Ochrana před „nepřátelským kapitálem“. Soukromé TV v Polsku míří mezi strategické firmy

3 minuty
Události: Polsko oficiálně zapsalo soukromé televize TVN a Polsat na seznam strategických subjektů
Zdroj: ČT24

Přesně před rokem převzala vláda polského premiéra Donalda Tuska kontrolu nad tamní veřejnoprávní televizí. Ta do té doby sloužila zájmům tehdy už opoziční, ale předtím řadu let vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). Kritici tvrdí, že převzetí média porušilo právní předpisy. Budovu se tehdy snažili bránit i poslanci PiS Jarosława Kaczyńského. Tuskův kabinet nyní rozhodl o zapsání dvou soukromých televizí, TVN a Polsat, na seznam strategických firem. Chce tak prý zabránit jejich převzetí „nepřátelským kapitálem“.

„V současné době stanice TVP Info, tedy hlavní zpravodajská stanice státní televize TVP, stejně tak jako další programy, bez problému fungují, alespoň v tom technickém smyslu, tedy že vysílají,“ uvedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos s tím, že před rokem došlo k odpojení TVP Infa. „Tehdejší nové vedení televize propustilo část managementu a byla tam zhruba měsíc trvající pauza, než se vysílání kanálu znovu spustilo,“ připomněl Papadopulos.

Od té doby podle něj televize funguje a finance má od současné vlády přislíbené. „Televize od roku 2016, kdy ji ovládla tehdy vládní strana Právo a spravedlnost, fungovala propagandisticky, vykreslila tehdejší opozici a současnou vládu ve velmi negativních konotacích, často záměrně zkreslených nebo smyšlených,“ popsal zpravodaj.

11 minut
Studio ČT24: Andreas Papadopulos o roce od změn v TVP
Zdroj: ČT24

Opozice kritizuje způsob převzetí televize

V posledním roce se vysílání zásadně proměnilo, „silně zpolitizované programy“ byly zrušeny a přibyly nové. „Velká část polské veřejnosti ale přestává tuto televizi sledovat kvůli tomu, že je stále podle ostatních médií považována za provládní,“ uvedl Papadopulos.

PiS podle Papadopulose kritizuje především „právní způsob, jak byla televize převzata“. „Tehdy se v noci sešel polský Sejm, a tam přijal usnesení, nikoliv zákon, ve kterém se shodl, že lidé v Polsku mají právo na veřejnoprávní vysílání a že vysílání, které TVP, ale také polské rádio a polská tisková agentura, předváděli v uplynulých letech, veřejnoprávní není,“ popsal. Na základě tohoto usnesení poté převzal kontrolu nad těmito médii tehdejší ministr kultury. „Ten je poté poslal do likvidace a jmenoval tam vlastní lidi, kteří jsou zodpovědní v právním subjektu za likvidaci podniku. A ti poté vyměnili klíčové vedení,“ dodal.

„Změna proběhla podle polského práva,“ prohlásil ministr spravedlnosti Adam Bodnar. „Ministr kultury uplatňuje skrze úřad vlastnická práva na televizi, rádio a agenturu. Toto své právo použil,“ dodal. Podle ústavního právníka Ryszarda Piotrowského z Varšavské univerzity nemůže usnesení Sejmu ministrovi nic nařídit.

Právo a spravedlnost podle Papadopulose kritizuje hlavně to, že televize byla převzata právě usnesením, které nemá takovou legislativní sílu, jako kdyby došlo ke změně zákona. „Současná vláda argumentuje tím, že pakliže by přijali zákon, pak by ho vetoval prezident Andrzej Duda. A toto veto nemá současná vláda jak přehlasovat,“ upřesnil.

Televize TVP mezitím obměnila nejen vedení, ale i redaktory. Stanici rovněž klesla sledovanost. „Když vláda získala kontrolu nad televizí, tak diváci z řad voličů Práva a spravedlnosti odešli k jiným, novým pravicovým televizím,“ vysvětlil odborník na mediální právo z Varšavské univerzity Maciej Mrozowski.

Možný prodej komerčních médií do zahraničí

Papadopulos také zmínil, že v Polsku už několik měsíců kolují spekulace, že „hlavního hráče komerčního trhu v Polsku TVN se chystá americká společnost Warner Bros. prodat tak, aby sanovala svou vlastní zhoršenou ekonomickou situaci mateřské společnosti v USA“. Zároveň ale dodal, že se objevila také informace, že o tuto „klíčovou stanici, která má nejsledovanější zpravodajskou stanici, mají zájem maďarský miliardář (József Vida), blízký přítel maďarského premiéra Viktora Orbána a také česká skupina PPF“. Česká strana tato tvrzení podle Papadopulose popřela, maďarská však nikoliv. 

„V opozici při spekulacích zavládla spokojenost, protože panovala představa, že maďarský miliardář koupí TVN a nahradí výpadek na mediálním poli z hlediska konzervativní televize, kterou kdysi byla TVP. A teď by tak stejnou úlohu pro PiS hrála TVN,“ sdělil zpravodaj.

O možném prodeji zahraničnímu investorovi však nakonec bude muset rozhodnout polská vláda. „Podléhají ochraně proti agresivnímu a pro Polsko nebezpečnému převzetí,“ prohlásil premiér Donald Tusk.

„Dá se očekávat, že nebude chtít umožnit prodej těchto liberálně orientovaných médií někomu, kdo je svázaný s opačnou ideologií,“ upřesnil Papadopulos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 4 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 7 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 8 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 11 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...