Britský premiér Boris Johnson chce zrušit povinnost izolace po pozitivním testu na koronavirus. V parlamentu naznačil, že by jedno z posledních protiepidemických omezení v Anglii mohlo skončit 23. února. Ve Švédsku ve středu zrušili většinu epidemických opatření: skončilo používání očkovacích pasů i omezení otvírací doby barů a restaurací a počtu účastníků na hromadných akcích. Z několika francouzských měst míří do Paříže takzvané konvoje svobody. Organizují je odpůrci protikoronavirových opatření a zejména očkování proti covidu-19. O víkendu chtějí v hlavním městě demonstrovat.
Pandemie ve světě: Johnson chce zrušit izolaci po pozitivním testu, Švédsko uvolnilo opatření
Koronavirus - únor
Britská vláda dala opakovaně najevo, že chce vstoupit do doby po pandemii. Johnson by měl 21. února představit plán, jak dále žít s covidem. Podle pozorovatelů si tak chce získat přízeň i některých kolegů z Konzervativní strany, kteří premiéra kritizují kvůli takzvané aféře partygate, tedy pořádání večírků v premiérském sídle v Downing Street v době přísných koronavirových lockdownů.
„Za předpokladu, že budou pokračovat aktuální povzbudivé trendy v datech, předpokládám, že budeme moci ukončit poslední tuzemská omezení, včetně zákonné povinnosti izolace při pozitivním testu,“ uvedl Johnson s tím, že opatření by mohlo skončit o měsíc dříve. Jinak by jeho platnost vypršela 24. března.
Johnson už v Anglii zrušil téměř všechna opatření související s covidovou pandemií. V pátek skončí povinnost testování nejpozději dva dny po příjezdu do země. Už dříve byla zrušena i povinnost nošení respirátorů či distanční pravidla.
Do Paříže míří konvoje svobody
Z několika francouzských měst dopoledne vyrazily takzvané konvoje svobody, kolony aut, které organizují odpůrci protikoronavirových opatření a očkování. Míří do Paříže, kde chtějí lidé během víkendu společně demonstrovat.
Největší z konvojů, které se organizují především na sociálních sítích, podle stanice France bleu vyrazil z Nice. Přibližně dvě stovky účastníků vyzdobily svá auta francouzskými vlajkami a logem konvojů, k vidění ale byly i vlajky Kanady. Vedle osobních aut jedou také motorky nebo karavany.
Facebooková skupina Le convoi de la liberté (Konvoj svobody), která vznikla 26. ledna, má zatím 310 tisíc členů. Kromě Nice vyrazily konvoje podle serveru La Depeche také z Perpignanu, Bayonne, Brestu a Quimperu. Z dalších měst vyjedou ve čtvrtek. V pondělí mají v plánu zamířit do Bruselu.
Účastníky konvojů k akci inspirovalo protestní hnutí v Kanadě, kde vozidla nespokojených obyvatel blokují ulice hlavního města i některé silniční tahy.
Francouzská vláda naznačila, že z kraje jara by mohla ukončit kontroly očkovacích certifikátů, které mají lidé povinnost předkládat při vstupu do barů, restaurací, kin a na další veřejná místa. Podle vyjádření vládního mluvčího Gabriela Attala existují „důvody pro to doufat“, že systém dokládání očkování proti covidu-19 ve Francii skončí na konci března nebo začátkem dubna.
Do Švédska bez očkovacího pasu i negativního testu
Ve Švédsku ve středu skončilo používání očkovacích pasů i omezení otvírací doby barů a restaurací a počtu účastníků na hromadných akcích. Zrušení opatření přivítali někteří Švédové již v noci v klubech a na diskotékách, před nimiž se na řadě míst v zemi kolem půlnoci vytvořily fronty.
Občané zemí Evropské unie ke vstupu do Švédska již také nepotřebují doklad o očkování, prodělání nemoci či negativní test.
Švédská vláda se rozhodla ukončit systém testování na koronavirus. Nárok na testy zdarma mají nově jen zaměstnanci ve zdravotnictví a v domovech pro seniory a také nejzranitelnější část populace, pokud se u nich objeví příznaky covidu-19. Ostatní lidé budou v případě výskytu příznaků choroby pouze vyzváni, aby zůstali doma.
Švédové si už teď mohou koupit antigenní testy v lékárnách či v supermarketech, jejich výsledky ale nejsou hlášeny úřadům. Mohou se také nechat otestovat za své peníze u soukromých poskytovatelů zdravotní péče, například pokud potřebují certifikát pro cestu do zahraničí. Nové opatření odlišuje Švédsko od většiny Evropy, podle některých expertů se ale tento přístup k testování brzy stane normou i v dalších zemích, kde se v současné době rozsáhle testují i lidé bez symptomů.