Prázdný sambodrom v Riu i bulváry v New Orleans. Karnevalová sezona je kvůli covidu bez mas

New Orleans a Rio de Janeiro. Dělí je od sebe přes sedm a půl tisíce kilometrů vzdušnou čarou, přesto mají společnou jednu zásadní věc. V předpostní době tu vrcholí karnevaly. Průvod Mardi Gras v prvním případě a přehlídka v rytmu samby v druhém patří k výkladním skříním těchto měst. Letos se ale tyto dva vrcholy karnevalové sezony kvůli covidu zrušily. Stejně tak dopadl i karneval v Benátkách. V Austrálii, kde je koronavirová situace příznivější, naopak s velkým finále Mardi Gras, průvodem za práva LGBT (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby), počítají.

Každý únor americké New Orleans ožívá barvami. Karnevalové průvody v rámci oslav Mardi Gras právě tady v městě na řece Mississippi patří k těm nejproslulejším. Název Mardi Gras vychází z francouzštiny a v překladu znamená Tlusté úterý. Je předzvěstí postní doby, která začína na popeleční středu den nato.

2 minuty
Rok 2020 a New Orleans v přehlídce barev, masek a alegorických vozů. Mardi Gras před dobou covidovou
Zdroj: EBU

Letos ale půst postihl New Orleans dříve, než by si jeho obyvatelé přáli – alespoň tedy ten společenský. Kvůli pandemii koronaviru karnevalovou sezonu v New Orleans výrazně narušila protiepidemická opatření a vrchol předpostních dnů, průvod, byl zrušen úplně.

Město, kde se zrodil jazz, se muselo přizpůsobit. Velké alegorické průvody nahradily jen miniaturní ostrůvky lidí na prázdných bulvárech.

Policie New Orleans už týden před vyvrcholením covidového Mardi Gras své spoluobčany žádala, aby se neshromažďovali ve velkých skupinách. 

Lidé v New Orleans si tak našli aspoň symbolickou cestu, jak Mardi Gras „společně“ oslavit. Podle CNN se více než tři tisíce domů vyzdobyly a kolemjdoucí se mohli na výtvory podívat alespoň z ulice přes plot. „Mardi Gras v žádném případě není mrtvý,“ řekl radní města Jay Banks.

Karnevalové oslavy před popeleční středou se pravidelně konají i na dalších místech světa. Například v Evropě. I na starém kontinentě to ale bylo bez mas lidí a ve velmi omezeném režimu.

Například v německém Mnichově probíhají předpostní radovánky na Viktualienmarkt. Letos ale byly zrušeny. Některým místním tak nezbývalo nic jiného než alespoň zapózovat před fotografem a porovnat letošní a loňské snímky.

V Austrálii se s průvodem za práva LGBT počítá

V Austrálii je Mardi Gras už roky v duchu boje za práva LGBT komunity. Tohle spojení sahá až do 70. let. Město Sydney o průvod nepřijde ani letos. Díky příznivé pandemické situaci na kontinentu se zatím nezakázal, byť samozřejmě bude probíhat za jistých opatření – doporučení. Průvod je naplánovaný na 6. březen.

Fotografie z loňského průvodu Mardi Gras v Sydney
Zdroj: Reuters/Loren Elliott

Slavný karneval v Riu se zrušil

Karneval v Riu de Janeiro za normálních okolností denně navštíví klidně i dva miliony lidí. Je tím vůbec nejslavnějším na planetě. V covidem těžce postižené Brazílii ale nyní proběhnout nemohl. Prázdné ochozy monumentálního sambodromu se letos rozsvítily alespoň symbolicky.

Pro Brazilce to je samozřejmě bolestivá ztráta. „Smutek, prázdnota,“ popsal pro The Guardian Jorge Mariano, který je ředitelem jedné z karnevalových škol. 

V Benátkách rejdí trochu jiné masky, než je zvykem

Tradiční rejdění masek je symbol karnevalu v italských Benátkách. I tady se ale nemohl uskutečnit tak, jak je zvykem. Ulice známého italského města zůstaly prázdné, uvedla agentura AP.

Letos dominovaly jiné masky, ty ochranné – ústenky a roušky. Na vylidněném náměstí Svatého Marka se jen sporadicky objevily malé skupinky lidí s maskami.

Osud benátského karnevalu byl nakonec stejný jako osudy některých představení divadelních souborů nebo koncertů kapel – přesunul se na internet.

Z domova se tak mohli lidé připojit na digitální platformy a sledovat streamy. Atmosféru únorového „města na vodě“ jim to ale zprostředkovat mohlo jen těžko.

1 minuta
Karneval v Benátkách letos jen on-line
Zdroj: EBU

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 1 mminutou

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 3 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 7 hhodinami
Načítání...