Slyšení ohledně Assangea bude pokračovat v pátek

Londýn – Soud v londýnském Woolwichi dnes druhým dnem zkoumal žádost o vydání spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangea do Švédska, kde je 39letý Australan vyšetřován kvůli obvinění ze znásilnění. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že souvisí s tím, že WikiLeaks zveřejňují důvěrné americké diplomatické depeše. Dvoudenní slyšení mělo dnes skončit, soudce Howard Riddle ale večer oznámil, že bude pokračovat v pátek, kdy obě strany přednesou závěrečné řeči. Zatím není jasné, zda soud oznámí rozhodnutí bezprostředně po skončení slyšení, nebo do dvou týdnů.

Bývalý švédský prokurátor Sven-Erik Alhem, kterého předvolala obhajoba, dnes před soudem kritizoval fakt, že se na veřejnost dostalo v souvislosti s obviněním ze znásilnění Assangeovo jméno. Stejně tak by podle něj stačilo Assangea vyslechnout v Británii a nebylo třeba na něj vydávat evropský zatykač. Švédská prokurátorka Marianne Nyová, která případ vyšetřuje, měla Assangeovi dát možnost, aby před vydáním evropského zatykače poskytl svou verzi událostí, řekl Alhem. Podle něj nebylo vydání evropského zatykače protiprávní, ale on by se nejdříve snažil Assangea vyslechnout po telefonu.

Britská právnička Clare Montgomeryová, která u soudu zastupuje švédskou stranu, uvedla, že Nyová se snažila v září a do poloviny října Assangea předvolat k výslechu. Assangeovi právníci nabídli možnost, aby byl vyslechnut v Británii, ale to Nyová odmítla s tím, že u Assangea existuje riziko útěku.

Assange se brání vydání do Švédska, kde by mu prý hrozilo větší riziko vydání do Spojených států. USA ale zatím Assangea z ničeho neobžalovaly. Alhem dnes nicméně uvedl, že podle jeho názoru by Assangeovi ve Švédsku vydání do USA nehrozilo. „Myslím, že by nebylo možné ho vydat do USA, aniž by to vyvolalo bouři v médiích,“ uvedl.

Assangeův švédský právník Björn Hurtig dnes před londýnským soudem řekl, že jeho klient čelí jednomu z „nejslabších“ obvinění, jaké za svou kariéru viděl. Zdůraznil textové zprávy a vzkazy ze sítě Twitter mezi oběma ženami, které Assangea obviňují ze znásilnění. Vzkazy prý oslabují jejich obvinění, protože se zmiňují o „odvetě a o možnosti vydělat spoustu peněz“. Jedna z obou žen, kterou soudní materiály označují jako A, tvrdí, že jí Assange „sexuálně obtěžoval“, když odmítl použít kondom. Druhá, označovaná jako B, tvrdí, že využil toho, že spala. Podle obhajoby však souložili již před tím, a když se probudila, tak sex neodmítala.

Vydáno pod