Newsroom ČT24: „Bojím se o sebe i rodinu,“ říká gruzínský novinář napadený během protestů

5 minut
Newsroom ČT24: Svědectví novinářů z protestující Gruzie
Zdroj: ČT24

V hlavním městě Gruzie, probíhají už několik týdnů masivní protivládní protesty. Demonstranti v ulicích se vymezují proti pozastavení přístupových rozhovorů s Evropskou unií a odmítají i výsledky říjnových parlamentních voleb, které byly podle nich zfalšované. V sobotu navíc gruzínští zákonodárci zvolili novým prezidentem kritika Západu a kandidáta vládní strany Gruzínský sen Michaila Kavelašviliho. Protesty zároveň odhalily další problém – časté útoky na novináře. Tématu se věnoval pořad Newsroom ČT24.

Demonstrace v ulicích gruzínské metropole jsou vyostřené od konce listopadu. Kromě protestujících jsou často terčem útoků i novináři. Reportéry napadají bezpečnostní složky i maskovaní muži – někdy označovaní jako tituškové. Jedná se o skupinu lidí, jejichž úkolem je vyvolávat provokace a rozpoutávat násilné konflikty a chaos během demonstrací.

To potvrdil i reportér Ľubomír Smatana z Českého rozhlasu, který se z Gruzie nedávno vrátil. „Mluví se o tom, že jsou to lidé najatí nebo zaplacení. Buď jsou to bývalí policisté nebo pracovali jako ochranka. Jejich úkolem je vyvolat zmatek a mlátit lidi. Oni je ani nezatýkají, oni je prostě jenom zmlátí a odejdou.“ Smatana říká, že jednotlivci dostanou za takovou „práci“ čtyři sta až pět set larů za den – to je v přepočtu kolem čtyř tisíc českých korun. 

Osobní zkušenost s napadením má i místní reportér s šestnáctiletou praxí Davit Tsagareli, který pracuje pro Rádio Svobodná Evropa. Bezpečnostní složky ho napadly 29. listopadu v sedm hodin ráno v průběhu živého vstupu. „V tu chvíli ke mně zleva přistoupil příslušník speciálních jednotek a udeřil mě do břicha. Ztratil jsem vědomí, snažil jsem se dýchat. Taky na mě křičel. Další jeho kolega mi dupl na nohu a při tom mi nadával. A další z nich mě kopl do nohy a smál se. Bylo to nesmírně ponižující,“ popisuje.

S gruzínskými novináři je v pravidelném kontaktu i český reportér Ray Baseley. „Všichni pracují ve strachu, nikdo nemá jistotu, že se po demonstraci vrátí domů. Někteří už teď zvažují, že by vycestovali ze země,“ říká. Strach má i Tsagareli. „Pracuji jako reportér více než šestnáct let. Zažil jsem hodně těžkých situací, ale teď je to jiné. Pořád se ohlížím přes rameno, připadá mi, že mě někdo sleduje. Bojím se o sebe i svoji rodinu. Neznamená to ale, že přestanu dělat svoji práci, jen se teď víc bojím.“ 

Podle Smatany jsou novináři v Gruzii v nezáviděníhodné situaci. „Mají šanci, že se jich zastanou politici EU, ale to jim nepomůže. Pak se jich zastanou světové novinářské organizace, ale to jim taky nepomůže. Jejich (gruzínský) premiér Irakli Kobachidze je vůči těmto věcem totálně imunní. Na tiskovce se jen s úšklebkem usmívá, když někdo zmiňuje útoky od těžkooděnců nebo titušků,“ říká reportér. 

Místní organizace, které se zabývají svobodou médií, zaznamenaly od konce listopadu přes devadesát útoků na novináře. Jeden z nich se odehrál 7. prosince. Gruzínskou novinářku z TV Pirveli Maku Čichladzeovou surově srazil k zemi maskovaný muž. O kus dál jeho komplici skopali kameramana štábu. Oba utrpěli zranění hlavy a údajně přišli o kameru i mikrofon. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších pět zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 17 mminutami

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 7 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 10 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 10 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 11 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 14 hhodinami
Načítání...