Hizballáh poslal na Izrael stovky raket, Jeruzalém udeřil na jihu Libanonu

Události: Hizballáh vypálil stovky raket na Izrael, ten udeřil na jihu Libanonu (zdroj: ČT24)

Libanonské teroristické hnutí Hizballáh v neděli časně ráno vypálilo na Izrael několik stovek raket, když předtím armáda židovského státu zasáhla desítky míst na jihu Libanonu. Izraelská armáda tvrdí, že šlo o preventivní operaci s cílem odvrátit chystaný útok Hizballáhu. Ten uvedl, že udeřil v odvetě za zabití svého vysoce postaveného velitele Fuáda Šukra v Bejrútu Jeruzalémem a že první fáze odvety skončila. Izraelská strana také mluví o zničení tisíců raketometů Hizballáhu. Libanon potvrdil, že při izraelském útoku zemřeli nejméně tři lidé, druhá strana zatím hlásí jednu oběť. Obě strany říkají, že se chtějí vyhnout plnohodnotné válce.

Izraelská armáda pokračuje v ostřelování jižního Libanonu. Informace o zraněných či škodách nejsou jasné. Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při izraelských úderech v neděli zemřeli tři lidé.

„Ráno jsme odhalili přípravy útoku Hizballáhu na Izrael. Po konzultaci s ministrem obrany a náčelníkem generálního štábu jsme dali pokyn armádě, aby jednala proaktivně a tuto hrozbu odvrátila,“ řekl premiér židovského státu Benjamin Netanjahu, kterého citoval deník Ha'arec. „Jsme odhodlaní udělat vše, co je v našich silách, abychom ochránili naši zemi, bezpečně vrátili obyvatele do jejich domovů a dál se budeme řídit jednoduchým pravidlem: kdo ublíží nám, tomu ublížíme my,“ prohlásil také Netanjahu.

Útok Hizballáhu na Izrael (zdroj: ČT24)

Izraelská armáda odpoledne oznámila, že v souvislosti s útokem Hizballáhu zemřel jeden příslušník vojenského námořnictva, další dva jsou zraněni, ale mimo ohrožení života. Armáda podle serveru The Times of Israel okolnosti úmrtí prověřuje. Námořník byl ale zřejmě zraněn při explozi rakety izraelského protivzdušného systému Iron Dome. Byl na palubě lodě, která se nacházela u severního pobřeží židovského státu. Některé záběry podle serveru ukazují, že raketa vybuchla v těsné blízkosti plavidla, její úlomky se našly na palubě. Není vyloučeno, že raketa z nějakého důvodu loď přímo zasáhla.

Izraelská armáda uvedla, že při preventivních úderech krátce před pátou hodinou ranní přibližně stovka jejích stíhaček zasáhla v jižním Libanonu tisíce odpalovacích zařízení Hizballáhu, která podle ní byla připravena k palbě na severní a střední Izrael.

Mimořádně o situaci jednaly vlády Izraele a Libanonu. Ministr obrany Galant vyhlásil v části země severně od Tel Avivu na 48 hodin stav nouze.

Netanjahu: Zmaření útoku není konec příběhu

Netanjahu později na zasedání vlády označil ranní preventivní útok na odpalovací zařízení Hizballáhu za další krok na cestě ke změně situace na severu Izraele. „Izrael drtí Hizballáh překvapivými, zničujícími údery,“ prohlásil premiér. „Dnes (v neděli) jsme zmařili jeho plán útoku. (Lídr Hizballáhu Hasan) Nasralláh v Bejrútu a (ajatolláh Alí) Chameneí v Teheránu by měli vědět, že toto je další krok na cestě ke změně situace na severu a k návratu našich obyvatel bezpečně do jejich domovů.“

Podle deníku Ha'arec také uvedl, že izraelská armáda v neděli zničila tisíce raket krátkého doletu a zachytila všechny drony Hizballáhu vyslané na strategické cíle v centrální části židovského státu. Zmaření útoku Hizballáhu podle něj nicméně „není konec příběhu“.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v neděli večer uvedl, že při izraelských ranních úderech zemřelo nejméně šest příslušníků Hizballáhu. Libanonské úřady dříve informovaly o třech mrtvých. Podle Hagariho se do preventivního izraelského úderu zapojilo přes 100 bojových letounů, které zasáhly 270 cílů. „Na rozdíl od toho, co tvrdí Hizballáh, základny izraelské armády nebyly zasaženy,“ prohlásil podle serveru The Times of Israel Hagari.

