Kyjev nemá kontrolu nad svými silami na Krymu, tvrdí samospráva

Kyjev - Promoskevská krymská samospráva kontroluje prakticky všechny ukrajinské silové struktury, které se nacházejí na autonomním ukrajinském poloostrově Krym. Krymská vláda prý rovněž převzala kontrolu nad policejními útvary v autonomii a úřadovnou ukrajinské prokuratury. Na stranu Krymu podle vicepremiéra přecházejí i místní útvary protivzdušné obrany ukrajinské armády. S ruským postupem na Krymu souhlasí i obyvatelé Ruska. V některých ruských městech se dnes konaly manifestace na podporu ruskojazyčného obyvatelstva na Ukrajině a ruského vojenského zásahu. Ten obhajuje také premiér Dmitrij Medveděv.

Všechny ukrajinské ozbrojené síly na Krymu jsou podle Temirgalijeva blokovány, část z nich je odzbrojena a část přešla na stranu krymské administrativy. Temirgalijev dále prohlásil, že „oddíly krymské domobrany zablokovaly vzletové dráhy všech krymských letišť“.

Hlavním tématem ukrajinské vnitropolitické krize se v posledních hodinách stal právě Krym, kde převládá ruskojazyčné obyvatelstvo odmítající novou vládu v Kyjevě. Ta nahradila kabinet promoskevského prezidenta Viktora Janukovyče, jehož před týdnem ukrajinský parlament odvolal pod tlakem několikaměsíčních demonstrací v metropoli i v dalších ukrajinských městech. Demonstranti kritizovali Janukovyčovo rozhodnutí odmítnout podpis asociační dohody s Evropskou unií a dát přednost spolupráci s Moskvou.

Infografika Krym
Zdroj: ČT24

Obavy, že spory vyústí v odtržení Krymu od Ukrajiny, posílilo sobotní rozhodnutí ruského parlamentu, který schválil žádost prezidenta Vladimira Putina nasadit na Ukrajině ruské vojáky. Šéf Kremlu to zdůvodnil potřebou chránit životy ruských občanů.

Ruská pohraniční stráž dnes oznámila, že z Ukrajiny do Ruska odešlo během letošního ledna a února přibližně 675 000 Ukrajinců. Jde prý o známky „humanitární katastrofy“, citovala pohraničníky ruská státní tisková agentura ITAR-TASS.

Konvoje, vrtulníky, letadla

Reportéři agentury AP informovali, že zahlédli konvoj vezoucí stovky ruských vojáků, který v neděli ráno směřoval do krymské metropole Simferopolu. Šlo údajně o 12 nákladních vojenských vozidel vezoucích vojáky, jedno obrněné vozidlo a také dvě sanitky. List Ukrajinska pravda zase podle očitých svědků napsal, že se Rusové chystají obsadit ukrajinskou základnu v Sevastopolu.

Ukrajinský ministr obrany Ihor Teňuch údajně své kolegy z vlády informoval, že v noci přistálo na Krymu 11 ruských vrtulníků a sedm obřích transportních letadel Il-76. Ruské „speciální operaci“ na Krymu prý velí generál Alexandr Galkin. Několik menších ukrajinských vojenských základen na Krymu se podle agentury Reuters snaží odolávat ruským vojákům. Veškeré zprávy z poloostrova je ovšem obtížné nezávisle ověřit.

Známkou toho, že Rusko dokončuje obsazování poloostrova, je podle Reuters i prohlášení ukrajinské pobřežní stráže, že stahuje svá plavidla ze základen v Sevastopolu na západě Krymu a v Kerči na východě. Lodě pobřežní stráž povolala do Oděsy a do Mariupolu. Již v sobotu pobřežní stráž vydala posádkám rozkaz opustit krymské základny.

Rusko má na Krymu pronajatou námořní základnu, na které je údajně na 25 tisíc mužů. Navíc se v posledních dnech na poloostrov podle neoficiálních zdrojů přesunulo na 6000 příslušníků ruské armády. Všeobecně se soudí, že ruští vojáci se zapojili do obsazování významných objektů, byť místní média informují pouze o rusky hovořících ozbrojencích v neoznačených uniformách a krymští představitelé používají termín „krymská domobrana“.

Medveděv: Janukovyč je stále legitimní hlava státu

Rusko je podle svého premiéra Dmitrije Medveděva připraveno rozvíjet vztahy s Ukrajinou, nechce ale spolupracovat s těmi, kdo se k moci dostali krveprolitím. Prezidenta Viktora Janukovyče, kterého ukrajinský parlament sesadil, označil Medveděv sice za prakticky bez autority, ale stále za legitimní hlavu státu, napsala agentura Reuters. „Pokud se na Ukrajině provinil - uskutečněte odvolávací proceduru… a suďte ho,“ napsal na Facebooku Medveděv o Janukovyčovi. „Všechno ostatní je bezpráví. Uzurpování moci,“ dodal.

Vláda nových ukrajinských vůdců, kteří se chopili moci, bude velmi nestabilní a „skončí novou revolucí“ a dalším krveprolitím, tvrdí Medveděv. Dodal, že Rusko potřebuje silnou a stabilní Ukrajinu, která bude předvídatelným a hospodářsky úspěšným partnerem.

