Pohřeb Navalného sledovala policie. Zatýkala napříč Ruskem

3 minuty
Události: Zatýkání při pohřbu Navalného
Zdroj: ČT24

S lídrem ruské opozice Alexejem Navalným se rozloučili lidé v několika zemích světa. V Rusku zapalovali svíčky a nosili květiny pod zesíleným dohledem policie. Někteří účastníci se ale nevrátili domů. Policie zatýkala v Novosibirsku, Omsku, Kazani, Petrohradě, Jekatěrinburgu i Moskvě. Podle serveru OVD-Info, který sleduje dění v Rusku, zadržela zhruba stovku lidí v devatenácti městech.

Navalného pochovali v hrobě u vchodu do Borisovského hřbitova nedaleko místa, kde vyrůstal. Před branou stála do pátečních večerních hodin dlouhá fronta, policie pouštěla truchlící jen po skupinách. Když v osm večer úřady hřbitov uzavřely, lidé nechávali květiny v okolí.

„Alexej Navalnyj nám dal naději, že Rusko může být jinou zemí. Že si zasloužíme něco lepšího. Jeho víra v nás a jeho optimismus nám dodávaly energii. Dal nám naději, že Rusko může být šťastnější zemí,“ popsal obyvatel Moskvy.

Podle serveru OVD-Info zatkla policie v den pohřbu 91 lidí. V předchozích týdnech policie zadržela v 39 ruských městech čtyři stovky lidí, kteří po smrti opozičního politika vyšli do ulic.

Účast diplomatů

Samotný obřad se obešel bez incidentů, bezpečnostní složky zůstávaly v pozadí. Ceremonie v chrámu Ikony Matky Boží se účastnilo jen několik desítek podporovatelů, ostatní stáli venku. Mezi nimi i ruští politici Jevgenij Rojzman, Boris Naděždin a Jekatěrina Duncovová.

Účastníky byli diplomaté ze Spojených států a Evropy, včetně vedoucího českého velvyslanectví v Moskvě Jiřího Čisteckého. „Moje účast tady je výrazem nesouhlasu s ruským režimem a s režimem Vladimira Putina a zároveň podporou všech lidí, kteří sem přišli, obyčejných Rusů, kteří tím vyjadřují svůj nesouhlas,“ řekl.

Truchlící lidé přišli k hrobu i v sobotu

K hrobu opozičního politika přišli lidé také v sobotu. Byla mezi nimi i Navalného matka Ljudmila, která přišla v doprovodu matky manželky Navalného Julije, obě byly v černém. Lidé stáli ve frontě, aby mohli u hrobu položit květiny. Akci přihlíželi policisté, proti nikomu však nezasáhli, uvedla agentura Reuters.

Vdova Julie ani děti a bratr se do Ruska z bezpečnostních důvodů vrátit nemohli. 

Opozičníkův hrob je zasypán květinami. „Byl to on, kdo mi otevřel oči, abych si uvědomila stávající politickou situaci v Rusku,“ řekla jedna z truchlících, která však neuvedla své jméno. Navalnyj se proslavil blogy odhalujícími podle něj rozsáhlou korupci mezi ruskou elitou. Obvinění z korupce a nařčení, že Putin má obrovský osobní majetek, ale Kreml odmítl. Navalného hnutí je postaveno mimo zákon a většina jeho vysoce postavených spojenců uprchla z Ruska a nyní žije v různých evropských zemích.

Další z návštěvníků agentuře Reuters řekl, že přišel uctít památku člověka, který se pro něj stal symbolem vytrvalosti. Dodal, že cítí hluboký smutek, ale že je příjemné vidět, kolik lidí přišlo. „Byl to symbol. Byl to obrovský symbol. Můžete si o něm myslet, co chcete, ale on se opravdu stal symbolem něčeho svobodného a světlého, nějaké naděje.“

Stín hlasování

Za dva týdny se budou konat ruské prezidentské volby – pohřeb Navalného byl nejvýraznější protestní akcí od jeho zatčení před třemi lety. Lídr opozice zemřel 16. února v jednom z nejhorších vězení přezdívaném Polární vlk. Podle úřadů byla jeho smrt přirozená – západní společenství ale žádá důkladné prošetření.

Páteční rozloučení s Navalným bylo významnou revoltou proti režimu Vladimira Putina, uvedl komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. „Tím, že pohřeb vůbec umožnil, si ozřejmil, jaký je vztah řady běžných Rusů k válce i k drakonickému počínání s lidmi, které předvádí právě režim Vladimira Putina,“ uvedl. Kreml si podle něj nemohl dva týdny před volbami dovolit pohřeb zakázat.

Upozornil, že na hřbitově i v kostele byl rozmístěný kamerový systém, který příchozí natáčel. „Pokud se tam objevil někdo, kdo je režimu obzvlášť nepříjemný, tak ho může ještě dodatečně popotahovat,“ řekl. Zatčeným podle něj hrozí i trest ve vězení.

„Putin v Rusech vyvolává takový strach, že je těžké po nich žádat víc. Ale kdykoliv se otevře legální způsob, jak projevit protiválečný a protiputinovský postoj, okamžitě jednají,“ řekl ruský opoziční novinář v exilu Michail Fishman.

Navzdory páteční vysoké účasti je ale po Navalného smrti ruská opozice rozprášená. Vladimir Putin se chystá na to, že si za dva týdny prodlouží své už čtyřiadvacetileté působení v čele Ruska o dalších šest let. Všichni jeho významní kritici mají zákaz, jsou ve vězení, v exilu nebo po smrti. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 34 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka. Trump po příletu na své sociální síti Truth Social napsal, že Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily.
07:24Aktualizovánopřed 39 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 1 hhodinou

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 2 hhodinami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 13 hhodinami
Načítání...