Přesně před rokem převzala vláda polského premiéra Donalda Tuska kontrolu nad tamní veřejnoprávní televizí. Ta do té doby sloužila zájmům tehdy už opoziční, ale předtím řadu let vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS). Kritici tvrdí, že převzetí média porušilo právní předpisy. Budovu se tehdy snažili bránit i poslanci PiS Jarosława Kaczyńského. Tuskův kabinet nyní rozhodl o zapsání dvou soukromých televizí, TVN a Polsat, na seznam strategických firem. Chce tak prý zabránit jejich převzetí „nepřátelským kapitálem“.
Ochrana před „nepřátelským kapitálem“. Soukromé TV v Polsku míří mezi strategické firmy
„V současné době stanice TVP Info, tedy hlavní zpravodajská stanice státní televize TVP, stejně tak jako další programy, bez problému fungují, alespoň v tom technickém smyslu, tedy že vysílají,“ uvedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos s tím, že před rokem došlo k odpojení TVP Infa. „Tehdejší nové vedení televize propustilo část managementu a byla tam zhruba měsíc trvající pauza, než se vysílání kanálu znovu spustilo,“ připomněl Papadopulos.
Od té doby podle něj televize funguje a finance má od současné vlády přislíbené. „Televize od roku 2016, kdy ji ovládla tehdy vládní strana Právo a spravedlnost, fungovala propagandisticky, vykreslila tehdejší opozici a současnou vládu ve velmi negativních konotacích, často záměrně zkreslených nebo smyšlených,“ popsal zpravodaj.
Opozice kritizuje způsob převzetí televize
V posledním roce se vysílání zásadně proměnilo, „silně zpolitizované programy“ byly zrušeny a přibyly nové. „Velká část polské veřejnosti ale přestává tuto televizi sledovat kvůli tomu, že je stále podle ostatních médií považována za provládní,“ uvedl Papadopulos.
PiS podle Papadopulose kritizuje především „právní způsob, jak byla televize převzata“. „Tehdy se v noci sešel polský Sejm, a tam přijal usnesení, nikoliv zákon, ve kterém se shodl, že lidé v Polsku mají právo na veřejnoprávní vysílání a že vysílání, které TVP, ale také polské rádio a polská tisková agentura, předváděli v uplynulých letech, veřejnoprávní není,“ popsal. Na základě tohoto usnesení poté převzal kontrolu nad těmito médii tehdejší ministr kultury. „Ten je poté poslal do likvidace a jmenoval tam vlastní lidi, kteří jsou zodpovědní v právním subjektu za likvidaci podniku. A ti poté vyměnili klíčové vedení,“ dodal.
„Změna proběhla podle polského práva,“ prohlásil ministr spravedlnosti Adam Bodnar. „Ministr kultury uplatňuje skrze úřad vlastnická práva na televizi, rádio a agenturu. Toto své právo použil,“ dodal. Podle ústavního právníka Ryszarda Piotrowského z Varšavské univerzity nemůže usnesení Sejmu ministrovi nic nařídit.
Právo a spravedlnost podle Papadopulose kritizuje hlavně to, že televize byla převzata právě usnesením, které nemá takovou legislativní sílu, jako kdyby došlo ke změně zákona. „Současná vláda argumentuje tím, že pakliže by přijali zákon, pak by ho vetoval prezident Andrzej Duda. A toto veto nemá současná vláda jak přehlasovat,“ upřesnil.
Televize TVP mezitím obměnila nejen vedení, ale i redaktory. Stanici rovněž klesla sledovanost. „Když vláda získala kontrolu nad televizí, tak diváci z řad voličů Práva a spravedlnosti odešli k jiným, novým pravicovým televizím,“ vysvětlil odborník na mediální právo z Varšavské univerzity Maciej Mrozowski.
Možný prodej komerčních médií do zahraničí
Papadopulos také zmínil, že v Polsku už několik měsíců kolují spekulace, že „hlavního hráče komerčního trhu v Polsku TVN se chystá americká společnost Warner Bros. prodat tak, aby sanovala svou vlastní zhoršenou ekonomickou situaci mateřské společnosti v USA“. Zároveň ale dodal, že se objevila také informace, že o tuto „klíčovou stanici, která má nejsledovanější zpravodajskou stanici, mají zájem maďarský miliardář (József Vida), blízký přítel maďarského premiéra Viktora Orbána a také česká skupina PPF“. Česká strana tato tvrzení podle Papadopulose popřela, maďarská však nikoliv.
„V opozici při spekulacích zavládla spokojenost, protože panovala představa, že maďarský miliardář koupí TVN a nahradí výpadek na mediálním poli z hlediska konzervativní televize, kterou kdysi byla TVP. A teď by tak stejnou úlohu pro PiS hrála TVN,“ sdělil zpravodaj.
O možném prodeji zahraničnímu investorovi však nakonec bude muset rozhodnout polská vláda. „Podléhají ochraně proti agresivnímu a pro Polsko nebezpečnému převzetí,“ prohlásil premiér Donald Tusk.
„Dá se očekávat, že nebude chtít umožnit prodej těchto liberálně orientovaných médií někomu, kdo je svázaný s opačnou ideologií,“ upřesnil Papadopulos.