Nejvyšší soud USA naznačil, že by poskytovatelé potratů mohli napadnout texaský zákon

Konzervativní soudci nejvyššího soudu Spojených států naznačili, že by umožnili poskytovatelům potratů soudně napadnout přísný protipotratový zákon, který zavedl stát Texas. K tomu, zda předpis může napadnout vláda prezidenta Joea Bidena, ale konzervativní soudci byli skeptičtí. Klíčovým parametrem je unikátní podoba zákona, která jeho vymáhání skrze žaloby na poskytovatele potratů svěřuje do rukou soukromých osob.

V druhém nejlidnatějším státě USA platí zákon od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Specifikum zákona je, že neumožňuje státním činitelům jeho vymáhání, ale místo toho tuto část svěřuje do rukou „soukromých občanů“ - včetně lidí, kteří nežijí v Texasu a nemají nic společného s konkrétní těhotnou ženou.

Prakticky kdokoli může zažalovat poskytovatele potratu nebo jakoukoli jinou osobu s vazbami na tento zákrok provedený po zhruba šestém týdnu těhotenství, kdy je možné zjistit srdeční tep embrya a kdy některé ženy ještě nevědí, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace.

Nejvyšší soud, v němž mají konzervativní soudci převahu šesti ku třem, si zvlášť vyslechl námitky vůči texaskému protipotratovému zákonu od zástupců poskytovatelů potratů a Bidenovy administrativy.

Někteří soudci naznačili, že žalobě poskytovatelů potratů by mohl pomoci existující precedens nejvyššího soudu, a to navzdory tomu, že unikátní podoba texaského zákona ztěžuje jeho zablokování federálními soudy.

Nejvyšší soud v otázce texaského protipotratového zákona postupuje rychle, takže by o jeho případném zablokování mohl rozhodnout už brzy. Na začátku září nejvyšší soud v poměru pěti ku čtyřem hlasům odmítl zákon zrušit, když jej napadli poskytovatelé potratů. Podle agentury Reuters někteří konzervativní soudci nyní své dřívější stanovisko zřejmě přehodnocují.

Texaský zákon by mohly napodobit další státy

Konzervativní soudci však nadále vyjadřují pochybnosti ohledně toho, zda Bidenova administrativa může texaský zákon soudně napadnout. Otázkou totiž je, zda se snahami o zablokování zákona mohou zabývat federální soudy a zda vláda může Texas žalovat, aby zákon zablokovala.

Pokud soudci nejvyššího soudu rozhodnou, že věc vzhledem k unikátní podobě zákona nemohou řešit federální soudy, mohlo by se stát, že texaský zákon napodobí další republikány kontrolované státy, což by omezilo možnost žen jít na potrat i v jiných částech USA.

Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Nejvyšší soud se má 1. prosince zabývat podobným případem ze státu Mississippi, který se týká sporu ohledně zákona o zákazu potratů od 15. týdne těhotenství. Stát Mississippi v tomto případě požádal soud o zrušení precedenčního rozsudku z roku 1973 ve význačné kauze Roeová versus Wade, kterým byly zlegalizovány potraty v celých Spojených státech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 8 mminutami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 14 mminutami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 30 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 2 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 2 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 2 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...