Rusko odmítlo pustit americké diplomaty k zadrženému novináři

Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že zamítlo žádost velvyslanectví Spojených států o návštěvu u zadrženého amerického novináře Evana Gershkoviche z listu The Wall Street Journal (WSJ). Podle resortu jde o odvetu za to, že americké úřady nevydaly víza ruským novinářům, kteří měli provázet šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova do newyorského sídla OSN. Rusko nyní předsedá Radě bezpečnosti OSN.

Ruské ministerstvo předalo zástupci amerického velvyslanectví nótu protestující proti „provokativnímu počínání“ zastupitelského úřadu, který zabránil vydání víz novinářskému doprovodu ministra Lavrova. „Podobná sabotáž bránící normální novinářské práci nezůstane bez odvety,“ zdůraznila ruská diplomacie.

Ministerstvo podle agentury TASS v této souvislosti zamítlo americkému velvyslanectví žádost o konzulární návštěvu plánovanou na 11. května u amerického novináře obviněného ze špionáže.

Žurnalistu zadržela v Jekatěrinburgu na Urale na konci března ruská tajná služba FSB. Tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, shromažďoval podle ní informace o vojenskoprůmyslovém odvětví v Rusku. Následně ho ruští vyšetřovatelé obvinili ze špionáže. Gershkovich obvinění odmítá. Krátce po zadržení ho bezpečnostní složky odvezly do moskevské vazební věznice Lefortovo a soud na něj uvalil vazbu nejméně do 29. května. V Lefortovu, nechvalně proslulé věznici, která za komunismu spadala pod tajnou službu KGB, jsou drženi lidé podezřelí ze špionáže a dalších závažných trestných činů.

„Drží se,“ uvedla americká velvyslankyně

Americká velvyslankyně v Rusku Lynne Tracyová 17. dubna uvedla, že USA ke Gerschkovichovi poprvé od jeho zadržení získaly konzulární přístup a ona ho mohla navštívit. Cítí se dobře a drží se, napsala na sociálních sítích.

Jednatřicetiletý novinář i WSJ obvinění ze špionáže opakovaně odmítli jako zcela nepodložená. Gershkovich je prvním americkým zpravodajem od doby studené války, který byl v Rusku zadržen kvůli obvinění ze špionáže.

Washington věznění novináře považuje za neoprávněné a volá po jeho propuštění. Stejné stanovisko ve sdělení publikovaném ve čtvrtek společně s listem WSJ formulovaly dva další velké americké deníky, The New York Times a The Washington Post.

„Nadále jsme šokováni a pobouřeni neoprávněným zatčením (…) reportéra Evana Gershkoviche, který je vězněn ruskou vládou čistě kvůli tvorbě zpravodajství,“ stojí v celostránkové reklamě, kterou trojice listů publikovala ve čtvrtečních národních vydáních. „Nespravedlivé zatčení reportéra kdekoli na světě je zkrátka nepřijatelné. Jsme jednotní v požadavku, aby byl Evan propuštěn, a nebudeme mít klid, dokud se bezpečně nevrátí domů,“ uvádí šéfredaktoři a vydavatelé deníků.