Libyjská vláda, kterou podporuje OSN, odmítla příměří. Sarrádžovy síly táhnou na ropná pole v Syrtě

11 minut
Studio ČT24: Příměří v Libyi
Zdroj: ČT24

Síly loajální libyjské vládě v Tripolisu (GNA) v pondělí pokračují v postupu na město Syrta východně od metropole. Dochází k tomu za situace, kdy Egypt, který podporuje rivalské východolibyjské jednotky (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, doporučil příměří mezi oběma znepřátelenými stranami libyjského konfliktu. Tématu se věnoval i zahraniční zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Příměří navrhoval o víkendu egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Návrh přijal východolibyjský parlament i Haftar. Nicméně ozbrojené síly loajální libyjské vládě, kterou uznává OSN, klid zbraní odmítly a místo toho se posouvají dále na východ k přímořskému městu Syrta.

To podle jejich mluvčího podpořil také libyjský premiér Fáiz Sarrádž. Postupu na Syrtu minulý týden předcházelo vytlačení jednotek Haftarovy armády z hlavního města Tripolisu a strategického města Tarhúna na západě země.

„Vláda premiéra Sarrádže se staví k egyptskému návrhu příměří odmítavě. Už dříve se dala slyšet, že generál Haftar pro ně není důvěryhodný partner. To se odráží i na bojišti, vojenské síly GNA teď podnikají boje v okolí města Syrty, které je důležité z hlediska ropného průmyslu. Boje o něj jsou mnohem intenzivnější, protože se postup GNA zpomalil,“ uvedl Černohorský.

GNA by dobytím Syrty získala strategický bod

Syrtu do roku 2016 ovládala organizace Islámský stát, od ledna letošního roku ji mají pod kontrolou síly maršála Haftara. Jejím dobytím by vláda v Tripolisu získala strategický bod pro další postup na východ a možné získání kontroly nad životně důležitými ropnými poli a vrty. Ty byly kvůli akcím kmenů podporujících Haftara od ledna tohoto roku mimo provoz. 

Libye tak byla odříznutá od největšího zdroje svých příjmů, ropné společnosti se ale nyní postupně začínají navracet k činnosti. Snaha o dobytí Syrty ukazuje, že GNA a její hlavní spojenec Turecko se snaží navázat na sérii nedávných vítězství. GNA dostává kromě toho pomoc od Kataru a Itálie.

Tripoliská vláda premiéra Sarrádže v minulosti své spojence několikrát požádala o dodávky zbraní, které měly zabránit postupu Haftarových sil. „Turecko je poskytlo s tou podmínkou, že vláda podepíše obchodní smlouvu ohledně ekonomické zóny a ropných polí. Evropská unie varovala, že pokud Turecko bude v těchto praktikách pokračovat, zvýší proti němu sankce,“ popisuje Černohorský.

Pro Haftarovy síly pracují tisíce žoldáků ze skupiny Wagner

Východolibyjská vláda se naproti tomu opírá o podporu Ruska, Spojených arabských emirátů, Egypta a Francie. Kreml své zapojení do konfliktu popírá, po boku Haftarových vojáků nicméně působí tisíce žoldáků ze skupiny Wagner, která má k ruské vládě blízko.

V nedávné době byly podle Černohorského rovněž zveřejněny satelitní snímky, které zobrazují stíhačky ruské výroby na východolibyjských základnách. „Podle Pentagonu je tam poslalo Rusko. Kreml předtím letadla nechal přemalovat v Sýrii, aby bylo vidět, že Rusům nepatří,“ tvrdí Černohorský.

V Syrtě se narodil plukovník a libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. Ten byl v roce 2011 s pomocí Západu svržen. O moc v zemi od té doby vedle mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy armády, neuznává vládu premiéra Sarrádže v Tripolisu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA udeřily na ropný přístav v Jemenu

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Mluvčí povstaleckého ministerstva zdravotnictví podle agentury AFP uvedl, že o život přišlo 74 lidí, dalších 171 utrpělo zranění. Dodal, že záchranné práce pokračují. Údaje nelze nezávisle ověřit. Podle Reuters se jednalo o jeden z nejsmrtelnějších úderů od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem.
06:54Aktualizovánopřed 59 mminutami

Dva lidé zemřeli při ruských útocích na Charkov a Sumy

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek, sdělili regionální činitelé. Starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Ihor Terechov informuje o jednom mrtvém a stovce zraněných. Další člověk zemřel podle starosty Sum Artema Kobzara při ruském útoku na průmyslový objekt ve městě.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bez jasné cesty k zastavení rusko-ukrajinské války USA dle Rubia ukončí mírové snahy

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Moskvou a Kyjevem, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné ruskou válku zastavit, prohlásil podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Prezident USA Donald Trump podle něj má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP.
před 2 hhodinami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 3 hhodinami

„Koncert velmocí“ si žádá silnější Evropu, shodli se Uhde se Špidlou

Globální situace se začíná přeměňovat do koncertu velmocí, prohlásil někdejší premiér Vladimír Špidla (SOCDEM) v Událostech, komentářích. Dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde míní, že současné události volají po hlubinných změnách, o které se svět snažil po studené válce. O zahraniční politice a budoucí roli Evropy hovořili také člen Mladých lidovců Benjamin Činčila a předseda Mladého Pirátstva Kristián Sušer. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 4 hhodinami

Němci vyloučili Rusko a Bělorusko z oslav výročí konce druhé světové války

Německá vláda varuje před ruskými snahami zneužít ve svůj prospěch květnové oslavy konce druhé světové války. Spolkový parlament kvůli tomu ze slavnostní ceremonie chystané na 8. května vyloučil Rusko a Bělorusko. Ne všude ale na doporučení dali. V Seelowě na východě země si místní už před pár dny připomněli osvobození svého města od nacismu po boku představitele Putinova režimu. Akce za účasti asi osmi stovek lidí se na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev.
před 5 hhodinami

USA se snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou

Americký prezident Donald Trump podle deníku New York Times zablokoval izraelský plán vojenského úderu na íránská jaderná zařízení. List se odvolává na zdroje přímo z americké administrativy s tím, že si USA uvědomují důsledky možné války s Teheránem, a proto se nyní snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že by bylo dobré, pokud bude diplomatický postup podobný jako v Libyi. Tento scénář však předpokládá demontáž jaderných zařízení, a to Írán odmítá.
před 8 hhodinami
Načítání...