Prokuratura obvinila Trumpa z maření spravedlnosti či přechovávání utajovaných spisů

Události: Obvinění Trumpa kvůli uchovávání tajných spisů (zdroj: ČT24)

Floridský soud zveřejnil obvinění vůči americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi. Jedná se o 37 bodů včetně maření spravedlnosti a držení utajovaných informací. V některých bodech byl obviněn i Trumpův osobní asistent Walt Nauta. Exprezident se považuje za nevinného. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že stojí při Trumpovi a že jeho obvinění představuje temný den pro Spojené státy. Média upozorňují, že od soudního procesu zřejmě Trumpa dělí řada měsíců. Pokud by byl uznán vinným, hrozí mu vězení.

Trump je obviněn mimo jiné z maření spravedlnosti a držení utajovaných informací, z nichž některé se týkaly vojenských operací a vojenských kapacit jiných států. Některé z těchto informací, konkrétně mapu vojenské operace, Trump podle prokuratury vědomě sdílel s neoprávněnou osobou.

„V naší zemi máme jen jedny zákony a ty platí pro všechny… v mé kanceláři pracují jedni z nejtalentovanějších prokurátorů ministerstva spravedlnosti. Případ vyšetřovali v souladu s těmi nejvyššími etickými standardy a v tom budou pokračovat,“ řekl zvláštní vyšetřoval Jack Smith, jehož tým vyšetřování Trumpa vede. „Má kancelář bude vzhledem k veřejnému zájmu usilovat o rychlý průběh procesu v souladu s právy obviněných,“ dodal Smith.

Nové obvinění je pro Trumpa další právní překážkou v jeho snaze vrátit se po volbách v roce 2024 do Bílého domu. The New York Times (NYT) píše, že je to vůbec poprvé v americké historii, kdy bývalý prezident čelí federálnímu obvinění. V dubnu si Trump v New Yorku vyslechl obvinění v kauze peněz za mlčení.

„Zkorumpovaná Bidenova administrativa informovala mé právníky, že jsem byl obviněn, pravděpodobně v kauze falešných krabic,“ napsal dříve Trump na své sociální síti Truth Social.

Trump je očekáván u federálního soudu v Miami. Na sociální síti ve čtvrtek uvedl, že byl předvolán na 15:00 místního času (21:00 SELČ). Ve videu exprezident prohlásil, že je „nevinný muž“ a že Spojené státy jsou „národem v úpadku“. „Je to hoax, celé je to hoax,“ řekl s tím, že se jedná o „vměšování do voleb“ a snahu zničit jeho pověst. 

Trumpův případ byl přidělen soudkyni Aileen Cannonové, což americká média hodnotí jako „malé vítězství“ pro bývalého prezidenta a jeho právní tým; Cannonová už v kauze Trumpových utajovaných dokumentů vydávala dílčí rozhodnutí v loňském roce, a to spíše ve prospěch Trumpa. Jako soudkyni Cannonovou jmenoval na Floridě sám Trump v roce 2020, připomíná agentura AP.

„Je to určitě bezprecedentní situace, je to první případ, kdy americký prezident byl obviněn z federálního zločinu a je to zločin poměrně závažný. Jsou to věci, které se týkají národní bezpečnosti. Jediné, co mu hraje do karet, je to, že se našly tajné dokumenty i u (současného šéfa Bílého domu) Joea Bidena, kde to bylo v menším rozsahu. Trump se tak bude snažit kauzu postavit politicky a získat pozornost médií. A může se stát, že ,teflonovému (ex)prezidentovi‘ se podaří vyklouznout i z této šlamastyky,“ uvedl v pořadu Události, komentáře amerikanista Kryštof Kozák z FSV UK.

