Šéf Rady BBC čelí tlaku na rezignaci, důvodem je spor o dočasné stažení fotbalového komentátora Linekera

8 minut
Horizont ČT24: Spor BBC a komentátora Linekera
Zdroj: ČT24

Na předsedu Rady BBC Richarda Sharpa je vyvíjen stále větší tlak, aby odstoupil poté, co se společnost omluvila za to, jak se postavila ke sporu o nestrannost moderátora a bývalého kapitána anglické fotbalové reprezentace Garyho Linekera. Společnost Linekera dočasně stáhla z obrazovky, protože na sociální síti vyjádřil své politické názory a porušil tím pravidla BBC.

BBC Linekera minulý týden stáhla z vysílání poté, co na svém soukromém účtu na síti Twitter tvrdě kritizoval připravovaný vládní zákon, jehož cílem je zabránit migrantům přeplouvajícím Lamanšský průliv, aby ve Spojeném království požádali o azyl. Bývalý fotbalista v příspěvku odsoudil „krutou politiku zaměřenou na ty nejzranitelnější, a to jazykem, který se neliší od toho, který používalo Německo ve 30. letech 20. století“.

Svým vyjádřením porušil směrnice veřejnoprávní stanice, která ho za to stáhla z moderování sobotního pořadu Match of the Day (Zápas dne), dokud s televizí neuzavře dohodu o tom, jak má používat sociální sítě. Tento krok však vyvolal silnou kritiku a rozsáhlé narušení sportovního programu během víkendu, neboť se za Linekera postavila řada expertů, komentátorů i fotbalistů, kteří odmítli v televizi vystoupit.

Veřejnoprávní stanice v pondělí oznámila, že Lineker se vrací k moderování pořadu a bude prozatím dodržovat pravidla televize. Společnost v mezičase provede revizi toho, jak mohou moderátoři používat sociální sítě.

Lineker poté všem poděkoval za podporu. „Sportovní přenosy na BBC uvádím už téměř 30 let a jsem nesmírně hrdý na to, že mohu pracovat s nejlepší a nejspravedlivější televizní stanicí na světě,“ uvedl. „Závěrečná myšlenka: Jakkoli bylo posledních několik dnů těžkých, nedají se jednoduše srovnat s tím, jaké to je, když musíte utéct z domova před pronásledováním nebo válkou a hledat útočiště v daleké zemi. Je hřejivé, když jsem u tolika z vás viděl empatii vůči jejich těžké situaci,“ dodal.

8 minut
Studio ČT24: Zpravodaj Dolanský ke sporu BBC a Linekera
Zdroj: ČT24

Linekerova kauza má i politický kontext

Pořad Match of the Day existuje od roku 1964 a Lineker ho uvádí už dvacet let. Dvaašedesátiletý Lineker je ve Velké Británii známou osobností, kterou na Twitteru sleduje 8,8 milionu lidí. Podle agentury Reuters je bývalý fotbalista nejlépe placeným moderátorem této veřejnoprávní stanice. Měsíčně pobírá v přepočtu přes tři miliony korun, zaměstnancem BBC ale není.

Od zahájení moderátorské kariéry otevřeně dává najevo své politické názory, vyjadřoval se zejména proti brexitu a na podporu migrantů. Teprve nyní mu to ale způsobilo problémy. Důvody jsou dva.

„Tím prvním je, že tentokrát byl ten komentář opravdu ostrý a dostal se do politického sporu mezi vládními konzervativci a opozičními labouristy. Ve chvíli, kdy napsal ten svůj komentář, tak se proti němu výrazně ohradila ministryně vnitra, na druhou stranu ho pak zase podpořili opoziční labouristi,“ vysvětil zpravodaj ČT ve Velké Británii Lukáš Dolanský.

„Zároveň se tento spor dostal do střetu dvou táborů. Tábora, který podporuje BBC, veřejnoprávnost, a, řekněme, ostatních médií, která jsou proti BBC,“ přidal Dolanský druhý důvod.

Debata o pravidlech nestrannosti

Za Linekera se postavila část veřejnosti, podle které je v zásadě jedno, jaké jsou jeho politické názory. Komentátor však jednoznačně porušil současná pravidla BBC, dodává Dolanský. „Ve výsledku BBC mluví o tom, že bude muset změnit svá pravidla nestrannosti a bude muset změnit to, kdo může být nestranný. Jestli to například musejí být pouze političtí reportéři nebo lidé, kteří se pohybují ve zpravodajství, anebo jestli se tato pravidla vztahují i na komentátory fotbalu.“

Současné vedení BBC podle něj v pravidlech přitvrdilo, neboť se regule vztahují i na sociální sítě, kde by měli být lidé spojení s BBC nestranní. „Opravdu se to týká lidí, kteří nejsou zaměstnanci BBC? Opravdu se to týká lidí, kteří neuvádějí politické pořady – zabývají se fotbalem? A nakolik mohou tito lidé, nebo kdokoliv v BBC, prezentovat své názory na soukromých účtech na sociálních sítích? Protože tak tomu skutečně bylo, profil, z kterého Lineker psal, neměl nic společného s BBC, neodkazoval na BBC,“ jmenuje Dolanský některé problémy, které bude muset BBC řešit.

