Minsk zveřejnil fotografie a video s Lukašenkem, spekulace o jeho zdravotním stavu nevyvrátil

Horizont ČT24: Spekulace o Lukašenkově zdravotním stavu (zdroj: ČT24)

Běloruská státní média zveřejnila fotografie a video, které podle Minsku zachycují vůdce Alexandra Lukašenka na aktuální návštěvě velitelství letectva a protivzdušné obrany. Stalo se tak v době spekulací o jeho zdravotním stavu. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská v reakci na dohady o vůdcově údajné vážné nemoci uvedla, že je třeba se připravit „na jakýkoli scénář“.

Lukašenko se na veřejnosti neobjevil od vojenských přehlídek v Moskvě a v Minsku 9. května a v neděli chyběl rovněž na ceremonii k poctě státní vlajky, což přiživilo spekulace o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu. Minsk tyto dohady nekomentoval.

Běloruská státní média nicméně zveřejnila fotografie, které podle nich zachycují Lukašenkovu návštěvu velitelství letectva a protivzdušné obrany.

Opoziční server Naša Niva si povšiml, že na jednom snímku má Lukašenko ovázanou druhou ruku než v Moskvě, což podle webu patrně svědčí o tom, že musí být pravidelně napojen na kapačky, a pod Lukašenkovou bundou se rýsují obrysy jakési vesty.

Minsk také zveřejnil video s Lukašenkem, které je podle státních médií ze stejné akce. Naša Niva podotýká, že vůdce na záznamu působí „ochraptěle“ a „neradostně“. 

„O zdravotním stavu diktátora Lukašenka koluje mnoho zvěstí. Pro nás to znamená jediné: měli bychom být dobře připraveni na jakýkoli scénář,“ napsala na Twitteru Cichanouská, která kvůli pronásledování běloruskými úřady žije v litevském exilu. Dodala, že je třeba obrátit Bělorusko na cestu k demokracii a zabránit Rusku, aby se vměšovalo. „Potřebujeme, aby mezinárodní společenství bylo proaktivní a rychlé.“

Lukašenko se na veřejnosti neobjevil téměř týden

Osmašedesátiletý autoritář Lukašenko, jenž vládne Bělorusku od roku 1994, se na veřejnosti podle médií neobjevil šest dní. Minulý týden v úterý společně s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem a lídry několika dalších postsovětských zemí přihlížel v Moskvě vojenské přehlídce u příležitosti výročí konce druhé světové války. Někteří ruští a běloruští novináři poznamenali, že na Rudém náměstí vypadal unaveně.

V Rusku Lukašenko nezůstal až do konce oslav a vrátil se do Minsku, kde se rovněž zúčastnil akce připomínající konec druhé světové války, avšak nepřednesl projev. Podle agentury Reuters se to stalo poprvé během jeho vlády. V neděli ho na ceremonii k poctě státní vlajky zastoupil premiér.

V sobotu podle některých médií Lukašenko navštívil kliniku na minském předměstí, kterou využívají nejvyšší představitelé země. Podle jednoho z opozičních předáků a bývalého ministra kultury Pavla Latušky je Lukašenko „zjevně velmi vážně nemocný“.

Lukašenko se podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) nezúčastnil v posledních třech týdnech ani jiných veřejných akcí, nicméně Minsk k jeho absencím nebo případně zdravotnímu stavu žádné oficiální prohlášení neposkytl. Lukašenkovo tiskové oddělení pouze uvedlo, že pokračuje v práci „s dokumenty“, píše RFE/RL.

Kreml nechtěl situaci komentovat

Mluvčí ruského vůdce Putina Lukašenkův stav nechtěl komentovat. „Je třeba se řídit oficiálními zprávami. Ze strany Minsku žádné takové oficiální zprávy nebyly,“ řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Minsk je pokládán za nejbližšího spojence Moskvy. Do ruské invaze na Ukrajině se Bělorusko sice přímo nezapojilo, ale poskytlo Rusku své území a letiště.

Lukašenko je u moci od července 1994. Naposledy podle oficiálních výsledků zvítězil ve volbách v roce 2020. Opozice a západní země ale považují toto hlasování za zfalšované, ve skutečnosti podle nich vyhrála Cichanouská. Nespokojenost s volbami vyvolala v zemi demonstrace nebývalých rozměrů. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačily, desetitisíce lidí zatkly a tisíce jich zbily. Mnoho Bělorusů uprchlo do zahraničí.