Prokuratura má právo na Trumpovy finanční záznamy, rozhodl americký nejvyšší soud

Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že newyorská prokuratura má právo dostat finanční záznamy prezidenta Donalda Trumpa včetně daňových přiznání. Kongresu toto právo zatím nepřiznal a případ vrátil soudu nižší instance. Verdikt v ostře sledovaném sporu soudci vynesli v době kampaně před listopadovými prezidentskými volbami. Pro to, aby soud vyhověl žádosti prokuratury, hlasovalo sedm soudců. Proti byli pouze dva. Trump, který usiluje o znovuzvolení, se v reakci na rozsudek označil za oběť politického pronásledování.

Newyorská prokuratura o Trumpovy finanční záznamy požádala v rámci vyšetřování, které zahájil demokratický prokurátor za Manhattan Cyrus Vance. Ten se zabývá kauzou kolem prezidentových mimomanželských poměrů s pornoherečkou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougalovou z let 2006 a 2007.

Vance chce prověřit, zda ve finančních výkazech prezidentova společnost Trump Organization neukryla peníze vyplacené oběma ženám za mlčení v kolonce „výdaje na právní služby“. Falšování účetních dokumentů je podle zákonů státu New York trestný čin. Vance označil rozhodnutí soudu za „ohromné vítězství“ amerického justičního systému a principu, na kterém jsou Spojené státy založené, tedy že nad zákonem není nikdo, ani prezident.

Trumpova účetní firma Mazars LLP a banky Deutsche Bank a Capital One už dříve uvedly, že se budou řídit rozhodnutím soudu a finanční záznamy vydají. Agentura Reuters nicméně upozornila, že newyorská prokuratura nedostane dokumenty okamžitě, neboť se čekají další soudní průtahy, a konečné rozhodnutí by tak mohlo padnout až po prezidentských volbách.

Zatímco newyorské prokuratuře soudci vyhověli, rozhodnutí o žádosti amerického Kongresu, který rovněž chtěl nahlédnout do prezidentových finančních záznamů, prozatím odložili. Případ poslali zpět soudu nižší instance. Také v tomto případě byl podle stanice CNN poměr hlasů sedm ku dvěma, tentokrát ovšem ve prospěch prezidenta.

Trump: Je to politické pronásledování

„Nejvyšší soud posílá případ zpět nižšímu soudu, spory budou pokračovat. Celé je to politické pronásledování,“ uvedl v reakci na rozhodnutí soudu prezident Trump. „Vyhrál jsem Muellerův hon na čarodějnice a jiné a nyní musím dál bojovat v politicky zkorumpovaném New Yorku. Není to fér k úřadu prezidenta ani této administrativě,“ dodal.

V dalších tweetech zaútočil na bývalého prezidenta Baracka Obamu i jeho viceprezidenta a svého pravděpodobného protikandidáta v listopadových volbách Joea Bidena.

Média: Jde o porážku Trumpa i demokratů

Nejvyšší soud USA rozhodoval poté, co si soudci v květnu vyslechli argumenty Trumpových právníků, newyorské prokuratury i zástupců Sněmovny reprezentantů. Vydání finančních dokumentů požaduje hned několik výborů parlamentní komory, kterou ovládají demokraté. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že rozhodnutí soudu „není pro prezidenta Trumpa dobrou zprávou“.

Agentura AFP ale napsala, že rozhodnutí není jen porážkou prezidenta Trumpa, ale i porážkou demokratů. Znamená totiž, že se jeho finanční záznamy do rukou demokratů nedostanou před listopadovými prezidentskými volbami. Zatímco z výborů ovládaných demokraty by mohly dokumenty uniknout na veřejnost, v případě prokuratury v New Yorku je to podle AFP nepravděpodobné. „Veřejnost neuvidí jeho daňová přiznání v roce 2020. To se dá označit za vítězství,“ komentoval rozhodnutí také analytik stanice CNN Jeffrey Toobin.

Trump odmítl svoje finanční záznamy zveřejnit, ačkoliv tak před ním učinili všichni prezidenti v nedávné historii. Dokumenty by přitom podle agentury Reuters mohly vrhnout světlo na velikost jeho jmění, o níž se dlouhodobě spekuluje, a také na aktivity jeho rodinné realitní firmy The Trump Organization.