Pokračují tvrdé boje o město Severodoněck. Ukrajinci věří, že ho udrží

3 minuty
Události: Boje na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Boje o získání kontroly nad Severodoněckem pokračují, uvedl v sobotu večer generální štáb ukrajinské armády. Ruský generál Michail Mizincev zároveň podle agentury TASS prohlásil, že ukrajinské síly čelí ve městě drtivým ztrátám a stahují se. Šéf správy města Oleksandr Strjuk ale podle agentury Unian vyjádřil přesvědčení, že navzdory „určitým“ minulým úspěchům ruské armády město zůstane v ukrajinských rukách.

I když Mizincev tvrdí, že ukrajinští vojáci se stahují k Lysyčansku, šéf severodoněcké městské správy Strjuk uvedl, že ukrajinským jednotkám se podařilo ve městě přeskupit a vytvořit obrannou linii.

„Nyní se přijímají veškerá opatření, aby bylo město vráceno pod plnou kontrolu Ukrajiny. Severodoněck zůstane ukrajinským,“ citovala Strjuka agentura Unian.

Sestřeleno několik řízených střel

Podle agentury Interfax Ukrajina sestřelila protivzdušná obrana několik řízených střel nad Oděskou a Mykolajivskou oblastí. Jedna střela přesto u Oděsy dopadla na areál zemědělského podniku. Agentura Unian uvedla s odvoláním na zástupce oblastní vojenské správy Serhije Bratčuka, že při útoku utrpěli dva lidé zranění. O třech obětech a čtyřech zraněných hovoří ukrajinské zdroje v souvislosti s ostřelováním Mykolajivu.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jejich síly sestřelily nad Černým mořem poblíž Oděsy transportní letadlo. Podle Moskvy přepravovalo na Ukrajinu zbraně a munici. Rusko po celou dobu války popírá útoky na civilní cíle, ale hovoří o likvidaci vojenských cílů. V sobotu se ministerstvo obrany zmínilo o údajných útocích na výcvikové centrum ukrajinské armády v Sumské oblasti a na pozice v Oděské oblasti, kde podle Moskvy byli „cizí žoldnéři“. Tvrzení o zasažených cílech nelze ověřit.

Obyvatelé opouštějí město Slovjansk

Generální štáb ukrajinské armády v sobotní ranní situační zprávě uvedl, že od města Bachmut se Rusové po neúspěšném pokusu o průlom stáhli.  

Další město, na jehož ovládnutí se v poslední době zaměřuje ruská armáda, je Slovjansk v Doněcké oblasti. Podle sobotního oznámení starosty Vadyma Ljacha město denně opouštějí stovky lidí a počet evakuovaných se tento týden zdvojnásobil. Ve městě, které mělo před válkou 110 tisíc obyvatel, jich nyní zůstalo asi 22 tisíc. Obyvatele k odjezdu podle Ljacha přiměl mimo jiné raketový útok, který v úterý zabil tři lidi, uvedla CNN.

Britské ministerstvo obrany ve svém hodnocení situace na Ukrajině uvedlo, že se Rusům na Donbasu daří koordinovat pozemní a vzdušné útoky. Ukrajinské síly čelí kombinaci dělostřeleckého ostřelování a náletů. To je podle Londýna hlavní příčina ruských úspěchů v regionu. 

Rusko a Ukrajina se v sobotu navzájem obvinily z poničení dřevěného kostela Všech svatých v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že ruská armáda dělostřelecký útok na Svatohorskou lávru, pravoslavný klášter u Svjatohirsku, podnikla záměrně. Před boji se podle něj na místě ukrývalo asi 300 civilistů včetně 60 dětí. Podle Moskvy kostel při ústupu naopak vypálili ukrajinští vojáci. 

Kyjev hledá způsob, jak osvobodit zajaté obránce Azovstalu

Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj v noci na sobotu oznámil, že jejich zpravodajské služby mají informace o zadržených bojovnících z ocelárny Azovstal v Mariupolu. Dělají rovněž všechno pro to, aby zajistily jejich propuštění. „Prostřednictvím zpravodajských služeb se dozvídáme o podmínkách, ve kterých je drží, o tom, co dostávají k jídlu, i o možnostech jejich propuštění,“ uvedl ministr vnitra v ukrajinské televizi.

Téměř dva tisíce bojovníků, kteří se ukrývali v komplexu obléhaném ruskými silami, opustilo ocelárny 20. května. Velitel ukrajinského pluku Azov tehdy uvedl, že jeho muži splnili svou misi a že je chce udržet naživu. Poté byl jejich osud dlouho nejasný, poznamenala agentura Reuters. Kyjev by chtěl bojovníky s Moskvou vyměnit za zajaté ruské vojáky. Někteří ruští zákonodárci nicméně trvají na tom, že by někteří ze zajatců měli být v Rusku souzeni. 

V pátek uplynulo sto dnů od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ukrajinská záchranná služba v této souvislosti oznámila, že od 24. února, tedy od prvního dne války, evakuovala 1,8 milionu lidí. Zlikvidováno bylo 9300 požárů, zachráněno 1397 osob a zneškodněno 128 424 kusů munice, včetně 1983 bomb. Mezi evakuovanými bylo přes 504 tisíc dětí a 32 tisíc osob se zdravotním postižením, napsal deník The Kyiv Independent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 9 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 10 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 15 hhodinami
Načítání...