Německá vláda slíbila tři miliardy eur pro autoprůmysl, podpořit chce vozy šetrné k životnímu prostředí

Německo vyčlení tři miliardy eur (zhruba 80 miliard korun) na podporu vývoje a výroby automobilů šetrných k životnímu prostředí. Oznámila to v úterý tamní vláda. Opatření přichází v době, kdy se automobilový průmysl potýká s negativními dopady pandemie covidu-19 a s tlakem na snižování emisí.

Základním prvkem slíbené vládní podpory je poskytnutí jedné miliardy eur na prodloužení programu příspěvků na nákup elektromobilů do roku 2025. Tento program měl podle dřívějších plánů skončit příští rok, napsala agentura Reuters.

Další miliarda eur bude podle Reuters využita na program šrotovného pro starší nákladní automobily, který má pomoci dopravním společnostem a místním samosprávám při modernizaci vozového parku. Vláda rovněž vytvoří fond v objemu miliardy eur k financování inovací a transformace automobilového průmyslu.

Podle německého ministra hospodářství Petera Altmaiera bude německý automobilový průmysl díky vládní podpoře dobře připraven překonat problémy, kterým čelí.

„Chceme spojit cestu z ekonomické krize s cestou z klimatické krize,“ řekla ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová po úterním setkání zástupců vlády s představiteli automobilek.

Automobilový průmysl má na německém hrubém domácím produktu podíl téměř deset procent. Přímo a nepřímo odvětví zaměstnává přibližně milion lidí.