Rada bezpečnosti OSN odsoudila smrt stovek civilistů v Myanmaru. Lidé v zemi se zapojili do „květinových stávek“

Rada bezpečnosti OSN v jednomyslně přijatém prohlášení odsoudila „zabití stovek civilistů, včetně žen a dětí“, v Myanmaru. Návrh předložila Británie, ale znění výrazně oslabila Čína během obtížných vyjednávání trvajících dva dny, uvedla agentura AFP. Odpůrci vojenské junty v zemi znovu v pátek proti převratu ze začátku února protestovali a snaží se najít způsob, jak spolu komunikovat, když armáda omezila přístup na internet, informuje agentura Reuters.

Prohlášení vyjadřuje také hluboké znepokojení členů RB OSN nad rychlým zhoršováním situace v Myanmaru a kritizuje použití násilí proti pokojným demonstracím.

Předchozí verze textu podle AFP obsahovaly i vágní narážky na možnost mezinárodních sankcí proti armádě, která se v Myanmaru chopila po státním převratu moci. Čína, která se staví proti sankcím, ale podle diplomatů blokovala text, dokud veškeré podobné zmínky nezmizely. Několikrát návrh podle diplomatů zablokovalo i Rusko, které se domáhalo prohlášení odsuzujícího zabití příslušníků pořádkových sil během demonstrací, ale toho výslovně nedosáhlo.

Jednomyslný názor RB OSN představuje silný signál vůči myanmarským vojákům, i když kvůli tomu muselo být přijato několik ústupků Číně, sdělil AFP jeden z velvyslanců pod podmínkou anonymity.

 Armáda se v Myanmaru na začátku února chopila moci, když civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout.

Od té doby jsou v zemi na denním pořádku demonstrace odpůrců převratu, proti nimž tvrdě zasahují pořádkové síly. Chaos v zemi posilují i potyčky mezi ozbrojenými silami a povstalci z řad etnických menšin. Nepokoje vypukly nejméně ve dvou regionech Myanmaru.

Při krvavém potlačování následných protestů již zemřelo nejméně 521 civilistů a více než 2600 lidí bylo zadrženo, udává nevládní myanmarská organizace, Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP). Nejkrvavějším dnem byla zatím minulá sobota, kdy při protestech podle tamních médií zemřelo 114 lidí.

Lidé nosí květiny na místa, z nichž naposledy vyrazily oběti represí

Odpůrci vojenské junty v pátek znovu protestují a snaží se najít způsob, jak spolu komunikovat, když armáda omezila přístup na internet. Nově se na něj dá dostat jen prostřednictvím pevných linek, a tak se oponenti vojenské junty domlouvají prostřednictvím vysílaček nebo textových zpráv. Armáda zatím nevysvětlila, proč přístup k internetu omezila. Protestující na sociálních sítích upozorňovali na excesy, jichž se dopouštějí bezpečnostní síly, využívali je také k organizaci akcí odporu.

Květiny položené během celonárodního tažení proti vojenskému puči v Rangúnu
Zdroj: Reuters

Lidé po celé zemi se zapojili do takzvaných květinových stávek. Nechávají kytice, někdy s hesly namířenými proti juntě, na místech, odkud se aktivisté později zabití při policejních zásazích vydali na cestu, jež pro ně skončila smrtí.

Květiny se tak objevují například na autobusových zastávkách, někde lavičky zcela zakryly květy a protestní hesla. Na jednom místě kdosi vyskládal z rudých růží a pampelišek nápis „Barma krvácí“.

Čtyři lidé v pátek utrpěli zranění, když policie začala střílet na účastníky protestu nedaleko města Mandalaj. 

Právník Su Ťij ve čtvrtek informoval, že bývalá myanmarská vůdkyně čelí novému a doposud nejzávažnějšímu obvinění. Údajně porušila zákon o státním tajemství z koloniální éry, za což hrozí 14 let vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 6 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 6 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 8 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 9 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 9 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...