Události, komentáře: Trump byl jako první prezident USA obviněn z federálního zločinu (zdroj: ČT24)

Trump podle nahrávky držení tajných dokumentů přiznal

Trump při odchodu z úřadu na začátku roku 2021 přepravil na Floridu krabice s vládními dokumenty, přestože podle zákona měl všechny oficiální záznamy na konci jeho mandátu převzít Národní archiv. Archiváři od Trumpa sice na začátku roku 2022 převzali patnáct krabic obsahujících i dokumenty podléhající utajení, ve floridské rezidenci Mar-a-Lago však zůstávaly další citlivé materiály.

Podle nově zveřejněného obvinění byly v krabicích v Trumpově kanceláři, koupelně, skladu nebo sále některé z nejcitlivějších amerických vojenských tajemství, včetně informací o americkém jaderném programu, vojenských operacích a kapacitách jiných států, včetně jejich jaderných programů, a amerických plánů akce v případě napadení země. Dokumenty pocházely od ministerstva obrany, Ústřední zpravodajské služby (CIA), Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a dalších agentur.

„V červenci 2021, když už nebyl prezidentem, poskytl Trump rozhovor ve své kanceláři v golfovém klubu The Bedminster Club,“ stojí v obvinění. Trump se tehdy setkal se dvěma lidmi, s nimiž jednal o psaní knihy. Z přepisu nahrávky jednání je patrné, že Trump dotyčným, kteří nedisponovali bezpečnostními prověrkami, ukazuje dokument, který nazývá „přísně tajným“ a „plánem útoku“. „Jako prezident jsem to mohl odtajnit… teď už nemůžu, ale pořád je to tajné,“ řekl Trump podle přepisu zvukového záznamu.

Na jednání si podle CNN mimo jiné stěžoval na šéfa amerického sboru náčelníků štábů Marka Milleyho. Setkání se datuje do doby krátce poté, co list The New Yorker napsal, že Milley nařídil svým podřízeným americkým generálům, aby zajistili, že Trump v závěru svého prezidentského mandátu nevydá žádné rozkazy, které by byly v rozporu se zákonem. Milley se podle listu tehdy obával, že by Trump trval na vojenském útoku na Írán.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) v pátek informoval, že společně s Trumpem neupřesněným obviněním čelí i jeho bývalý osobní asistent z Bílého domu i Mar-a-Laga Walt Nauta. Trump jej podle prokuratury instruoval, aby „přemístil krabice s dokumenty a schoval je před Trumpovými advokáty, FBI a velkou porotou“.

Agentura Reuters pak v souvislosti s aférou napsala, že Trumpův tým obhájců opouštějí advokáti Jim Trusty a John Rowley. Oba muži byli výraznými tvářemi Trumpových kauz, osobně jednali přímo se zástupci ministerstva spravedlnosti a komunikovali s médii.

„Mohl by Trump jít v případě odsouzení do vězení? Ano,“ uvádí Politico. První ze sedmi obvinění totiž vychází z federálního zákona proti špionáži, jehož prokázané porušení „téměř vždycky vede k odnětí svobody“. „Podobně je to s mařením spravedlnosti. Kdyby byl Trump uznán vinným pouze v bodě o nepravdivých prohlášeních, mohl by mít lepší šance vyhnout se vězení,“ dodává Politico.

Do rukou poroty se ale případ pravděpodobně nedostane dříve než příští rok. V newyorské kauze byla obvinění oznámena na začátku dubna a hlavní líčení je na programu od 25. března 2024, tedy téměř s ročním odstupem. „Trumpovi obhájci se nejspíše budou snažit soud oddálit na termín po volbách,“ napsal deník The Washington Post (WP).

Vícero obvinění

Problémy bývalého prezidenta se zákonem se stupňují v době, kdy vede kampaň s cílem vrátit se do Bílého domu po volbách na podzim příštího roku. Trump už čelí obžalobě prokuratury v New Yorku, podle níž zfalšoval několik obchodních záznamů ve snaze zakrýt platbu údajné milence v době vrcholící předvolební kampaně v roce 2016.

