Při protestech v Iráku zemřely desítky lidí. Zákaz vycházení platí už i v Bagdádu

Iráckými městy se od úterý šíří protesty kvůli ekonomickým problémům a korupci ve vládě. Od té doby přišlo o život podle zdroje agentury AFP 27 lidí, mezi nimiž je 25 demonstrantů a dva policisté. Agentura Reuters píše o 20 mrtvých a o šesti stech raněných. Lidé demonstrují i přes zákazy vycházení.

V Násiríji stejně jako v jihoirácké Amáře byl původně vyhlášen zákaz vycházení na noc na dnešek. Úřady jej ohlásily v reakci na předchozí protesty, při nichž ve středu zemřeli v Násiríji čtyři lidé a 14 jich utrpělo zranění. Po násilnostech byl zákaz vycházení v obou městech obnoven a platí také v Hille a šíitském posvátném městě Nadžaf.

V Bagdádu platí zákaz vycházení od páté hodiny ranní místního času (4:00 SELČ). Přesto se tam podle agentury Reuters sešly na čtyři tisíce lidí. Pokusili se pochodovat k náměstí Tahrír v centru města, ale policie zahájila palbu a použila slzný plyn.

Ve čtvrtek nad ránem se ozvaly exploze z takzvané Zelené zóny, v níž sídlí vládní úřady a velvyslanectví několika zemí a do níž se lidé snažili dostat při protestu v úterý. Podle bezpečnostních zdrojů výbuchy nezasáhly budovy koaličních sil pod vedením Spojených států. Irácké úřady vyšetřují jejich původ, který je zatím nejasný.

AFP: Hrozí, že účast na protestech silně vzroste

Ačkoliv protesty podle všeho vznikly samovolně, šíitský duchovní Muktada Sadr ve středu vyzval své četné stoupence, aby pořádali pokojné protesty vsedě. Podle AFP tedy hrozí, že by účast na demonstracích mohla silně vzrůst.

Již nyní jde přitom o dosud největší protesty směřované proti vládě premiéra Ádila Abdal Mahdího, který do funkce nastoupil před necelým rokem. 

Nejdříve propukly nepokoje na jihu Iráku

Protesty proti nedostatku veřejných služeb se nejprve konaly spíš na jihu země. Iráčany trápí zejména často přerušované dodávky elektřiny, nezaměstnanost a také korupce, která podle nich panuje ve vládě.

V posledních dnech se nepokoje rozšířily i do hlavního města Bagdádu. „Chceme jen žít. Nic jiného. Chceme žít jako ostatní lidé, Arabové, svět. Chceme základní práva, elektřinu, vodu, zaměstnání, léky. Nic víc. Nechceme moc, pozice, peníze nebo jmění. Požadujeme jen běžný život, kus chleba k jídlu. Ale vláda místo toho střílí do davu a zabíjí lidi,“ prohlásil ve středu demonstrant Mohammed Jassim.

Ve čtvrti Aš-Šaab na severu Bagdádu se středečních protestů účastnilo přes dvě stě lidí, kteří zablokovali klíčovou silnici spojující hlavní město se severem země. Další demonstrace propukly v části Az-Zaafaráníja v jihovýchodním Bagdádu, kde se je podle agentury Reuters policie snažila rozehnat střelbou do vzduchu a slzným plynem.

Protesty v Bagdádu
Zdroj: Thaier Al-Sudani/Reuters

Při střetu policistů a protestujících v centru města zemřeli ve středu tři lidé. Podle agentury Reuters zemřelo ve čtvrti Az-Zaafaráníja dítě, když jeden z protestujících hodil na projíždějící civilní auto zápalnou lahev. Protiteroristické síly pomocí střelby a slzného plynu bránily demonstrantům v přístupu na bagdádské letiště.

Menší skupiny protestujících se ve středu sešly také ve městě Kirkúk na severu Iráku a ve východní provincii Dijála.

Ve městě Násiríja zemřeli čtyři z protestujících a nejméně 14 lidí bylo zraněno, včetně 11 členů bezpečnostních složek, uvedla s odkazem na místní úřady agentura AFP. Podle Reuters policie „ztratila kontrolu“ nad situací a musely být povolány elitní armádní protiteroristické jednotky.

Bouřlivé úterý

Při úterním protestu policie použila slzný plyn, vodní děla i ostré náboje. Následky střetu s demonstranty ve středu v centru irácké metropole odklízela úklidová služba a těžká technika odvážela odpad..

Protesty v Bagdádu
Zdroj: Wissm al-Okili/Reuters

Úterní protest neorganizovala žádná politická strana ani skupina, byl podle všeho projevem všeobecné nespokojenosti občanů. Mluvčí ministerstva vnitra hovořil o „sabotérech, kteří se snaží rozpoutat násilí“.

Protestujících se zastala hlava státu

Prezident Sálih ale na Twitteru zdůraznil, že ústava dává lidem právo na poklidné manifestace. „Pořádkové síly jsou tady proto, aby chránily občany. Naši mladí chtějí reformy a práci, je naší povinností tyto legitimní požadavky splnit,“ napsal.

Zástupkyně OSN v Iráku Jeanine Hennisová-Plasschaertová uvedla, že ji situace znepokojuje, a vyzvala irácké úřady ke zdrženlivosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu, píší agentury

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 9 mminutami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 23 mminutami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 3 hhodinami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 4 hhodinami

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 4 hhodinami
Načítání...