„Na druhou stranu, popularita tohoto komentátora a moderátora je jen a pouze díky BBC. Kdyby neuváděl už dvacet let ten pořad, kdyby za ním nestála tato instituce, tak by rozhodně nebyl tak populární, nemohl by vydělávat takové částky a neměl by takový zájem veřejnosti,“ doplňuje zpravodaj ČT další část problému.

Ohrožena je pozice šéfa Rady BBC

Kauza nyní ohrožuje i předsedu Rady BBC Sharpa. Lídr opozičních labouristů Keir Starmer označil Sharpovu pozici za „stále neudržitelnější“ a premiér Rishi Sunak se za něj nepostavil, napsal list The Guardian.

„Myslím, že pozice Richarda Sharpa je stále více neudržitelná. Myslím, že většina lidí, kteří sledují naprostý zmatek posledních dní, si řekla, jak je proboha možné, že je stále ve funkci a že Gary Lineker byl stažen z vysílání? Je to nepořádek, který si BBC způsobila sama. Musí to vyřešit, a to rychle,“ řekl Starmer stanici ITV News.

Downing Street odmítla sdělit, zda má Sunak důvěru v šéfa Rady BBC. Sunak během letu do Spojených států nabídl jen „vlažnou obhajobu“ Sharpa, napsal The Guardian. Sharp byl přitom kdysi jeho šéfem v bance Goldman Sachs a Sunak ho později zaměstnal jako neplaceného vládního poradce, když byl ministrem financí v době pandemie covidu-19.

Ještě před vypuknutím Linekerovy kauzy čelil Sharp výzvám k rezignaci, protože při žádosti o místo šéfa Rady BBC neoznámil svou roli při pomoci expremiérovi Borisi Johnsonovi v získání půjčky, údajně v hodnotě asi osm set tisíc liber (21,6 milionu korun).

Mluvčí premiéra uvedl, že Sunak čeká na přezkoumání Sharpova chování v době, kdy se ucházel o tuto funkci. „Počkáme na výsledek tohoto přezkumu a samozřejmě poskytneme veškerou pomoc v tomto procesu,“ dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí konzervativci a sociální demokraté se dohodli na vládě

Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se dohodly na koaliční vládě, potvrdil příští kancléř Friedrich Merz. Podle něj Německo dostane silnou a akceschopnou vládu, která bude reformovat a investovat, učiní zemi bezpečnější a hospodářsky silnější. Evropa se bude moci na Německo spolehnout, dodal budoucí kancléř.
12:25Aktualizovánopřed 14 mminutami

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké burzy začaly den mírným vzestupem

Americké akcie sice vstoupily do středečního obchodování mírným růstem, ale kolem 17. hodiny už se dva hlavní indexy, Dow Jonesův a S&P 500, pohybovaly ve ztrátě, nebo kolem nuly. Technologický index Nasdaq stále přidával necelé procento. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko fakticky začalo novou ofenzivu, řekl Syrskyj

Rusko už fakticky začalo se svou ofenzivou na příhraniční Sumskou a Charkovskou oblast. V rozhovoru zveřejněném ve středu na serveru LB.ua to prohlásil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Potvrdil tak dřívější vyjádření prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko se na ofenzivu ve dvou ukrajinských oblastech připravuje.
před 4 hhodinami

V Dominikánské republice po zřícení střechy diskotéky zemřelo přes sto lidí

Počet obětí po zřícení střechy v nočním klubu v Dominikánské republice vzrostl na 113 mrtvých, informovali podle agentury AFP místní záchranáři. Dalších nejméně 150 lidí utrpělo zranění. Zármutek a soustrast v souvislosti s neštěstím vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
06:21Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusko zasáhlo drony Dnipro, Charkov a Kramatorsk

Ruské síly v úterý večer pomocí dronů udeřily na ukrajinská města Dnipro, Charkov a Kramatorsk. Po útocích zůstaly skoro dvě desítky zraněných, informovaly ukrajinské úřady podle ruskojazyčného servisu BBC. Podle nich po útocích zemřeli lidé, drony cílily hlavně na civilní budovy.
před 7 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...