Někteří obyvatelé severu Izraele v neděli ráno před tímto Netanjahuovým vyjádřením v otevřeném dopise kabinetu vzkázali, že přerušují komunikaci se všemi vládními úřady, dokud vláda nevyřeší situaci obyvatel evakuovaných už mnoho měsíců z pohraničí u libanonských hranic. Kabinetu vyčetli, že se o ně přes deset měsíců nezajímá a k větší akci proti Hizballáhu sáhl až tehdy, když byl ohrožen Tel Aviv a další místa ve střední části země.

Hizballáh: První fáze odvety skončila

Libanonské hnutí tvrdí, že vypálilo na sever židovského státu více než 320 raket a že zasáhlo jedenáct izraelských vojenských základen, což Jeruzalém nepotvrdil. Uvedl ale, že Hizballáh zřejmě cílil na budovy izraelské vojenské rozvědky a tajné služby Mosad ve středním Izraeli.

Ačkoliv Jeruzalém tvrdí, že škody po úderu Hizballáhu budou minimální, někteří obyvatelé se probudili ve zničených domovech. „Uvnitř domu se ozval velký výbuch, celý dům se třásl. Pamatuji si jen zlomky, požár, kouř a podobné věci,“ popsala obyvatelka izraelského města Akko Yuval Saadaová.

Armáda židovského státu ještě před projevem Netanjahua uvedla, že Hizballáh vyslal ráno 210 raket a zhruba dvacet dronů. Některé zachytila protivzdušná obrana, další spadly do neobydlených oblastí. Jeden z dronů explodoval na okupovaných Golanských výšinách.

Hizballáh oznámil, že první fáze odvety za Šukrovu smrt skončila. Hodlá ale udeřit znovu, tentokrát údajně hlouběji ve vnitrozemí. „I Izrael dává ústy svého premiéra najevo, že toto může být jen začátek tvrdšího postupu proti Hizballáhu,“ upozornil blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.

Představitel Hizballáhu v komentáři pro média uvedl, že hnutí vyvinulo snahu, aby jeho odveta proti Izraeli nevyvolala rozsáhlou válku. Uvedla to agentura Reuters, která se s textem seznámila. Podle ní také představitel Hizballáhu řekl, že hnutí s odvetou posečkalo kvůli „politickým úvahám“, zejména kvůli rozhovorům o příměří v Pásmu Gazy. Nepřímá jednání, která zprostředkovávají Spojené státy, Egypt a Katar, se konala tento týden.

Nasralláh později prohlásil, že Hizballáh v Izraeli podnikl útoky pouze na vojenské cíle a na zpravodajské objekty, mezi cíli byla i jedna základna Glilot u Tel Avivu. Izraelská armáda však posléze popřela, že zařízení bylo poškozeno. Nasralláh také tvrdí, že organizace se rozhodla neútočit na civilní cíle ani na infrastrukturu, včetně Ben Gurionova letiště. Podle izraelské armády se Hizballáhu nepodařilo zasáhnout vojenské cíle, uvedl server The Times of Israel.

Nasralláh uvedl, že úder se uskutečnil, jak organizace plánovala. Dodal, že dopady útoku Hizballáh teprve vyhodnotí. Pokud nebudou dostatečné, mohl by zaútočit znovu. Nasralláh také snižoval dopad preventivního izraelského úderu. Podle něj židovský stát zasáhl výrazně menší počet odpalovacích zařízení, než tvrdí, a nezničil „strategické rakety“ Hizballáhu.

AFP: USA se nezúčastnily úderů izraelských sil

Agentura AFP s odkazem na vysokého představitele amerického ministerstva obrany napsala, že Spojené státy se nezúčastnily úderů izraelských sil proti Hizballáhu, Washington však Izraeli poskytoval informace, aby mohl židovský stát lépe čelit útoku libanonského hnutí.