Dmitrij Medveděv
Zdroj: ČTK/AP

Moskvou pochodovaly desítky tisíc lidí na podporu ruské intervence

V Moskvě, Petrohradu a dalších ruských městech se dnes za účasti desítek tisíc lidí konaly manifestace podporu vojenské intervence, které svolala svolala kremelská strana Jednotné Rusko. „Chceme ujistit naše krajany na Ukrajině, že je nenecháme v potížích,“ prohlásil Andrej Bočarov z Všeruské lidové fronty.

Podle ruských úřadů se všechny manifestace odehrály v poklidu, policie naopak zasáhla na shromážděních kritizujících vojenský zásah, který v sobotu prezidentovi Vladimiru Putinovi povolil parlament. V Moskvě se bez povolení úřadů odpůrci vojenského řešení sešli s ukrajinskými vlajkami a transparenty „Ne válce“ u ministerstva obrany. Policie zda zadržela asi padesátku lidí. Blíže neupřesněný počet lidí byl zadržen také na obdobné demonstraci v Petrohradě.

Web ČT24 k situaci na Ukrajině:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Špicberkách zemřel polárník Miroslav Jakeš

Mrtvým českým lyžařem na Špicberkách je zkušený polárník a cestovatel Miroslav Jakeš. Úmrtí pětasedmdesátiletého muže, který spadl do trhliny v ledovci Skilfonna, na svém webu potvrdil úřad špicberského guvernéra.
08:52Aktualizovánopřed 15 mminutami

Stávka personálu ochromila provoz Lufthansy. Zrušeny byly i spoje s Prahou

Provoz německé letecké společnosti Lufthansa a její divize CityLine ochromila stávka palubního personálu. Začala v pátek minutu po půlnoci a trvat bude do 22:00. Lety kvůli tomu zrušila velká mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově, ale i řada dalších menších letišť po celém Německu. Zrušeno bylo i šestnáct spojů mezi Prahou na jedné a Frankfurtem a Mnichovem na druhé straně.
před 1 hhodinou

Trumpová popřela vazby s Epsteinem. Svolala kvůli tomu tiskovou konferenci

První dáma USA Melania Trumpová ve svém čtvrtečním prohlášení z Bílého domu uvedla, že se nikdy nepřátelila se sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem, a označila se za oběť pomluv, píše agentura Reuters. Agentura označila prohlášení za výjimečné. Prezident Donald Trump později podle reportéra serveru MS Now sdělil, že o prohlášení své ženy ohledně Epsteina „nic nevěděl“.
08:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Desítky tisíc Ukrajinců v Maďarsku vyhlížejí výsledek voleb

Výsledek nedělních maďarských voleb může ovlivnit osud desítek tisíc Ukrajinců v zemi. Vládní strana Fidesz v intenzivní předvolební kampani otevřeně kritizuje Kyjev a tamního prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle oficiálních údajů požádalo od začátku ruské invaze na Ukrajinu maďarské úřady o udělení statusu dočasné ochrany přibližně 56 tisíc občanů Ukrajiny.
před 2 hhodinami

Indie válku „vymlčela“, její ekonomika i pověst utrpěly ránu

Blízkovýchodní krize si vybírá daň na Indii, kde to vře kvůli omezení dodávek a zdražování klíčového ropného plynu i hnojiv. Konflikt může podle odhadů připravit zemi o procento hrubého domácího produktu (HDP). USA navíc posilují vztahy s Pákistánem, který se zhostil mírového vyjednávání, což Dillí znepokojuje. Opozice považuje nečinnost vlády Naréndry Módího za diplomatickou ostudu.
před 4 hhodinami

Venezuela po ropě zpřístupní soukromým společnostem také těžbu nerostů

Venezuela zpřístupní své rozsáhlé zásoby nerostů soukromým investorům. Učiní tak necelé tři měsíce poté, co v souladu s požadavky Spojených států otevřela podobným způsobem svůj ropný sektor. V noci na pátek to napsala agentura AFP, podle níž tento krok schválil parlament latinskoamerické země.
před 6 hhodinami

Írán by neměl účtovat poplatky za proplouvání Hormuzským průlivem, uvedl Trump

Pokud Írán účtuje poplatky tankerům proplouvajícím Hormuzským průlivem, měl by s tím přestat, uvedl v noci na pátek americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. V médiích se objevily zprávy, že by Teherán mohl chtít mýtné od proplouvajících lodí, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters a dodala, že západní představitelé takovou možnost odmítají.
před 9 hhodinami

VideoSoud poslal do vězení „ketaminovou královnu“ spojenou se smrtí Matthewa Perryho

Soud v Los Angeles poslal na patnáct let do vězení pětačtyřicetiletou Jasveen Sanghaovou, přezdívanou v Hollywoodu ketaminová královna. Žena se přiznala k prodeji drog, které vedly ke smrti amerického herce Matthewa Perryho. Hvězda komediálního seriálu Přátelé zemřela v roce 2023 ve věku čtyřiapadesáti let na předávkování právě ketaminem. Herec, který měl během svého života problémy s alkoholem i drogami, se látkou léčil kvůli depresím. Přes prostředníka si ji ale od Sanghaové objednal i nad rámec léčby. Žena verdikt přijala v slzách. Její právníci argumentují, že patnáct let za mřížemi je příliš a že není správné, aby jako dealerka dostala několikanásobně vyšší trest než osoba, která Perrymu drogu aplikovala. Tou byl hercův asistent, který zatím na verdikt čeká. Stejně jako prostředník, který padesát lahviček tekutého ketaminu sehnal od Sanghaové.
před 12 hhodinami
Načítání...