Němcům došla s Tureckem trpělivost. Napětí graduje kvůli zadrženým aktivistům

Události: Další problém ve vztazích mezi Berlínem a Ankarou (zdroj: ČT24)

Kvůli úternímu zadržení šesti bojovníků za lidská práva zpřísní německé ministerstvo zahraničí cestovní doporučení pro Turecko. Šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel zároveň ohlásil „novou orientaci“ politiky Berlína vůči Turecku. Ankara už před Gabrielovým vyjádřením označila středeční výzvu Berlína k propuštění aktivistů zadržovaných v Turecku za „nepřijatelnou“. Nynější Gabrielovo vyjádření Turci okomentovali jako „ztrátu politické zodpovědnosti“.

„Musíme přistoupit k nové orientaci naší politiky vůči Turecku,“ uvedl Sigmar Gabriel, který ve středu kvůli novému napětí v německo-tureckých vztazích přerušil svou dovolenou a povolal si tureckého velvyslance.

Gabriel se podle svých slov na nutnosti změny ve vzájemných vztazích s Ankarou dohodl s kancléřkou Angelou Merkelovou i s předsedou sociální demokracie Martinem Schulzem.

Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označil Gabrielovy výroky za nešťastné a motivované vnitropolitickým bojem. Německo by se podle něj mělo chovat racionálně. Ankara prý má zajem na tom, aby dobré vzájemné vztahy obou zemí panovaly i nadále.

Jeho slova kritizoval také turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu, podle něhož si Berlín „hrozbami a vydíráním“ v Ankaře pozitivní odpověď nevynutí. Cavusoglu opět označil Německo za přístav pro teroristy, jimiž mínil mimo jiné kurdské radikální separatisty.

Gabriel: Čekali jsme, že Turecko přijde k rozumu. Přišla ale jen zklamání

Německo dosud na eskalaci ve vztazích s Tureckem reagovalo s rozvahou a čekalo, že Ankara „opět přijde k rozumu“, uvedl Gabriel. Dočkalo se ale jen nových zklamání, dodal. Proto se ministerstvo rozhodlo mimo jiné zpřísnit doporučení pro Němce cestující do Turecka – ať turisty či podnikatele. Ankara podle Gabriela často brání v poskytnutí konzulární pomoci zadrženým německým občanům.

Aktuální napětí v německo-tureckých vztazích vyvolalo úterní zadržení šesti bojovníků za lidská práva včetně Němce, Švéda a ředitelky organizace Amnesty International v Turecku Idil Eserové. Turecko zadržené viní z podpory terorismu.

Německá vláda ve středu kvůli tomu Ankaře pohrozila mimo jiné pozastavením unijní pomoci se zvládáním migrační krize.

Podle prohlášení turecké diplomacie byla reakce německých úřadů „přímým zásahem do turecké justice“ a komentáře Berlína „překročily hranici“.

Sigmar Gabriel
Zdroj: Reuters/Fabrizio Bensch

Erdogan chce vyměnit Němce za turecké zběhy

Německý bulvární deník Bild, který se odvolává na diplomatické kruhy, napsal, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce zadržované bojovníky za lidská práva vyměnit za bývalé příslušníky turecké armády, kteří požádali v Německu po loňském zmařeném převratu o azyl. Už před časem údajně Erdogan navrhl podobnou výměnu dvou bývalých generálů za německo-tureckého dopisovatele deníku Die Welt Denize Yücela, kterého Ankara drží ve vyšetřovací vazbě od února.

Gabriel na tiskové konferenci uvedl, že mu není známo, že by Turecko oficiálně nabídlo Německu takový „handl“. „Četl jsem to jen v novinách,“ řekl.

Podle serveru Spiegel Online zadržely turecké úřady od loňského zmařeného převratu v Turecku 22 německých občanů. Řada z nich měla stejně jako Yücel dvojí občanství a devět je stále ve vězení.

Německo žádá propuštění svých občanů zadržovaných v Turecku (zdroj: ČT24)

Turecké úřady v souvislosti s pokusem o puč z 15. července 2016 zadržely už asi 50 000 lidí, vyšetřování jich ale čelilo více než 150 000. Zhruba 145 000 státních zaměstnanců, pracovníků bezpečnostních složek a vysokoškolských pedagogů přišlo o práci kvůli údajnému napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování puče.