Strana francouzské Francie, nebo Státní příslušníci? Le Penová mění název svého uskupení

Francouzská Národní fronta bude mít nový název. Krajně pravicová strana Marine Le Penové by ho měla oznámit po sjezdu, který bude o víkendu hostit severofrancouzské město Lille. Změna bude součástí nového kurzu nacionalistického uskupení a reaguje na zklamání v podobě druhého kola loňských prezidentských voleb a následných voleb do Národního shromáždění. Strana se chce opět zaměřit na imigraci a upustit od kritiky eura, uvedla agentura Reuters.

Nový název znamená také definitivní zpřetrhání vazeb na kontroverzního zakladatele FN Jeana-Marie Le Pena, odsouzeného několikrát za podněcování rasové nesnášenlivosti. Současná šéfka strany se od odkazu svého otce od převzetí vedení v roce 2011 distancuje a na nadcházejícím sjezdu se má hlasovat o návrhu zrušit mu funkci čestného předsedy, kterou 89letý Le Pen stále zastává.

„Změna názvu bude značit konec jedné kapitoly a začátek nové, bude o straně vhodné pro převzetí moci a vytváření aliancí,“ řekla v únoru Le Penová novinářům. „Potkáváme lidi, kteří souhlasí se vším, co říkáme…, ale když řekneme 'Ahoj, my jsme Národní fronta', odpovídají 'Ne, ne, Národní fronta ne!',“ vysvětluje jeden z lídrů mládežnického křídla strany Davy Rodriguez.

Strana by se mohla přejmenovat na Frontu vlastenců

Deník Le Figaro minulý týden uvedl, že jako stále pravděpodobnější se jeví přejmenování na „Les Nationaux“ (doslova „státní příslušníci“). Návrh přišel od poslance Gilberta Collarda, který se domnívá, že jde o „velmi pěkný název“. Mezi alternativami je podle deníku Libération třeba „Fronta vlastenců“ či „Strana francouzské Francie“.

FN hodlá také měnit priority ve snaze získat „více voličů a relevance na politické scéně transformované prezidentem Emmanuelem Macronem“, píše Reuters. Hlavní složkou má být opět bezpečnost a imigrace, zeslábnout by měl odpor vůči jednotné evropské měně, který – byť lákavý pro jádro příznivců FN – se ukázal jako nepřijatelný pro většinu francouzských voličů. 

Cílem této strategie je vyvést stranu z izolace a učinit z ní lídra přístupnějšího „vlasteneckého“ tábora. „Macron kolem sebe shromáždil družinu nestoudných globalistů (…) Je načase, aby se spojili ti, kteří brání národ,“ řekla Le Penová.

Analytici i někteří stoupenci její strany mají podle Reuters pochybnosti o potenciálu dalšího zvýšení popularity, Le Penová si je ale znovuzrozením jistá. „Ve Francii je zvykem oznamovat naši smrt, jakmile jsme trochu oslabeni,“ uvedla. FN má po červnových parlamentních volbách v 577členném Národním shromáždění jen osm křesel. „Ale pokaždé, když nás pohřbili, vrátili jsme se ještě silnější,“ dodala Le Penová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Sankce dlouhého dosahu,“ potvrdil Zelenskyj masivní útok na Moskvu

Rusko hlásí nejméně tři mrtvé a šest zraněných po rozsáhlém ukrajinském útoku na Moskvu a další místa. Řada výbuchů otřásla moskevskou rafinerií, drony zasáhly i obytný dům a padající trosky dronu po sestřelu protivzdušnou obranou i obchodní centrum. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj část útoků potvrdil a označil je za opodstatněné. V noci zaútočilo i Rusko, a to raketami na Kyjev a Poltavu a bezpilotními letouny na Sumy, kde je jeden mrtvý.
08:30Aktualizovánopřed 5 mminutami

