Soud zprostil španělskou princeznu Cristinu obvinění z podvodu. Jejího muže potrestal

Soud: Španělská princezna je nevinná (zdroj: ČT24)

Soud v Palmě de Mallorca zprostil viny z účasti na daňových podvodech sestru španělského krále Cristinu. Vinným ale v této kauze uznal jejího manžela Iňakiho Urdangarina a uložil mu trest šesti let a tří měsíců odnětí svobody. Z celkem sedmnácti obžalovaných bylo deset viny zproštěno, uvedl deník El País. V pozorně sledovaném procesu, který začal v lednu loňského roku, soudní porota dospěla k verdiktu jednomyslným rozhodnutím. Proti verdiktu se lze odvolat k Nejvyššímu soudu.

Bývalý vrcholový házenkář Urdangarin byl obžalován z daňových podvodů a zpronevěry veřejných fondů, za což mu hrozil až dvacetiletý trest vězení. Cristina čelila obvinění z účasti na daňových deliktech svého manžela a prokurátor navrhoval její potrestání až osmiletým vězením.

Padesátiletá Cristina, princezna bourbonská a řecká, je až šestou v nástupnické linii. Do loňského června užívala i titul vévodkyně z Palmy, který jí ale sebral její bratr, král Felipe VI. Ten na španělském trůnu nahradil jejich otce Juana Carlose I.

Španělská princezna Cristina
Zdroj: Reuters/Juan Medina

Soud podle internetového vydání deníku El País princeznu sice zprostil trestněprávní obžaloby, nicméně jí uložil pokutu ve výši 265 088 eur (7,162 milionu korun) za její občanskoprávní odpovědnost. Podle verdiktu soudu Cristina o manželových deliktech nevěděla, některé peníze z daňových podvodů ale použila. Pokutu dostal kromě trestu vězení i Urdangarin, a to 512 tisíc eur. 

Kauza se týká nadace na podporu sportu

Princezna Cristina čelila obžalobě ze spolupachatelství u daňových deliktů svého muže v souvislosti s firmou Aizoon, kterou manželé vlastnili rovným dílem. Cristina se hájila tím, že nevěděla nic o financích firmy a že o ekonomické záležitosti rodiny se staral manžel.

Prokurátor uvedl, že bude žádat okamžité uvěznění Urdangarina a jeho společníka Diega Torrese, který dostal trest vězení osm let a šest měsíců. Tresty jsou podle prokurátora tak vysoké, že existuje „jisté riziko útěku“ odsouzených. Torres dostal vyšší trest než Urdangarin, jelikož byl odsouzen i za praní špinavých peněz. Torresovi soud udělil i vyšší pokutu, celkem 1,72 milionu eur (46,5 milionu korun).

V procesu čelilo obžalobě celkem sedmnáct lidí. Jde o kauzu Nóos, která dostala jméno podle nadace podporující sportovní projekty v Katalánsku. V jejím čele stáli Urdangarin a jeho společník Diego Torres, kteří podle obžaloby inkasovali peníze od regionálních vlád na veřejné zakázky, na něž pak najímali spřízněné firmy. Celkem mělo být přes nadaci Instituto Nóos podle prokuratury zpronevěřeno asi šest milionů eur (asi 162 milionů korun).

Trest tři roky a osm měsíců vězení dostal také bývalý premiér baleárské regionální vlády a někdejší ministr životního prostředí španělské vlády Jaume Matas. Odsouzen byl za zpronevěru a falšování dokumentů.

Zproštěno obžaloby bylo pět lidí z takzvané valencijské větve kauzy, v níž se vyšetřovalo zneužití veřejných peněz na konání kongresů cestovního ruchu a sportu organizovaných nadací Nóos ve Valencii v letech 2004 až 2007. Na ně měli Urdangarin a Torres dostat tři miliony eur.

Španělská princezna vyvázla u soudu s pokutou. Její muž ale půjde do vězení (zdroj: ČT24)

Soud zprostil obžaloby také bývalou hráčku pozemního hokeje Mercedes Coghenovou, kterou prokuratura vinila ze zneužití 120 tisíc eur v souvislosti s kandidaturou Madridu na loňské olympijské hry.

  • Proces v kauze Nóos byl historickým, neboť v něm byl poprvé od znovuobnovení monarchie v roce 1975 obžalován člen královské rodiny. Královský palác k rozsudku pouze uvedl, že „absolutně respektuje nezávislou soudní moc“. Sám král Felipe VI. ho osobně nekomentoval. Před dvěma lety ale princezně Cristině kvůli soudnímu vyšetřování dekretem odebral titul vévodkyně z Palmy. 
Vydáno pod