„Poskytli jsme zpravodajské informace, kontrolu a průzkum pro sledování úderů přicházejících od libanonského Hizballáhu,“ popsal představitel americkou pomoc poskytnutou Izraeli. Ten podle něj nepotřeboval přímou pomoc v likvidaci úderu.

Americký ministr obrany Lloyd Austin později nařídil, aby v oblasti byly přítomny dvě americké letadlové lodě. Podle agentury Reuters tak jde o změnu původních plánů, podle kterých letadlová loď Abraham Lincoln měla nahradit v oblasti bojovou skupinu kolem letadlové lodě Theodore Roosevelt.

V neděli do Izraele přicestoval předseda sboru náčelníků štábů ozbrojených sil Spojených států Charles Brown. Jednat má s izraelskými vojenskými představiteli, uvedla agentura Reuters. Brown se vydal tento týden na cestu do regionu a navštívil Jordánsko a Egypt.

Podpora Jeruzalému i výzvy ke zmírnění napětí

Americký prezident Joe Biden požádal vysoké představitele Spojených států, aby byli kvůli útoku Hizballáhu na Izrael v neustálém kontaktu se židovským státem. Zopakoval také, že podporuje právo Izraele na sebeobranu.

Český premiér Petr Fiala (ODS) potvrdil jednoznačnou podporu židovskému státu. „Zůstáváme jasně na svých pozicích, podporujeme Izrael jako jedinou demokratickou zemi v tomto regionu a jsme přesvědčeni, že to je cesta k nějaké dlouhodobé mírové situaci na Blízkém východě.“

Ke zmírnění napětí vyzvaly Egypt, Jordánsko či libanonský premiér Nadžíb Mikátí. Egypt, kde vyjednavači právě vedou další rozhovory o možném příměří v Gaze, varoval před otevíráním nové fronty blízkovýchodního konfliktu.

Palestinské teroristické hnutí Hamás, s nímž Izrael vede od října válku v Pásmu Gazy, přivítalo útok Hizballáhu. Také jemenští povstalci hútíové úder uvítali, podle serveru BBC ho označili za odvážný čin a pohrozili vlastním útokem na židovský stát.

Bříza: Hizballáh dal najevo, že dál eskalovat nechce

Vlastislav Bříza z katedry mezinárodních vztahů FSV Univerzity Karlovy míní, že útok nepřináší zásadní zlom. Hizballáh podle něj nějakou odvetu provést musel.

„Hizballáh disponuje více než sto tisícem raket, to je strašlivé číslo. To, že podnikl útok za pomoci dvou až tří set zařízení tohoto typu, není nic katastrofického. Následně nepřímo informoval o tom, že neplánuje pro další hodiny či dny nějaký podobný útok, tedy on sám nechce situaci eskalovat do pozemní války,“ dodal Bříza.

„Nynější útok byl osobní odpovědí šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha na smrt jeho osobního pobočníka a důvěrníka Fuáda Šukra,“ míní expert z FSV UK.

„Pokud by nedocházelo k další eskalaci, tak bychom mohli říct, že to byl jen jeden z horších dnů v rámci napjaté situace, která začala útokem Hamásu na Izrael loni 7. října,“ konstatovala ředitelka Herzlova centra izraelských studií FSV UK Irena Kalhousová.

„Nevíme přesně, zda Hizballáh opravdu byl připraven, jak tvrdí Izrael, vypálit tisíce raket přímo i do středu Izraele, čímž by hnutí zřejmě bylo připraveno způsobit židovskému státu obrovské škody. To by samozřejmě vyvolalo obrovskou reakci Izraele,“ dodala Kalhousová.

Analytička Kalhousová k útoku Hizballáhu na Izrael (zdroj: ČT24)

Smrt Šukra a Haníji

Izrael a Hizballáh vedly v minulosti několik válek. Libanonské hnutí vzniklo v roce 1982, kdy židovský stát ve snaze zničit palestinské hnutí odporu vpadl do Libanonu a okupoval téměř polovinu země. Cílem Hizballáhu bylo tehdy vypudit izraelské jednotky, které odešly až v roce 2000.

