Pikle, komplot a banditi. Britský bulvár šije do opozice kvůli nepřijetí brexitové dohody

Většina britských médií se v pondělí na titulních stránkách věnuje šancím premiéra Borise Johnsona na schválení nové brexitové dohody v parlamentu. Podle analýzy Financial Times existuje možnost, že se ji tento týden podaří schválit. Podle většiny novinářů se dá vývoj jen těžko předvídat. Deníky podporující brexit kritizují opoziční labouristy za dodatky směřující k odkladu vystoupení z EU a novému referendu. Například bulvár Daily Mail označuje tuto snahu za sabotáž.

Podle Financial Times v sídle britských premiérů v Downing Street sílí přesvědčení, že Johnson „dokáže přerušit sérii porážek z víkendu a má nyní podporu 320 poslanců potřebných pro vítězství“.

„Nyní máme potřebný počet,“ stojí také v titulku listu Metro, který cituje ministra zahraničí Dominika Raaba. List zároveň upozorňuje, že opozice se chystá přijmout „desítky pozměňovacích návrhů“, mezi nimiž je mimo jiné návrh na uspořádání druhého referenda o dohodě či na vytvoření celní unie s EU.

Deník „i“ spojený se serverem Independent píše, že opoziční labouristé podpoří Johnsonovu dohodu jen v případě, že ji vláda následně předloží ke schválení v referendu.

Levicový The Guardian napsal, že Johnson čelí „nové hrozbě“, neboť labouristé prohlásili, že budou usilovat o spojenectví s konzervativními rebely a severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), pomocí kterého by zabránili schválení nové dohody, nebo prosadili schválení brexitu v měkčí verzi.

The Times rovněž informuje o plánech labouristického lídra Jeremyho Corbyna na prosazení dodatků k brexitové dohodě. Podle jeho zdroje by v tom případě nezbývalo Johnsonovi nic jiného, než „přijmout odklad a znovu se pokusit o uspořádání předčasných voleb“.

Ostré odsudky bulváru

Probrexitová média labouristy na titulních stránkách ostře kritizují. „Corbyn plánuje sabotovat premiérovu dohodu,“ napsal bulvární list Daily Mail. Labouristé podle něj „kují pikle, aby zhatili brexit“.

„Jak se opovažují! Nový komplot, jak se zmocnit brexitu,“ napsal v titulku pravicový bulvární deník Daily Express. „Teď je to BoJo kontra brexitoví banditi: druhé kolo,“ uvádí titulek The Sun. BoJo je zkratka užívaná pro premiéra Borise Johnsona.

Konzervativní The Daily Telegraph hovoří o „guerillové válce“, kterou vede „povstalecká aliance“ poslanců, jež chce zabránit odchodu z EU. Výsledek případného hlasování o nové dohodě je podle něj těžké předpovídat. Johnson se připravuje na další týden „parlamentní šikany“, doplnil list.