Těla obětí povodně, která zničila část východolibyjského přístavu Derna, vyplavuje moře na pláže vzdálené více než 100 kilometrů. Serveru BBC News to řekli místní svědci. Libyjská pobočka organizace Červený půlměsíc uvedla, že z moře jsou vytahovány stovky těl, které tam smetla záplavová vlna. Po obětech pátrají záchranné týmy také v troskách domů a ve vrstvách bahna přímo ve mestě Derna. Východolibyjské úřady do města nevpouštějí civilisty, aby práci záchranářů usnadnily, informovala v pátek agentura AP. Počet obětí záplav v Derně stoupl ve čtvrtek podle Červeného půlměsíce na 11 300 a dalších 10 100 lidí se stále pohřešuje. Kolem 30 tisíc lidí je podle odhadů místních úřadů bez střechy nad hlavou.
Libye dál sčítá oběti záplav. Podle BBC moře vyplavuje těla až 100 kilometrů daleko
„Město Derna je postupně evakuováno a pouze pátrací a záchranné týmy mají povolený vstup dovnitř,“ prohlásil šéf východolibyjských záchranných služeb, jehož citovala AP. Záchranáři podle BBC čelí při pátrání obrovským logistickým problémům, protože musí pracovat bez základní infrastruktury.
Bašír bin Amír z Mezinárodního záchranného výboru řekl BBC, že do Derny vede jen jedna přístupová cesta, protože ostatní byly povodní zničeny. Ve městě nefunguje elektřina, neteče voda a telekomunikační spojení je nejisté, dodal.
Zemřelí z Derny jsou zatím pohřbíváni do masových hrobů, podle OSN byla takto pochována již více než tisícovka lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) a další v pátek vyzvaly úřady v Libyi, aby od této praktiky ustoupily. „Rychlé pohřby do neoznačených hrobů mohou vést k dlouhodobému duševnímu utrpení příbuzných i ke společenským a právním problémům,“ uvedly WHO, Mezinárodní výbor Červeného kříže a Mezinárodní federace společnosti Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
Silná bouře způsobila protržení dvou přehrad
Mnoho těl obětí vyplavuje moře v okolních městech. Libyjský Červený půlměsíc sdělil, že důvodem je mimo jiné silný vítr. Jeden z obyvatel Tobrúku, který je od Derny vzdálen asi 150 kilometrů, BBC řekl, že viděl vyplavené mrtvoly v blízkosti svého domovského města. Po tělech v moři pátrají u pobřeží Derny potápěči.
Bouře Daniel zasáhla Libyi v neděli. Vydatné srážky způsobily protržení dvou přehrad nad městem Derna, které vzápětí bleskově zaplavila přívalová vlna. Podle starosty tohoto přístavního města, jehož počet obyvatel se odhaduje zhruba na 100 tisíc, může být konečný počet obětí vzhledem k počtu zničených budov až 20 tisíc.
Světová zdravotnická organizace podle BBC uvedla, že na několika místech v Libyi, včetně nejhůře postiženého města Derna, je nutně zapotřebí zdravotnická pomoc. Vzhledem ke složité situaci v zemi, která je politicky rozdělena mezi dvě soupeřící vlády, mnoho zdravotnických zařízení nefungovalo dobře ani před ničivými záplavami. „Spousta zdravotnických zařízení byla špatně zásobena a měla málo personálu,“ prohlásil představitel WHO pro oblast východního Středomoří Rick Brennan.
WHO je připravena koordinovat pomoc humanitárních organizací v Libyi, komplikace ale představuje existence soupeřících vlád na východě a západě. Jsou problémy dostat povolení od vlády, aby se pomoc mohla dostat tam, kde je potřeba, vysvětlil Brennan. Podle BBC zazněly výzvy k vytvoření námořního koridoru, jímž by mohla pomoc proudit přímo na východ Libye.