Litva si ve sporu s Čínou stěžuje na omezování vývozu svých firem

7 minut
Horizont ČT24: Litva hledá řešení sporu s Čínou
Zdroj: ČT24

David se vzepřel Goliášovi. I tak glosují experti měsíce trvající spor Litvy s Čínou. Malý pobaltský stát utužuje vztahy s Tchaj-wanem, ostrovním státem, jehož území si Peking  nárokuje. Napětí trvá od doby, kdy Vilnius nechal Tchajwance otevřít de facto ambasádu pod vlastním názvem.

Litva loni jako první stát EU otevřela zastupitelský úřad se slovem Tchaj-wan v názvu. Drobný úřední detail znamenal v očích Pekingu vyhlášení diplomatické války.

Výraz Tchaj-wan v názvu podobných úřadů dlouho chyběl. Státy tím obcházely nátlak Číny. Ta ostrov neuznává za plnohodnotný stát, ale vlastní území. Litva v listopadu jako první v Evropě status quo změnila.

Tamní prezident to nyní zpochybnil. „Domnívám se, že chybou nebylo samotné otevření tchajwanské mise, ale její název, který se mnou nebyl koordinován,“ řekl  litevský prezident Gitanas Nauseda. 

Čína omezuje litevský export

Čína už od listopadu omezila litevský dovoz i vzájemné styky. Bez diplomatů zůstává už čtvrtý týden také ambasáda v Pekingu. „Je správné, že si litevská strana uvědomuje svou chybu, ale důležitější je podniknout kroky k nápravě svých prohřešků a navrátit se k postoji jedné Číny,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Na obchodní omezení si nyní stěžují litevské firmy. Zboží mířící přímo do Číny sice tvoří malou část jejich vývozu, Litva ale nechce přijít o mezinárodní firmy s vazbami na Peking. Nyní tak řeší, jestli jsou cennější hodnoty, nebo ekonomika.

„Jde o naše výsostné právo. Naopak akce směřované proti Litvě jsou jasné prohřešky. Dnes je to Litva, která je poškozována za její právoplatné hodnotové ukotvení,“ stěžuje si litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

Sinolog Filip Jirouš hodnotí reakci Číny jako vyhlášení obchodní války. Jednak je to malá země, která pro ni není tak důležitá, jednak postup Litvy bere Peking jako urážku. Je to také snaha zastrašit další země před rozvíjením vztahů s Tchaj-wanem či vytvořit rozpory uvnitř litevské politiky či uvnitř samotné Evropské unie. V této souvislosti sinolog zmínil v pořadu Horizont ČT24 všeříkající mlčení německé diplomacie.

Tchaj-wan nabídl aspoň svou pomoc

Vývoj situace pozorně sleduje i samotný Tchaj-wan. Litvě už pomohl například odkoupením tisíců lahví rumu, které Čína odmítla proclít. Ostrov navíc v Litvě proinvestuje 200 milionů dolarů. „Jako přítel i partner svobodné a demokratické země stojíme za Litvou,“ řekl k tomu vedoucí tchajwanského zastupitelského úřadu v Litvě Eric Chuang.

Čína zůstává neúprosná. „Pokusy získat zahraniční podporu při úsilí o takzvanou nezávislost Tchaj-wanu povedou pouze do slepé uličky,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Peking rovněž zatím popírá, že by obchodní bojkot Litvy nařídil.

Evropská komise už ale zvažuje mezinárodní žalobu, pokud se spor kolem úřadu nepodaří uzavřít.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Turecku se sešli šéfové diplomacie USA a Ukrajiny. Jednat mají i zástupci Kyjeva a Moskvy

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. V Turecku se setkali ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha a jeho americký protějšek Marco Rubio.
06:21Aktualizovánopřed 25 mminutami

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 1 hhodinou

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 12 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 12 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...