Ruská Černomořská flotila je ochromená, drtí ji ukrajinské údery

Když před půlrokem odstartovala invaze na Ukrajinu, hrála ruská Černomořská flotila klíčovou roli v ničení vybraných cílů i hluboko na ukrajinském území. Ale po potopení raketového křižníku Moskva či nedávných útocích na základnu okupantů na Krymu je podle portálu Politico dříve obávaná vojenská síla v troskách a pouze stínem své dřívější síly.

Politico zdůrazňuje, že po vypuknutí války nepodporovala Černomořská flotila invazní jednotky pouze odpalováním raket Kalibr na vybrané civilní i vojenské cíle, ale hrála klíčovou roli také při blokování přístavů napadené země. Zároveň také existovala hrozba vylodění agresorů v Oděse.

„Od té doby ovšem převzal Kyjev iniciativu, raketové útoky a nevysvětlené exploze ruskou flotilu zdecimovaly a vedly k potopení několika plavidel včetně vlajkového křižníku Moskva,“ zmiňuje Politico, podle něhož jsou po nedávném rozsáhlém útoku na základnu na okupovaném Krymu ochromené i letecké perutě spadající pod flotilu.

„Přikrčení“ v přístavech

Podle Politica tak flotila nesplnila očekávání Kremlu spočívající například ve vázání ukrajinských sil na jihu země v očekávání vylodění, které nikdy nepřišlo. Ruské ponorky sice občas na Ukrajinu střílí, ale jinak je podle portálu Černomořská flotila aktuálně v jakémsi „obranném přikrčení“ a její plavidla kotví buď v přístavech, nebo daleko od pobřeží, aby se vyhnula ukrajinským útokům.

Za neúspěchy ruských námořních sil je podle Politica nejen špatné velení, ale také stáří používaného vybavení a ruská představa nadřazenosti, kterou „Ukrajinci s radostí využívají ve svůj prospěch.“

Například v dubnu se obráncům podařilo protilodní střelou Neptun zasáhnout fregatu Admiral Essen, druhou raketu mířící na stejný cíl ovšem Rusové dokázali kvůli časové prodlevě sestřelit. Ukrajinci se z toho poučili a při následném úderu proti vlajkové lodi Moskva odpálili střely naráz, s čímž si ruští obránci nedokázali poradit. A raketový křižník se tak následně potopil.

Tyto a další neúspěchy ruského námořnictva při invazi na Ukrajinu vedly k tomu, že na pozici velitele Černomořské flotily skončil admirál Igor Osipov, kterého před několika dny vystřídal viceadmirál Viktor Sokolov. Podle portálu Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) jde o jeden z nejvýznamnějších vyhazovů vojenského představitele od vypuknutí invaze.

Pod Osipovem se přitom podle RFE/RL židle houpala už od dubna, kdy se u Krymu potopil již zmiňovaný křižník Moskva. Jeho ztrátu ovšem Rusko nepřipisuje ukrajinskému raketovému úderu, ale požáru a následné explozi munice na palubě. Tak jako tak bylo podle portálu potopení vlajkové lodi vnímáno jako zahanbení Kremlu.

Na konci července se navíc stalo velitelství flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu terčem útoku, podle všeho na něj dopadla bomba shozená z dronu a zranila šest lidí. I když škody nebyly podle RFE/RL velké, Rusové zrušili oslavy Dne námořnictva připadající na poslední červencovou neděli a místo toho ve městě vyhlásili nejvyšší stupeň teroristického ohrožení.

Satelity ukázaly zkázu základny

Další těžkou ránu neúspěchy zmítané ruské flotile zasadily exploze, které otřásly 9. srpna ruskou vojenskou základnou v Novofedorivce rovněž na Krymu. I když ruské ministerstvo obrany popřelo, že by došlo k jejímu vážnému poškození, satelitní snímky ukázaly opak. Následně západní experti odhadli, že tento úder zničil či vyřadil více než polovinu letounů spadajících pod Černomořskou flotilu.

Podle RFE/RL, které se odvolává na informace tamní okupační správy, se velitelství flotily v Sevastopolu stalo terčem útoku znovu i 20. srpna, kdy brzy ráno narazil do střechy objektu dron. V ten samý den představitel Rusy dosazené administrativy Oleg Krjučkov na sociální síti Telegram napsal, že útoky malými drony pokračují na více místech Krymu, a obyvatele vyzval, aby „zůstali v klidu“.

Navzdory všem těmto neúspěchům a ztrátám podle ruské zpravodajské agentury TASS nově jmenovaný velitel Černomořské flotily Viktor Sokolov před několika dny skupině jemu podřízených důstojníků řekl, že flotila „úspěšně plní“ všechny vytyčené cíle.

Jak připomíná think-tank Warsaw Institute, devětapadesátiletý Sokolov za svou vojenskou kariéru zastával už několik vysokých postů v rámci ruského námořnictva, před převzetím otěží Černomořské flotily naposledy vedl od roku 2020 námořní akademii v Petrohradu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA chtějí dohodu s Íránem, ten ale musí přestat živit teror, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
před 26 mminutami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva reagovala oznámením, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 33 mminutami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 38 mminutami

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 1 hhodinou

Rusko proti Ukrajině vyslalo na 150 dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo. Ukrajinské úřady hlásí jednoho mrtvého a několik zraněných.
10:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tuniský „Robocop“ likviduje opozici a došlápl si na migranty

Čtyři desítky kritiků tuniského vládce Kaíse Saída si v posledních týdnech vyslechly tvrdé rozsudky. Někteří právníci, novináři, diplomaté či politici mají kvůli obviněním ze spiknutí a terorismu strávit dekády za mřížemi. Kdysi kolébka arabského jara podle kritiků míří k samovládě a protesty proti Saídovi sílí. Úřady mezitím zahájily tažení proti migrantům, kterým zdemolovaly tábory.
před 1 hhodinou

Při izraelských úderech zahynulo nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí nemocnice

Při izraelských vzdušných úderech na Pásmo Gazy v noci na středu přišlo o život nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí podle agentury AP místní Indonéská nemocnice poblíž uprchlického tábora Džabálija na severu palestinské enklávy. Izraelská armáda se odmítla k úderům vyjádřit. Údaje není možné ověřit.
09:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 2 hhodinami
Načítání...