Švýcarsko bude hostit mírovou konferenci o Ukrajině. Na Zelenského žádost

Švýcarsko uspořádá mírovou konferenci o Ukrajině na nejvyšší úrovni, oznámila prezidentka alpské země Viola Amherdová. Podle ní se tak stane na základě žádosti hlavy ukrajinského státu Volodymyra Zelenského, který v pondělí přicestoval do Švýcarska. Informovaly o tom světové agentury.

„Na mírovém summitu jsme otevřeni všem zemím, které respektují naši svrchovanost a územní celistvost,“ citovala agentura Reuters z vyjádření Zelenského po jednání s Amherdovou v Bernu.

Podle agentury DPA tím Zelenskyj vyloučil možnost, že by se jednání účastnilo také Rusko, které na Ukrajinu před bezmála dvěma lety vojensky zaútočilo a zabralo rozsáhlá území na jihu a východě země. Ukrajinský prezident zároveň vyjádřil přání, aby se vrcholné schůzky zúčastnila také Čína a země takzvaného globálního Jihu.

Amherdová neuvedla, kdy by se konference měla konat. Řekla však, že přípravy na ni zahájí švýcarští a ukrajinští diplomaté již v následujících dnech.

Pokračování jednání

Formát summitu ve Švýcarsku má podle DPA navázat na čtyři konference o ukrajinském mírovém plánu, které se dosud konaly v Dánsku, Saúdské Arábii, na Maltě a v neděli ve švýcarském Davosu. V Davosu se schůzky na nižší úrovni zúčastnilo 83 zemí a mezinárodních organizací, nikoli však Čína. Plán vyjmenovává základní předpoklady pro mír, které Kyjev zformuloval do deseti bodů. Patří mezi ně stažení Ruska ze všech částí země, tresty pro ruské válečné zločince a reparace.

Po jednání s vedoucími představiteli Švýcarska se Zelenskyj poprvé osobně zúčastní Světového ekonomického fóra v Davosu, na kterém by měli být přítomni zástupci osmi desítek států včetně zemí G7, členů Evropské unie a řady mimoevropských zemí.

Švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis v neděli uvedl, že do společného úsilí o ukončení rusko-ukrajinské války je třeba zapojit Čínu. Důležitou roli by podle něj mohly sehrát také země jako Brazílie, Indie nebo Jihoafrická republika, které s Ruskem udržují dialog a které se jednání v Davosu účastní.

On-line přenos

Rusko-ukrajinská válka (leden 2024)

  • Středa 31. ledna 2024
  • 19:59

    Čeští ženisté, chemici, zdravotníci a odstřelovači vycvičili za loňský rok v Polsku téměř tisíc ukrajinských vojáků. V asistenční misi Evropské unie na podporu Ukrajiny EUMAM UA budou čeští vojáci působit i letos, Česko do Polska v lednu vyslalo druhou rotaci instruktorů.

  • 19:42

    Ukrajinské síly odpoledne vypálily dvacet raket na oblast Černého moře a poloostrov Krym ovládaný Ruskem, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Na poloostrově se jim podařilo zasáhnout leteckou základnu Belbek, naznačil na sociální síti Telegram velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

  • 18:35

    Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu odmítl řadu stížností Ukrajiny souvisejících s ruskou podporou separatistů na východě země a s postupem vůči Ukrajincům a Tatarům na nelegálně anektovaném Krymu. Mimo jiné nevyhověl žádosti o reparace od Ruska za útoky připisované Moskvou koordinovaným silám. Soud ale uznal, že Moskva porušila části dvou úmluv OSN – a to o boji proti financování terorismu a odstraňování všech forem rasové diskriminace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Konžští povstalci vstoupili do dvoumilionové metropole

Prudké boje v pondělí pokračovaly ve východokonžském městě Goma u hranic s Rwandou mezi konžskými silami a bojovníky ozbrojené skupiny M23, kteří do města vstoupili předchozího dne. V centru Gomy se podle agentury AFP od rána ozývaly trvalé dělostřelecké detonace a intenzivní palba z ručních zbraní. Je obtížné určit, které části města padly do rukou M23 a rwandských vojáků a které zůstávají pod kontrolou konžské armády. Oblast je důležitá kvůli velkým zásobám nerostného bohatství, zejména coltanu důležitého při výrobě mobilních telefonů, notebooků, vojenského zařízení či jaderných reaktorů.
11:19Aktualizovánopřed 8 mminutami

