Vpád okupačních jednotek do Československa zaskočil i část sovětské veřejnosti. Odpor vůči invazi si ovšem dovolil otevřeně projevit jen málokdo. Mohly za něj hrozit i velmi tvrdé tresty. Vladimir Lukin, který v srpnu 1968 pracoval v Praze jako zpravodaj jednoho ze sovětských časopisů, přesto dal svůj názor najevo – a o práci obratem přišel.
„Styděl jsem se za svou zem, kterou jsem miloval,“ vzpomíná na srpnovou invazi ruský novinář
Když do Československa vtrhly okupační jednotky, veřejně vyjádřil svůj nesouhlas. „Cítil jsem tehdy překvapení a stud. Styděl jsem se za svoji zemi, kterou jsem miloval, které jsem si vážil, na kterou jsem byl hrdý,“ vypráví Lukin.
Musel se proto vrátit domů do Moskvy a přišel o práci. Deset let pak nesměl opustit Sovětský svaz. „Můj trest byl velmi mírný, když pomyslím, že to bylo v době válečného stavu,“ přemítá.
V roce 1993 byl Vladimír Lukin u toho, když první ruský prezident Boris Jelcin při návštěvě Prahy oficiálně prohlásil, že srpnová invaze roku 1968 byla agresí proti suverénnímu státu. „On sám byl tehdy připravený to udělat. Srpnová akce v roce 1968 byla nespravedlivá a morálně špatná,“ potvrzuje bývalý novinář.
Jelcin pak dokonce položil na Klárově kytici u památníku zastřelené ženy. O třináct let později se v Praze k okupaci Československa podobně vyjádřil i druhý ruský prezident Vladimir Putin. „Právní odpovědnost žádná není ani nemůže být, ale morální odpovědnost samozřejmě existuje. Nemůže to být jinak,“ řekl v březnu 2006.
Pětadvacátého srpna 1968 protestovalo proti invazi osm lidí přímo na Rudém náměstí. Mimo jiné na něm rozvinuli transparent s nápisem „Za vaši a naši svobodu“.
Během několika minut policie tuto skupinu, později nazývanou „osm statečných“, pozatýkala. Většina z nich byla odsouzena k několika letům vězení nebo umístěna v psychiatrických ústavech.