Rakety, miny či komplikovaný vývoz. Ukrajinští zemědělci se potýkají s mnoha problémy

4 minuty
Horizont ČT24: Problémy ukrajinských zemědělců
Zdroj: ČT24

Ukrajinští zemědělci stále čelí obrovským problémům nejen při pěstování, ale i při vývozu obilí. Práci na polích ztěžují raketové útoky či nevybuchlé miny, ale také nedostatek lidí, neboť mnozí farmáři odjeli bojovat na frontu. Vývoz plodin zase komplikuje neprodloužení obilné dohody ze strany Ruska a útoky Moskvy na infrastrukturu. S farmáři u východoukrajinského Charkova natáčel Jan Řápek.

U Vovčansku v Charkovské oblasti obhospodařují zemědělci pozemky jen pár kilometrů od ruských hranic. Před válkou se o tamní pole staraly na čtyři desítky různých farmářů, teď tam zbývají tři.

Drtivou většinu, dvanáct tisíc hektarů, spravuje česká firma. I jí ruské rakety zničily jednu ze dvou základen. „Pod tímhle byly naskládané traktory, kombajny a technika, tamhle byl sklad chemie, kde jsme si přiváželi chemii na jarní nebo podzimní hnojení, tam byla sýpka, v té ocelové kůlně, která je dneska prostřílená,“ ukazuje Petr Dlouhý, hlavní agronom firmy Agromino.

Pěstují slunečnici, kukuřici, hořčici nebo sóju, teď sklízí pšenici, kterou tam zaseli okupanti. Z preventivních důvodů farmáři pole takříkajíc rozsekali na několik částí. Kdyby například kvůli dopadu rakety nebo nevybuchlé munici začal hořet jeden sektor, bezpečnostní pás zabrání rozšíření ohně. Kvůli obavě z raket pravidelně po práci přemisťují své stroje. Kombajny a traktory vozí půl hodiny od aktuálního místa sklizně.

Mnohá pole nelze obdělávat

Část lidí navíc musela narukovat do armády, a tak na místě pracují spíš starší muži. Například Anatolij Baranov v oblasti zůstal i během okupace. Pro Rusy pracovat nechtěl, ale jakmile odešli, na pole se vrátil. Kvůli ostřelování své vesnice teď do práce dojíždí z Charkova.

„Všechno tady bylo zaminované, jinak žádné problémy. Normálně tady pracujeme, všechno máme, technika nám funguje, všichni dostávají mzdu, takže jinak žádné problémy nemáme,“ popsal agronom Baranov. 

Na řadě polí ale pořád místo obilí zůstává plevel a zřetelné stopy po bojích. „Postupně budeme tato pole rovnat, rekultivovat, ale v současné době máme obrovské plochy polí, které nemůžeme obdělávat,“ přibližuje místní předák Roman Šostak.

Některá tamní pole byla silně ostřelována. Na příjezdové cestě lze jen během několika minut nalézt desítky kusů šrapnelů. Zatímco někde se podařilo pole vyčistit, jinde je tolik min, že se tam farmáři raději ani nepouštějí.

Podle Šostaka se nebezpečné předměty nacházejí až na sedmdesáti procentech polí. „Představme si pole třeba o rozloze sto hektarů. Na této ploše se může nacházet jeden, dva, tři kusy nevybuchlé munice.“

Doprava činí polovinu ceny

Sklizené zrno skladují na druhé základně, kterou Rusové neponičili. Během jednoho dne se tam otočí okolo tisíce tun pšenice. Ze země pak většina zamíří vlakem do Hamburku. V černomořských přístavech jim ruští úředníci lodě nezvykle dlouho zdržovali, třeba až na šest týdnů.

„Zhruba polovičku ceny nás stojí doprava a to jsou naše náklady. Pokud by se dokázal vytvořit koridor a pomoc od EU v tom, že by se nám pomohlo, že budeme mít buď standardní cenu, prostě přepravní náklady, nebo by tam byl nějaký fond, který by v tomto pomohl, bylo by to pro nás obrovské plus,“ říká Dlouhý. 

Zemědělství je ekonomickou páteří celého regionu. Pokud z něj začnou sedláci odcházet, může to vést až k vylidnění oblasti. Farmáři tak doufají, že se jim na troskách podaří vypěstovat i novou společnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 2 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 5 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...