Prokuratura ve státě Georgia zase vyšetřuje pokus Trumpa a jeho spojenců zvrátit nátlakem výsledek volby prezidenta v roce 2020. Nejnovější obvinění je však podle agentury AP zřejmě nejzávažnější. „Z právního hlediska se kolem exprezidenta Trumpa stahují zdi,“ míní profesor ústavního práva James Sample z Hofstraovy Univerzity. 

Republikáni obvinění kritizují, a to včetně Trumpových rivalů

V prvních reakcích republikánských uchazečů o Bílý dům na obvinění exprezidenta Donalda Trumpa v kauze utajovaných dokumentů převládá kritika federálního ministerstva spravedlnosti, které obvinění vzneslo. Floridský guvernér Ron DeSantis, považovaný za hlavního Trumpova soupeře v nadcházejících primárkách, vývoj prezentoval jako důkaz „nerovného uplatňování zákona“. Podle agentury Reuters reakce ukazují, jak se exprezidentovi rivalové bojí, aby nepohněvali jeho podporovatele.

Vyjádření kopírovala vývoj ze začátku jara, kdy velká porota ve státě New York poslala k soudu obvinění související s Trumpovou platbou údajné milence těsně před volbami v roce 2016. Potvrzení i potenciální soupeři v boji o stranickou nominaci na prezidenta se tehdy zdráhali lídra průzkumů kritizovat a útočili na newyorské státní zastupitelství vedené prokurátorem zvoleným za Demokratickou stranu.

„Využívání federálních složek jako zbraně představuje smrtelné nebezpečí pro svobodnou společnost,“ reagoval DeSantis na nová obvinění proti prezidentovi z let 2017 až 2021. „Roky pozorujeme nerovné uplatňování zákona v závislosti na politické příslušnosti,“ dodal v twitterovém příspěvku. Americký veřejnoprávní rozhlas NPR si všiml, že DeSantis ve své reakci Trumpa přímo nehájil.

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy v pátek na Twitteru uvedl, že stojí při exprezidentovi, přičemž jeho obvinění označil za velkou nespravedlnost a „temný den“ pro USA. „Je nesmyslné, aby prezident obžaloval svého protikandidáta. Joe Biden uchovával tajné dokumenty po celá desetiletí,“ uvedl McCarthy. „Já a každý Američan, který věří v právní stát, stojíme na straně prezidenta Trumpa proti této velké nespravedlnosti,“ dodal.

Bývalý Trumpův viceprezident Mike Pence ani americká velvyslankyně při OSN z Trumpovy éry Nikki Haleyová se v prvních hodinách ke zprávě ze čtvrtečního večera nevyjádřili, i když se i oni přihlásili do stranických primárek. Pence však dříve uvedl, že by podle něj Trump v souvislosti s vládními dokumenty přechovávanými po odchodu z Bílého domu na Floridě neměl být obviněn.

Ministerstvo spravedlnosti mezitím ze zaujatosti nařkl také republikánský senátor Tim Scott, který se do boje o post šéfa republikánů přihlásil v květnu. „To, co jsme dnes viděli, je systém spravedlnosti, kde misky vah nejsou vyvážené,“ řekl v pátek v rozhovoru pro televizi Fox News.

Ještě ostřejší vyjádření přišlo od dalšího z kandidátů, podnikatele a politického aktivisty Viveka Ramaswamyho, který bez důkazů prohlásil, že za vším stojí Joe Biden, který by se mohl s Trumpem utkat v prezidentských volbách na podzim příštího roku. „Tohle je urážka každého občana. Nemůžeme se stát banánovou republikou, kde strana u moci používá policii k zatýkání politických oponentů,“ uvedl na Twitteru.

Trump se v současné době nachází v Bedminsteru ve státě New Jersey. Agentura AP s odkazem na nejmenovanou informovanou osobu uvádí, že prokurátoři Trumpovy právníky kontaktovali krátce předtím, než exprezident oznámil, že byl obviněn. Podle AP Trump do dvaceti minut od oznámení svého obvinění na základě toho spustil sbírku na svou kampaň do prezidentských voleb v roce 2024.