Skotská premiérka zahájila novou kampaň pro referendum o nezávislosti

1 minuta
Události: Nová kampaň za nezávislost Skotska
Zdroj: ČT24

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová zahájila novou kampaň pro referendum o nezávislosti. Skotsko je podle ní připravenější na odtržení od zbytku Spojeného království, než bylo v roce 2014, kdy to ve všelidovém hlasování pětapadesát procent voličů odmítlo. Britský premiér Boris Johnson reagoval, že nyní není vhodná doba na debaty o dalším referendu. S jeho konáním by Londýn musel souhlasit.

Podle Sturgeonové, šéfky Skotské národní strany (SNP), je „načase rozhodnout se pro jinou a lepší vizi“ pro Skotsko. Zveřejnila první z dokumentů, v nichž hodlá představit argumenty pro nezávislost na Londýnu, informuje agentura AP.

Sturgeonová prohlásila, že chce další referendum do konce příštího roku. Skotský parlament má „nezpochybnitelný demokratický mandát“ pro prosazení dalšího referenda, protože Skotská národní strana vyhrála loňské volby s příslibem uspořádat nové hlasování, uvedla.

Ve volbách do skotského parlamentu konaných loni v květnu získaly většinu strany usilující o nezávislost.

Johnsonova vláda nesouhlasí

Johnsonova vláda dlouhodobě odmítá předat skotskému parlamentu pravomoci, které by mu umožnily referendum uspořádat. Tvrdí, že věc byla vyřešena v roce 2014, kdy se „skotský lid rozhodl“, že zůstane součástí Británie.

„To bychom, myslím, měli respektovat. A myslím, že bychom se měli soustředit na to, co je v zájmu všech lidí ve Spojeném království, Skotů, Angličanů i dalších, což je ekonomická pozice, dopady koronaviru a další problémy, s nimiž se potýkáme,“ řekl dnes premiér.

Lídr Dolní sněmovny Mark Spencer v úterý řekl poslancům, že od referenda v roce 2014 by mělo uplynout 25 let, než bude vyhlášeno další, jelikož referendum před osmi lety bylo vyhlášeno právě za podmínky, že půjde o „jednu příležitost za generaci“. „Jednou za generaci podle mě rozhodně není pět let, ale spíš 25 let. Pak můžeme (o referendu) uvažovat znovu,“ řekl Spencer.

Výsledky referenda o brexitu. Modrá znamená převahu příznivců odchodu z EU
Zdroj: Wikimedia Commons

Podle Sturgeonové se politické podmínky od té doby ale změnily, a to zejména kvůli brexitu, s nímž nesouhlasila většina lidí ve Skotsku. „Kdybychom v roce 2014 věděli, na jakou cestu se Spojené království vydá, pak nepochybuji o tom, že Skotsko by tehdy hlasovalo pro nezávislost,“ řekla premiérka v rozhovoru s BBC.

AP píše, že opoziční strany kritizují Sturgeonovou kvůli tomu, že se příliš zaměřuje na nezávislost a zanedbává jiné problémy, třeba obnovu po pandemii covidu-19 nebo rostoucí životní náklady. Podle skotského konzervativce Donalda Camerona je „další rozhořčená debata o referendu tím posledním, co Skotsko momentálně potřebuje“.

Stejně jako Skotsko mají své parlamenty a vlády i Severní Irsko a Wales. Rozhodují v oblastech zdravotnictví nebo školství. V kompetencích vlády v Londýně je obrana, zahraniční politika nebo fiskální politika.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj vyšle do Istanbulu delegaci jednat s Rusy

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří. Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij sdělil, že cílem Moskvy je dosáhnout dlouhodobého míru odstraněním základních příčin konfliktu.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 2 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celém Pásmu Gazy od začátku dne stoupl na sto tři. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit.
10:27Aktualizovánopřed 5 hhodinami

USA ruší omezení vývozu čipů pro AI

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Českou republiku, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.
před 5 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 5 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 6 hhodinami
Načítání...