„Jsem naštvanější a odhodlanější, než jsem kdy byl.“ Trump zahájil prezidentskou kampaň

Bez velkých bouřlivých davů, ale s peprnějšími výrazy. Takovým způsobem spustil bývalý americký prezident Donald Trump prezidentskou kampaň před volbami v roce 2024 na výročním zasedání Republikánské strany v Salemu ve státě New Hampshire.

Trump zahájil kampaň nenápadně, jeho slova však vzbudila pozornost. Poprvé od listopadu, kdy prohlásil, že se bude znovu ucházet o Bílý dům, vystoupil na veřejnosti a ihned odmítl, že by se jeho úsilí o prezidentskou funkci rozjíždělo ztuha. Některá média jako například CNN referovala doslova o pomalém startu.

„Říkali: 'Nedělá shromáždění, možná ztratil dech.'“ „Jsem teď naštvanější a odhodlanější, než jsem kdy byl,“ řekl v Salemu. „Je to tady. Začínáme kandidaturu na prezidenta,“ prohlásil před přesunem do Columbie v Jižní Karolíně. V New Hampshire Trump také oznámil, že odcházející předseda státní Republikánské strany Stephen Stepanek se přidá do jeho týmu jako hlavní poradce.

Sobotní sešlosti s několika desítkami příznivců byly výrazně skromnější, než bývá u Trumpa a několikatisícových publik jeho příznivců obvyklé. V Columbii předchůdce současného amerického prezidenta Joea Bidena hovořil asi s dvěma sty lidmi společně s guvernérem Henrym McMasterem a senátorem Lindseym Grahamem z Jižní Karolíny. Právě v tomto státě vyhrál Trump primárky v roce 2016 o deset procentních bodů.

Obavy i soupeři z řad spolustraníků

Trump čelí v posledním období čím dál větším obavám z řad spolustraníků, zda má šanci Bidena porazit, pokud se stávající prezident rozhodne znovu kandidovat, jak se všeobecně očekává.

Mnoho republikánů zvažuje, zda nemají zahájit vlastní kampaň ve snaze získat Bílý dům pro sebe, a to včetně guvernéra Floridy Rona DeSantise, který je obecně považován za největší hrozbu pro Trumpa.

Republikánští představitelé v obou státech, které bývalý prezident Trump navštívil – včetně guvernéra New Hampshire Chrise Sununa a bývalé guvernérky Jižní Karolíny Nikki Haleyové – patří mezi ty, kteří zvažují vlastní kandidaturu. Aby toho nebylo málo, tak republikánský senátor z Jižní Karolíny Tim Scott se sám označil také za potenciálního prezidentského kandidáta.

Předvolební obavy se Trump pokusil v projevu rozptýlit a přítomným příznivcům řekl, že očekává vlnu dalších souhlasů k jeho kandidatuře od státních a federálních zákonodárců v Jižní Karolíně během několika dní.

Mnoho republikánů se však nechce přihlásit k přímé podpoře bývalého prezidenta a někteří z nich si nechávají otevřené možnosti. „Nerozhodl jsem se,“ uvedl předseda Republikánské strany v Sumter County v Jižní Karolíně William Oden. „Čekáme, až se všichni o úřad přihlásí. A jako bych to dělal v byznysu, nedělám žádná rozhodnutí, dokud nevyslechneme všechny kandidáty,“ poukázal na širokou paletu adeptů.

Stejná témata, stejné názory

Na obou sobotních zastávkách Trump zopakoval některá témata, která výrazným způsobem oživila jeho kampaň v roce 2016, včetně ostré kritiky nelegálního přistěhovalectví a Číny.

V Columbii bývalý prezident kritizoval transgenderová práva a výuku kritické rasové teorie, což byl kdysi obskurní akademický koncept, který v některých státech vyvolal protesty ve školství a zákazy vyučování.

„Zastavíme levicové radikální rasisty a zvrhlíky, kteří se snaží indoktrinovat naši mládež, a jejich marxistické ruce dáme pryč od našich dětí,“ zvolal Trump. „Porazíme kult genderové ideologie a znovu potvrdíme, že Bůh stvořil dvě pohlaví: muže a ženy. Nedovolíme mužům hrát ženské sporty,“ dodal. Svým stížnostem na volby v roce 2020 Trump tentokrát nevěnoval mnoho času, i když narážel na své nepravdivé tvrzení, že mu volby byly ukradené, a označil je za „směšné“.

Trump si zachovává významnou základnu podporovatelů, zejména v regionech. Zatímco v některých přímých průzkumech v konfrontaci s republikánským rivalem Ronem DeSantisem prohrává, tak naopak vyhrává se značným náskokem tehdy, když se respondentům průzkumu nabízí širší pole kandidátů.

Zajímavostí je také fakt, že společnost Meta v příštích týdnech, tedy po více než dvou letech od útoku na Kapitol 6. ledna 2021, obnoví Trumpovy sociální účty na Facebooku a Instagramu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 20 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 26 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 34 mminutami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 3 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 5 hhodinami
Načítání...