Putin vyzval wagnerovce, aby vstoupili do armády nebo odešli do Běloruska

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v projevu k národu vyzval členy žoldnéřské Wagnerovy skupiny, aby vstoupili do armády, nebo odešli do Běloruska. Informovala o tom agentura AFP. Prohlášení prezidenta reaguje na víkendovou vzpouru wagnerovců vedených Jevgenijem Prigožinem.

Putin ve svém projevu uvedl, že během víkendové vzpoury vydal rozkaz, aby se „zabránilo krveprolití“. „Od samého začátku, na můj přímý pokyn, byly podniknuty kroky, abychom se vyhnuli velkému krveprolití,“ řekl prezident podle ruské agentury TASS. Dodal, že vzpoura „byla odsouzena k neúspěchu“ a že z této revolty vzešla země „sjednocená“.

„Organizátoři vzpoury to pochopili,“ řekl Putin bez toho, že by zmínil Prigožina. „Jakékoli vydírání či způsob, jak vnést do Ruska zmatek, je odsouzeno k neúspěchu,“ dodal.

Jak prezident rovněž prohlásil, většina wagnerovců a jejich velitelů jsou prý vlastenci. Dodal, že dodrží svůj slib a umožní bojovníkům Wagnerovy skupiny přesídlit do Běloruska, pokud budou chtít. Mohou podle něj ovšem vstoupit také do pravidelné armády.

Události, komentáře: Dopady nezdařeného ozbrojeného povstání wagnerovců (zdroj: ČT24)

Podle některých médií se wagnerovci do Běloruska už přesouvají a bude zde pro ně k dispozici tábor s kapacitou osm tisíc osob. Protiřečily si však informace, zda už tábor vzniká, či ne. 

„Putin potřebuje odstranit sílu na straně wagnerovců a Prigožina, to znamená odlákat nebo neutralizovat síly, které jsou k němu loajální. U ozbrojeného povstání není až tak důležité, kolik máte sil, ale jak vás vnímá veřejnost. To se Prigožinovi nepovedlo a Putin má pořád k dispozici obrovský (vojenský) aparát. Putin musí ukázat, kdo je ve své zemi skutečným pánem,“ komentoval Putinův projev v pořadu Události, komentáře vedoucí Stálé delegace ČR při NATO Jakub Landovský.

Brigádní generál v záloze František Mičánek z CEVRO Institutu si nemyslí, že se ruskému vládci podaří nalákat všechny wagnerovce do svých řad. „Wagnerova skupina je soukromá společnost, která funguje už dlouho, má úplně jiné řízení, financování a logistiku a je zvyklá pracovat v úplně jiném rytmu než klasická řádná armáda. Tvrdé a nejzkušenější jádro Prigožina neopustí. Pro Putina může být úleva v tom, že se bojovníci přesunou do Běloruska, kde se pro ně údajně staví tábory,“ poznamenal Mičánek.

Procházková: Mimořádně slabý projev

„Putin si stojí ještě hůř, než jsme si mysleli, protože ten projev byl mimořádně slabý, jeho obsah byl vlastně nulový a svědčí to o tom, že Putin si vůbec není jistý v kramflecích. Vždy působil sebejistě, byl dobrý rétor, žertoval, ponižoval ve svých projevech své nepřátele, ale teď působil jako člověk bez jakékoli mocenské invence. Myslím, že Putin má jedno ze svých nejhorších období v životě,“ uvedla novinářka Deníku N Petra Procházková.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov následně v pondělí pozdě večer informoval, že se Putin sešel s vedením ruských bezpečnostních složek včetně ministra obrany Sergeje Šojgua, jehož odvolání Prigožin požadoval. Mezi účastníky schůzky je i generální prokurátor Igor Krasnov, šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov či velitel ruské národní gardy Viktor Zolotov.

„Shromáždil jsem vás, abych vám poděkoval za práci, kterou jste odvedli v posledních dnech, a abychom prodiskutovali situaci,“ řekl Putin v úvodu schůzky, které se naopak nezúčastnil náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.

Pochod na Moskvu

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin v pátek oznámil, že zahajuje tažení s cílem odstranit velení ruské armády. Wagnerovci pak v sobotu směřovali na Moskvu, vzpoura ale ještě tentýž den skončila na základě mlhavé dohody mezi Prigožinem a Kremlem, kterou zprostředkoval běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko.

Právě Prigožin by se měl podle této dohody nacházet nyní v Bělorusku, jeho osud je ale nejasný. V pondělí sice zveřejnil novou audionahrávku, místo svého pobytu ale neupřesnil.