Po americkém provizorním molu se do Gazy dostaly první kamiony s pomocí

Do Pásma Gazy se v pátek ráno dostaly první kamiony s humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafah na jihu Pásma, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci.

První dodávky humanitární pomoci přes nové molo potvrdilo na sociální síti X regionální velitelství americké armády (CENTCOM). Podle amerického armádního velitele Brada Coopera je cílem do oblasti přepravit pět set tun pomoci denně, tedy zhruba devadesát nákladních automobilů, posléze by jich mohlo být až 150. Distribuci pomoci z nedalekého skladu by měly mít na starosti humanitární organizace.

Izraelské drony počátkem dubna omylem zabily sedm pracovníků humanitární organizace World Central Kitchen, která na tamních březích také postavila menší molo. Mluvčí amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová varovala, že jakýkoliv útok na ty, kteří se starají o tuto misi, by ohrozil životně důležitou pomoc pro Palestince.

3 minuty
Události: Zahájení provozu mola u Pásma Gazy
Zdroj: ČT24

Americká vláda oznámila záměr postavit pětisetmetrové molo u pobřeží Gazy už v březnu, protože toto palestinské území nemá přístav, kde by mohly zakotvit větší lodě. „Snažíme se dělat všechno, co je v našich silách, ať už ze vzduchu, po moři, po zemi, abychom humanitární pomoc dostali do Gazy,“ ujistila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová.

Původně se hovořilo o tom, že by mělo být molo hotové do konce dubna. To se nestalo, navíc jeho instalaci v posledních dnech bránilo špatné počasí. Výstavba mola podle stanice CNN stála Spojené státy více než 300 milionů dolarů (asi 6,8 miliardy korun).

Samotné molo potřebnou pomoc nepokryje

Spojené státy a humanitární organizace ale upozorňují, že molo nedokáže nahradit dodávky po souši. „Zásoby, které se na jih (Pásma Gazy) podařilo dostat, docházejí. Už skoro nic nezbylo. Nemocnice vydrží tři týdny, možná měsíc. Máme navíc zkreslená čísla, situace se neustále mění. Humanitární operace se zasekly, nemůžeme dělat to, co bychom chtěli,“ varuje ředitel Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths.

K zásobování Pásma Gazy slouží několik hraničních přechodů. Na severu stojí přechod Erez. Ten byl Izraelem opraven a rozšířen poté, co ho 7. října vypálili islámští teroristé. Nově se otevřely přechody Necarim a Západní Erez. Na jihu se nachází centrální terminál Kerem Šalom a Rafah, ten byl nedávno uzavřen Egyptem. Důvodem bylo obsazení přechodu izraelskou armádou, ta avizovala, že zde odřízne islamisty od možnosti využívat přechod pro pašování zbraní a jiného zboží.

„Hamás se nyní nedokáže reorganizovat, nemá záložní jednotky, nemá kapacitu vyrábět munici a nemá zásoby,“ sdělil izraelský ministr obrany Jo'av Galant. Podle něj se Hamás už nemůže znovu vyzbrojovat.

Před izraelskou ofenzivou, která začala po útoku Hamásu a dalších teroristických skupin loni 7. října, vozilo pomoc na toto palestinské území asi pět set kamionů denně. Během ofenzivy to bylo kolem 150 kamionů denně. Loni koncem listopadu během dosud jediného příměří v této válce se do Gazy dostalo až tři sta nákladních aut s pomocí, v dubnu to bylo kolem dvou set kamionů denně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...