Americký nejvyšší soud zamítl žádost volebního týmu Donalda Trumpa, který chtěl zablokovat prodloužení lhůty pro přijetí volebních hlasů zaslaných poštou v Severní Karolíně. Informovala o tom agentura AP, podle níž se jedná o dílčí vítězství demokratů před prezidentskými volbami konanými 3. listopadu.
Pošta má 10 dní po volbách na doručení hlasů. Soud odmítl Trumpovu kritiku
Soudci ve středu místního času nevyhověli žádosti republikánů a ponechali v platnosti verdikt soudu nižší instance, který schválil rozhodnutí volební komise v Severní Karolíně o prodloužení nejzazšího termínu pro započtení korespondenčních hlasů. Ta s ohledem na možné problémy americké pošty se včasným doručováním rozhodla, že platné budou ty hlasy, které budou odeslány nejpozději v den voleb a doručeny do 12. listopadu.
Nejvyšší soud dříve ve středu zamítl i další návrh republikánů, kteří se dožadovali přednostního projednání obdobné žaloby proti prodloužení lhůty pro započtení hlasů poštou v Pensylvánii. Opatření tak zatím zůstává v platnosti. Oba zmíněné státy jsou pro Trumpa důležité z hlediska šancí na znovuzvolení, protože patří k takzvaným swing states.
Nová soudkyně nejvyššího soudu Amy Coneyová Barrettová, kterou nominoval Trump a která do funkce nastoupila v pondělí po schválení Senátem, se středečního hlasování nezúčastnila. Podle mluvčího soudu neměla dost času seznámit se s případem.
Spory kolem pošty
Pře o korespondenční hlasování v Severní Karolíně a Pensylvánii je jedním z celé řady soudních sporů týkajících se nadcházejících prezidentských voleb. Američané letos hlasují poštou v rekordním počtu, což by podle odhadů mohlo přispět k nejvyšší volební účasti za více než sto let.
Mnoho států usnadnilo možnost hlasování poštou v obavách ze šíření koronavirové nákazy v přeplněných volebních místnostech či frontách na hlasování.
Trump opakovaně vystoupil s nepodloženým tvrzením, že hlasování poštou – které je v amerických volbách běžnou praxí – poznamenají podvody. Ty jsou v USA podle odborníků nicméně velmi vzácné.