Ani pak napětí neskončilo a v létě 2006 vyústilo v měsíční válku. I poté se Hizballáh a izraelská armáda přes hranici ostřelovaly. Tyto boje výrazně zesílily loni po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.

Od loňského října se Hizballáh, který je spojencem Hamásu, a izraelská armáda na hranici ostřelují téměř denně. Podle serveru ToI si tyto akce vyžádaly na izraelské straně smrt 26 civilistů a 19 vojáků, zatímco v Libanonu zemřely desítky civilistů. Hizballáh uvádí, že při nich zahynulo na 430 jeho členů, zejména v Libanonu, ale také v Sýrii, a rovněž na sedmdesát členů skupin spřízněných s Hizballáhem.

Nebezpečí otevřené války se zvýšilo koncem července, kdy Izrael na předměstí Bejrútu zabil vysokého velitele libanonského hnutí Fuáda Šukra. Den na to byl v Teheránu, zřejmě rovněž židovským státem, zabit lídr Hamásu Ismáíl Haníja, což dále zesílilo obavy z války v regionu.

Jednání o příměří bez výsledku

Ve druhé polovině tohoto týdne mezitím probíhalo v Káhiře nové kolo rozhovorů o dohodě o příměří a propuštění rukojmí držených od loňského října v Pásmu Gazy. Jednání o příměří a propuštění rukojmích v Káhiře skončila v neděli večer SELČ bez dohody, protože Izrael a teroristické hnutí Hamás nesouhlasily s předloženými kompromisy. Delegace Izraele a Hamásu z Káhiry již odcestovaly. Vysoce postavený představitel Hamásu Usáma Hamdán agentuře Reuters sdělil, že hnutí nesouhlasí s novými izraelskými požadavky.

Nové kolo rozhovorů o dohodě o příměří a propuštění rukojmích držených od loňského října v Pásmu Gazy začalo ve druhé polovině tohoto týdne. V neděli bylo podle agentur v plánu jednání na vyšší úrovni. Izrael a Hamás spolu přímo nejednají, rozhovory zprostředkovávají Spojené státy, Katar a Egypt.

Podle médií se izraelská delegace v neděli večer vrátila z jednání v Káhiře a posun v rozhovorech projedná s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Vysoce postavený člen Hamásu agentuře AFP řekl, že delegace hnutí z Káhiry odcestovala poté, co jednala s egyptskými a katarskými představiteli o posledním vývoji rozhovorů.

Hamás podle něj má stále stejné požadavky – uzavření příměří, úplný odchod izraelské armády z Pásma Gazy, návrat Palestinců, kteří uprchli před boji, dodávky humanitární pomoci a výměna rukojmích za vězněné Palestince. Odjezd obou delegací potvrdily nejmenované zdroje také agentuře DPA.

Dva egyptští představitelé agentuře Reuters řekli, že jednání v Káhiře skončila bez dohody, protože ani Izrael ani Hamás nesouhlasily s kompromisy vypracovanými zprostředkovateli jednání. O patové situaci mluvil další egyptský zdroj, kterého cituje agentura DPA. Zdroj izraelského deníku Ha'arec tvrdí, že jednací týmy vstupují do další fáze rozhovorů. „Dnešní (nedělní) rozhovory se uskutečnily v pozitivní atmosféře,“ sdělil zdroj, podle kterého však přetrvávají některé rozdíly.

Hamdán podle Reuters zřejmě naráží na požadavek Izraele ponechat si kontrolu nad takzvaným Filadelfským koridorem. To je oblast u hranic mezi Egyptem a Pásmem Gazy, kde Hamás podle Izraele pašuje zbraně ze zahraničí. Izraelský premiér Netanjahu trvá na tom, aby tato oblast zůstala pod kontrolou izraelské armády. Izrael chce podle Hamásu kontrolovat Palestince, kteří se chtějí vrátit na sever Pásma Gazy, což hnutí rovněž odmítá.

Hamdán také odmítl výroky, že by uzavření dohody bylo na dohled. Jde podle něj o výroky, které američtí politici pronášejí pro volební účely. Prezidentské volby se v USA konají začátkem listopadu.

Načítání...