Nepřenechme Afriku Číně, apeloval na státy EU rakouský kancléř. Podle něj nestačí rozvojová pomoc

Události: Evropští lídři chtějí omezit vliv Číny v Africe (zdroj: ČT24)

Prohloubení hospodářské spolupráce Evropské unie s Afrikou je hlavním cílem fóra Afrika-Evropa, které se koná ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v  jeho úvodu apeloval, aby Evropa nepřenechala kontinent Číně, která v posledních letech v afrických zemích mohutně investovala. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera má sice Peking v hospodářských vztazích s Afrikou náskok, Evropská unie to ale umí lépe. Česko na fóru reprezentoval premiér Andrej Babiš (ANO), který chce především pomoci otevřít dveře českým podnikatelům na africké trhy.

Účastníci fóra, které bylo poslední velkou akcí v půlroce rakouského předsednictví, se zabývali především hospodářskou spoluprací v oblasti digitalizace a inovací. Na akci dorazili mimo premiérů a prezidentů také zástupci řady velkých mezinárodních společností i malých afrických start-upů. Celkem se fóra účastnilo přes tisíc podnikatelů.

Předseda vlády hostitelské země Sebastian Kurz na fóru vyzval, aby Evropa v Africe mnohem více investovala. „Nesmíme africký kontinent přenechat Číňanům,“ řekl po počátečním uzavřeném jednání zástupců zúčastněných zemí.

Podle Kurze nestačí poskytovat Africe jen rozvojovou pomoc, ale navázat je třeba i partnerské obchodní vztahy. Témata migrace a lidských práv, která dosud jednáním s Afrikou dominovala, jsou podle Kurze sice důležitá, musí ale stát na širším základu. Afriku označil za „kontinent šancí“.

Čínský prezidnet Si Ťin-pching slibil letos v září na další rozvoj Afriky 60 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč). Slíbil také odepsat část dluhu některých chudších afrických států. 

Afrika je velkým cílem Pekingu a jeho iniciativy Nové Hedvábné stezky. Čína zde staví přístavy, silnice a další infrastrukturu potřebnou pro rozvoj obchodu, ale mnoho kritiků v Tanzanii, Keni a dalších státech upozorňuje, že hostitelské země se kvůli tomu příliš zadlužují.

Juncker: EU jde o partnerské zrovnoprávnění Afriky

Juncker zdůraznil, že Evropské unii jde o „partnerské zrovnoprávnění“ s Afrikou. Na otázku, zda EU ve srovnání s Čínou nemá v rozvoji hospodářských vztahů se zeměmi afrického kontinentu zpoždění, odpověděl: „Ano, my to ale děláme lépe.“

Podle odhadů by měl do roku 2050 počet obyvatel Afriky stoupnout na 2,5 miliardy. Evropská unie dlouhodobě usiluje o to nabídnout pomocí hospodářského rozvoje Afričanům alternativu k migraci do jiných zemí, často právě evropských.

Babiš otevírá dveře

Babiš označil obchodní vztahy Česka s Afrikou za „nedostatečné“, zároveň ale podle něj mají „velký potenciál“. Fórum bylo v tomto ohledu podle premiéra důležité především kvůli navázání nových kontaktů, například s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím.

V afrických zemích mohou podle Babiše politici podnikatelům „otevírat dveře“. Egypt spolu s Nigérií a Etiopií označil premiér za země důležité pro Česko. Na základě podnětů z dnešního fóra by měla vláda připravit novou obchodní strategii pro mimoevropská teritoria. „Musíme se soustředit na exportní diplomacii mimo Evropu,“ zdůraznil premiér.

Afrika podle něho potřebuje pomoc s rozvojem průmyslu s vysokou přidanou hodnotou. „Mezi Českou republikou a africkými státy vidím velký obchodní potenciál nejen v automobilovém průmyslu, ale například i v textilním průmyslu či v letectví,“ dodal Babiš.

I vzhledem k předpovídanému nárůstu počtu obyvatel Afriky je podle předsedy české vlády důležité, aby Česko kontinentu pomáhalo, především v oblasti vzdělávání, investic a hospodářské spolupráce. „Tyhle všechny aktivity perspektivně zařídí to, aby lidi neodcházeli a nebyla jejich migrace do Evropy organizována pašeráky, ale aby zůstali v Africe,“ vysvětlil.

Podle ředitele odboru exportního financování České exportní banky Františka Šindlera je největší potenciál pro investice českých firem v Africe v oblasti zemědělství a obnovitelných zdrojů energie. „Vnímáme Afriku jako jeden z dalších exportních trhů, který se bude výrazně rozvíjet a kde pro české exportéry je velký potenciál,“ řekl Šindler. Podle něj se nyní zájem českých firem zaměřuje na Angolu, Senegal a Ghanu.