Moskvu zasáhla největší sněhová kalamita za 70 let. Auta bourají, letadla nelétají

Moskvu ochromila největší sněhová kalamita za posledních 70 let (zdroj: ČT24)

Ruská metropole se od rána topí ve sněhu, podle meteorologů Moskvu ochromila největší kalamita za posledních 70 let. Desítky automobilů byly poškozeny v řetězových srážkách a radnice vyzvala obyvatele, aby s osobními auty nevyjížděli a raději použili metro. Letiště a letecké společnosti hlásí zpoždění a rušení letů, včetně spojení s Prahou.

„Ostražitost, dodržování vzdálenosti a nízká rychlost. A nejlepší je jet metrem,“ napsal na Twitteru v doporučení řidičům moskevský dopravní inspektorát.

Předpověď varuje před závějemi, náledím a silným větrem. Teploty se pohybují pod deseti stupni mrazu. O víkendu by měl příděl sněhu překročit polovinu normy obvyklé v Moskvě pro celý leden.

Situace na Simferopolské dálnici:

Sníh hustě padající od sobotního rána zkomplikoval železniční dopravu, na příměstské trati muselo vyjet téměř devadesát speciálních souprav pro odklízení závějí, dalších sedmdesát je připraveno.

Vázne automobilová doprava, centrum Moskvy je navzdory víkendovému provozu zaplněno zablokovanými vozy. Na výpadovkách došlo k několika řetězovým haváriím, zranění osob jsou podle policie jen lehká, ale doprava se prakticky zastavila.

Sněžit má ještě tři dny

Hlavní ruská letecká společnost Aeroflot zatím kvůli počasí zrušila 130 letů, mezi nimi spojení s Londýnem, Římem nebo Milánem. Dvě linky Aeroflot zrušil i mezi Moskvou a Prahou. Potíže hlásí prakticky všechna moskevská letiště: Šeremeťjevo, Vnukovo i Domodědovo.

Sněhová kalamita zasáhla Moskvu od jihu a jihozápadu, podle meteorologů má trvat nejméně tři dny.

Masivní závěje zablokovaly silnice i jinde v Rusku. Například ve volgogradské oblasti povolaly úřady na pomoc armádu. Jak uvedla státní televize, prohrnovat cesty tam pomáhá těžká technika připomínající tanky.