám jeho představitelů do zahraničí, jako nyní do USA. Záhumenská upozornila, že současná návštěva v USA je neoficiální a tak ani nemohla prezidentka překročit nějakou červenou linii, o které Čína mluví.

Tchaj-wan nyní oficiálně uznává jen třináct států, Číně se tak daří dostávat ho do určité izolace. Nedávno mu například vypověděl diplomatické vztahy Honduras. Peking se snaží přetahovat různé státy na svou stranu prostřednictvím slibů o velkorysých investicích. „Daří se jim to zejména u států, které nemají povědomí o hrozbách, které toto partnerství s Čínou může přinášet,“ dodala analytička.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, reaguje Kyjev na návrh Putina

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59AktualizovánoPrávě teď

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
před 35 mminutami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran. Podle agentury AFP to řekl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí před dalším nepřímým jednáním o íránském jaderném programu se Spojenými státy. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl.
před 1 hhodinou

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 4 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 7 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 17 hhodinami
Načítání...