Macronovo hnutí ovládne parlament. Volební účast byla rekordně nízká

Centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona vyhrálo druhé kolo parlamentních voleb. Vítězství, které mu podle zpřesňujících se odhadů výsledků přineslo pohodlnou nadpoloviční většinu míst v Národním shromáždění, ale nebylo tak přesvědčivé, jak předpovídaly předvolební průzkumy. Spolu se spojenci má dosáhnout na zhruba 361 mandátů v dolní komoře, kde zasedá 577 poslanců. Podle průzkumů měl přitom šanci na stovku dalších křesel. Na vině je podle všeho i rekordně nízká účast voličů, která předběžně nedosáhla ani 44 procent, což je nejméně za celou dobu existence páté republiky.

Video Události
video

Události: Francie volí parlament, účast je nízká

Na druhém místě mají skončit pravicoví Republikáni se 126 poslanci, třetí socialisté a jejich spojenci s necelými pěti desítkami zákonodárců. Radikální levice zastoupená Nepodrobenou Francií a komunisty má obdržet asi 26 mandátů, nacionalistická pravice – Národní fronta – osm křesel. Další malé strany a nezávislí kandidáti obsadí podle všeho deset míst.

Plavky místo volebních lístků 

Podle odhadů agentury Ipsos přišlo k volebním urnám jen 43,4 procenta voličů. Přisuzuje se to jednak všeobecně rozšířenému přesvědčení, že vítězství hnutí Republika v pohybu je jisté, jednak letnímu počasí, kdy se mnoho lidí jelo raději koupat. Podle televize BFM „mnoho Francouzů vyměnilo volební lístky za plavky“.

V druhém kole parlamentních voleb v roce 2012 hlasovalo přes 55 procent voličů, v roce 2007 a 2002 kolem 60 procent. V předchozích volbách od roku 1958 se k volbám vždy dostavily aspoň dvě třetiny voličů. 

Závazek a zodpovědnost, reaguje na vítězství Macronovo hnutí

Premiér Edouard Philippe v první reakci na volební vítězství prohlásil, že Francouzi „dali jasnou většinu prezidentovi a vládě“. Podle něho dali voliči přednost „naději před hněvem a důvěře před ústupem“. „Před rokem by si nikdo nedokázal představit takovou politickou proměnu,“ prohlásil premiér, který pochází původně z tábora nyní opozičních Republikánů.

Vláda podle něho volební výsledky vyhodnocuje „jako požadavek na úspěch“. Kabinet prý v nadcházejících měsících bude realizovat svůj program s „velkou pokorou“, ale zároveň s „naprostým odhodláním“.

„Toto vítězství nás zavazuje, Francouzi nám dali jasnou většinu, ale nechtěli nám dát volnou ruku. Je to zodpovědnost. Skutečné vítězství přijde za pět let, až se věci skutečně změní,“ uvedl mluvčí vlády Christophe Castaner podle webu deníku Le Monde.

Zároveň přihlédl k tomu, že strana nakonec neobdrží tolik křesel, kolik jí předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Na vině prý může být rekordně nízká účast voličů, která mohla nahrát ostatním stranám majícím více skalních příznivců. „Je tu ale velká většina, vůle věci změnit,“ dodal. 

Socialisté přišli o předsedu

Naopak socialisté se musí vyrovnat s tvrdou porážkou. První tajemník Socialistické strany Jean-Christophe Cambadélis v reakci na výsledky, které socialistům a jejich spojencům slibují pět desítek poslaneckých míst, ohlásil svou rezignaci. „Porážka socialistické strany je naprosto zřejmá. Prezident získal veškerou moc,“ uvedl. 

„Přijímám toto rozhodnutí bez hořkosti a hněvu, vědom si své povinnosti a rozhodující chvíle, kterou prochází levice,“ dodal Cambadélis. Socialisté podle něj prohráli bitvu, ale boj proti sociální nespravedlnosti povedou dál. Strana nyní potřebuje kompletní obnovu.

Le Penová zasedne v Národním shromáždění

Jedno z křesel v Národním shromáždění získala i vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová, která se tak poprvé stala francouzskou poslankyní. Dosud působila jako poslankyně v Evropském parlamentu.

Celkově jsou však  výsledky nacionalistické pravice hluboko za prvotním očekáváním, které přinesl úspěšný postup Le Penové do finálového duelu prezidentských voleb v květnu. V něm podlehla nynějšímu prezidentovi Macronovi s podporou zhruba třetiny odevzdaných hlasů.

Le Penová hned po zveřejnění odhadů zdůraznila, že Macron sice získal většinu v parlamentu, jeho myšlenky jsou prý v rámci země menšinové a nahrávají pouze oligarchům.


V prvním kole parlamentních voleb získali poslanecký mandát díky nadpoloviční většině v jejich okrsku jen čtyři kandidáti, z toho dva z REM. Ve zbývajících okrscích se konaly duely. Jen v jednom případě soupeřili tři kandidáti, protože i ten nejslabší splnil podmínku překročení limitu 12,5 procenta hlasů všech registrovaných voličů daného okrsku.

Bývalý bankéř a ministr hospodářství minulé socialistické vlády Macron chce s pevnou oporou parlamentu v zádech provést hned několik reforem. Nejdůležitější má být liberalizace pracovního práva, která má přispět k snížení více než desetiprocentní nezaměstnanosti, ale zároveň k ztrátě jistoty pevného zaměstnání kvůli snadnějšímu propouštění.

Macron také slíbil prosadit zákon o morálce a etice v politice, který má vymýtit nešvary v podobě zaměstnávání příbuzných ve státních orgánech a hromadění funkcí. Dále se mají trvale posílit pravomoci bezpečnostních složek v boji proti terorismu, což umožňuje zatím jen výjimečný stav vyhlášený po předloňském krvavém masakru v Paříži.