Odchod, který se nestal. S říjnem měla skončit i brexitová anabáze

Už více než sedm měsíců neměla být Velká Británie podle původních plánů součástí Evropské unie. Dalším termínem měl být poslední říjnový den. Po dramatických událostech v britském parlamentu však neplatí ani ten. Dnem D je nyní 31. leden. Ani o něm si však nikdo netroufne říct, že je definitivní.

„Dnešek měl být dnem, kdy se brexit stane skutečností a my konečně opustíme EU. Ale Jeremy Corbyn, navzdory skvělé nové dohodě, kterou jsem uzavřel s EU, to odmítl umožnit,“ citovala britská média z prohlášení premiéra Johnsona zmiňujícího šéfa opozice.

„Po třech dlouhých letech sporů kolem brexitu a selhání ze strany konzervativců musíme tuto záležitost vyřešit,“ řekl Corbyn a dodal: „Labouristé brexit vyřeší za šest měsíců. (…) Opravdu to není až tak komplikované.“

Vysvětlování diplomatů v Česku

Vystoupení Británie z EU zaměstnává už tři roky řadu úředníků a diplomatů. „Agendu brexitu má na velvyslanectví na starosti asi deset lidí,“ řekl britský ambasador v Česku Nick Archer s tím, že jeho úřad má na starosti dopady pro celou střední Evropu. „Snažím se, aby brexit nikdy nedominoval naší práci,“ dodal.

Jeho cílem je informovat Brity v Česku, kterých je asi sedm tisíc, i Čechy o efektech jakéhokoliv vyústění celé anabáze. „Úžasné je, že lidé jsou zde velice rozumní a pragmatičtí,“ pochvaluje si svou práci. Tu mu usnadňuje i fakt, že jeden odklad už se odehrál, takže lidé už mnoho informací znají.

„Kontaktujeme české firmy. Dvakrát jsme zorganizovali setkání s lidmi, kteří se podílejí na chodu přístavu v Doveru. Ti informovali české podnikatele, kterých přišlo asi osmdesát,“ uvedl příklad.

Nekonečný příběh

Britové o vystoupení z EU rozhodli v referendu v červnu 2016. Pro bylo 51,89 procenta, proti 48,11 procenta Britů. Skotsko, Severní Irsko a Londýn hlasovaly většinově pro setrvání v Unii.

V březnu 2017 britská vláda spustila proces vystoupení, což stanovilo datum samotného odchodu na 29. března 2019. Britští poslanci však třikrát odmítli dohodu, kterou s EU dojednala premiérka Theresa Mayová. To způsobilo postupně dva odklady, druhý do konce října.

Irská pojistka

Nejspornějším bodem dohody Theresy Mayové byla takzvaná irská pojistka. Ta vznikla kvůli napjaté situaci na hranici Irska a Severního Irska patřícího do Spojeného království. Násilí mezi tamními unionistickými anglikány a katolickými republikány se podařilo uklidnit teprve v 90. letech mimo jiné díky tomu, že jakákoliv fyzická připomínka hranice zmizela. Odešli policisté i celníci.

Pokud by Spojené království vystoupilo z celní unie s EU a Irsko v ní zůstalo, bylo by třeba kontrolovat zboží procházející přes hranici. Obnovení celnic si však nikdo netroufl v obavě z nového násilí navrhovat. Proto vznikla pojistka, která řešení tohoto problému odsouvala s tím, že pokud se nenajde, celé království zůstane v celní unii s EU.

Po krachu dohody Mayová odstoupila a vládní konzervativci si zvolili do čela Borise Johnsona. Ten se tak 24. července 2019 stal premiérem. V půlce října se mu podařilo dojednat s EU novou dohodu, která počítala s tím, že celnice bude mezi Severním Irskem a Velkou Británií. Ani ta však před britskými poslanci neobstála.

Parlament donutil Johnsona požádat o další odklad do konce ledna 2020. „Raději bych byl mrtvý v příkopě,“ prohlásil předtím o této možnosti premiér. Vůli poslanců však uposlechl, EU souhlasila a dodala, že Británie může vystoupit i dřív, když schválí dohodu.

Volební modely favorizují konzervativce

Po dlouhých debatách také poslanci ve Westminsteru souhlasili s uspořádáním předčasných parlamentních voleb v termínu 12. prosince. Analytik spolupracující s ČT Lukáš Hájek upozornil na paradoxní situaci, kdy volby blokovala opozice obyčejně spěchající nahradit vládu. Její podmínkou totiž bylo, že nejprve musí být s jistotou zažehnáno riziko brexitu bez dohody.

Podle posledních propočtů skupiny Electoral Calculus bude konzervativcům po volbách v 650místné dolní komoře parlamentu patřit 363 křesel. Kromě nepředvídatelnosti předvolebních kampaní je ale podobné modelování problematické i proto, že poslanci jsou v Británii voleni v jednotlivých obvodech systémem „vítěz bere vše“.

Britský volební model
Zdroj: ČT24

Britské politické strany jdou do voleb s různými cíli, zdůraznil Hájek. Konzervativci chtějí získat většinu a prosadit Johnsonovu dohodu, labouristé chtějí vyjednat novou dohodu a nechat o ní hlasovat v referendu, liberální demokraté chtějí brexit úplně zrušit a skotští nacionalisté chtějí posílit, aby mohli požadovat nové referendum o nezávislosti Skotska v případě brexitu. Většina Skotů totiž v roce 2016 hlasovala pro setrvání v EU.

Nejdůležitější témata podle Britů
Zdroj: Ipsos/BBC

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruská raketa zabila dva lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších dvou obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
10:32Aktualizovánopřed 31 mminutami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 3 hhodinami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva sdělila, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 4 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Počet migrantů mířících nelegálně do EU významně klesl

Počet migrantů mířících nelegálně do Evropské unie klesl za první čtyři měsíce letošního roku o čtvrtinu, uvedla ve středu unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvíce podle jejích statistik proti stejnému období loňska ubylo lidí přicházejících balkánskou cestou, nejčastější trasou bylo centrální Středomoří, kde se počet migrantů téměř nezměnil.
před 5 hhodinami
Načítání...