Experti potvrdili peří v motorech jihokorejského letadla

Při vyšetřování nejhorší letecké katastrofy v historii Jižní Koreje, která připravila o život 179 lidí, experti potvrdili, že v obou motorech letounu našli ptačí krev a peří. Právě střet letadla Boeing 737-800 s hejnem ptáků tak měl stát na počátku prosincové tragédie. Předběžná zpráva, kterou předali Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, ale neodpovídá na otázku, proč stroj přistál bez vysunutého podvozku a proč černé skříňky nezaznamenaly poslední čtyři minuty před neštěstím.
před 13 mminutami

Odchod izraelských vojáků z Libanonu se po dohodě prodlouží

Izrael a Libanon se dohodly, že lhůta, do kdy se mají izraelští vojáci stáhnout z jižního Libanonu, bude prodloužena až do 18. února. Stahování izraelských vojáků mělo původně skončit v neděli. Izraelská střelba proti lidem, kteří se druhým dnem pokoušeli dostat do pohraničních vesnic, si v pondělí vyžádala dva mrtvé a sedmnáct zraněných.
05:45Aktualizovánopřed 47 mminutami

Izrael začal pouštět Palestince zpět na sever Pásma Gazy

Izrael začal pouštět Palestince vyhnané válkou zpět na sever Pásma Gazy. Informují o tom agentury AP a AFP. Krok předpokládá dohoda o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, jeho realizaci však v posledních dnech bránil spor kolem propouštění rukojmí. Hnutí v pondělí předalo Izraeli seznam, podle kterého je z 33 rukojmí určených k propuštění naživu 25.
06:42Aktualizovánopřed 52 mminutami

Osvětim je jen symbol. Honička na Židy začala mnohem dřív, říká pamětník

Osvětim je jen symbol, pronásledování Židů začalo mnohem dříve – pogromy mnohem, mnohem dříve, připomněl v Interview ČT24 sociolog a politolog Fedor Gál, který se narodil na konci druhé světové války v židovském ghettu v Terezíně. Vyrůstal na bratislavské periferii, kde slýchával, že je „židák“. V současnosti je podle něj antisemitismus opět na vzestupu. „Vinni jsou i ti, kteří ve vzdělávacím systému nedostatečně šiří poznání. Vinni jsou i ti, kteří dnes různými slovy dokáží kamuflovat latentní antisemitismus,“ řekl Gál.
před 1 hhodinou

Myslela jsem, že smrt židovských dětí je normální, vzpomínala v Osvětimi přeživší

V polském městě Osvětim se v pondělí uskutečnil pietní akt k 80 letům od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Přímo u jeho brány zazněly vzpomínky na hrůzné osudy lidí, jejichž životy ukončila za druhé světové války nacistická vyhlazovací mašinerie. Účastníci ceremoniálu se shodli, že jde o jedno z posledních výročí, kdy mohou o tragédii holocaustu promluvit přímo přeživší Osvětimi.
11:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kolumbie souhlasila s přijímáním vyhoštěných migrantů, USA cla nezavedou

Kolumbie souhlasila s přijímáním migrantů vyhoštěných ze Spojených států, uvedl v neděli večer Bílý dům. Podle něj se tak odkládá plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na uvalení cel na dovoz z Kolumbie kvůli tomu, že jihoamerická země odmítla přijmout dva americké deportační lety. Podle agentury AP označil Bílý dům tento krok za „varování ostatním zemím, které by se mohly pokusit bránit plánům nové administrativy“.
05:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenskyj navrhuje tranzit ázerbájdžánského plynu přes Ukrajinu

Za prodloužení sankcí EU proti Rusku chtělo Maďarsko záruky v oblasti energetiky – Komise ho proto přizve k jednáním s Ukrajinou a Slovenskem, která se týkají možného obnovení přepravy plynu do Evropy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že by se mohlo jednat o surovinu z Ázerbájdžánu.
před 2 hhodinami
Načítání...