Prezidenti USA a Íránu elektronicky podepsali memorandum o porozumění

Poté, co prezidenti Spojených států a Íránu ve středu elektronicky podepsali memorandum o porozumění otevírající cestu k mírové dohodě, začala platit všechna jeho ujednání. Podle Pákistánu, který jednání mezi oběma stranami zprostředkoval, má Írán okamžitě otevřít blokovaný Hormuzský průliv a USA ukončit blokádu íránských přístavů. Po podpisu nadále panují nejasnosti ohledně oficiální ceremonie. Dohodu komplikuje situace v jižním Libanonu, kde zaútočil Izrael, který se necítí být memorandem vázán.
včeraAktualizovánopřed 18 mminutami

Budeme žádat Komisi o zásadní revizi emisních povolenek, řekl Babiš před summitem EU

Na dvoudenním summitu Evropské unie, který v Bruselu začne ve čtvrtek, se lídři členských zemí budou zabývat konkurenceschopností, příštím dlouhodobým rozpočtem EU a také situací na Ukrajině, vývojem na Blízkém východě, migrací a bojem proti drogám. Česko bude na schůzce zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO). Ten před odletem kritizoval systém emisních povolenek či návrh nového víceletého rozpočtu EU.
11:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Poláci zadrželi muže podezřelého z podílu na vraždě karikaturisty Kuzovkova

Polská policie zadržela muže podezřelého z podílu na pondělní vraždě ruského karikaturisty Roberta Kuzovkova žijícího v exilu. Na síti X to ve čtvrtek oznámil polský premiér Donald Tusk. Kuzovkov, známější pod pseudonymem Semjon Skrepeckij, byl zastřelen poblíž svého domu ve východopolském městě Biala Podlaska. Tusk ve středu uvedl, že zabití muže, který kritizoval ruského vládce Vladimira Putina, nese znaky politické vraždy.
před 1 hhodinou

SledujteUSA přezkoumají přítomnost svých vojsk v Evropě, oznámil Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth oznámil rozsáhlé přezkoumání přítomnosti amerických vojsk v Evropě. Součástí procesu bude šestiměsíční hodnotící období, řekl na zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu. Hegseth kritizoval, že navzdory výraznému zvýšení obranných výdajů a angažovanosti některých států stále existují překážky při posilování NATO. Některé členy Aliance rovněž zkritizoval kvůli nedostatečným výdajům na obranu a jejich postojům k válce s Íránem.
10:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dohoda USA s Íránem pomůže hlavně Teheránu, zní z Izraele i od amerických senátorů

Americko-íránské memorandum o porozumění podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona otevírá cestu k trvalému míru a sníží ceny ropy. Dohodu podle CNN přivítal i generální tajemník NATO Mark Rutte nebo čínské ministerstvo zahraničí. Naopak v Izraeli jsou už méně optimističtí. Zatímco americký prezident Donald Trump dohodu prezentuje jako své velké vítězství, američtí demokratičtí senátoři ji považují za dobrou pouze pro Írán, nikoli pro USA, a kritizovalo ji i několik republikánských senátorů.
před 2 hhodinami

Víkendová vlna veder přinese do Evropy i čtyřicítky, do Česka zřejmě i bouřky

Závěr týdne přinese do Česka teploty kolem 36 stupňů, v mnoha částech Evropy se ale už připravují na mnohem horší dopady – dlouhou vlnu veder, která se může táhnout řadu dní a může obsahovat i takzvané supertropické noci.
před 3 hhodinami

Britové volí v Makerfieldu. Možný Starmerův rival soupeří s instalatérem

Obyvatelé britského Makerfieldu vybírají v doplňovacích volbách svého zástupce ve sněmovně. Jedním z favoritů je labouristický starosta Manchesteru Andy Burnham, možný vyzyvatel premiéra Keira Starmera. Právě kvůli Burnhamovi a jeho pravděpodobné kandidatuře na předsedu labouristů se jeho stranický kolega Josh Simons vzdal mandátu v Makerfieldu. Hlavním Burnhamovým soupeřem o uvolněný poslanecký post je kandidát Reform UK Robert Kenyon, instalatér a místní zastupitel.
před 6 hhodinami
Načítání...