Kolumbijská policie použila v hlavním městě Bogotě slzný plyn proti demonstrantům, kteří už několik dní vystupují proti tamní vládě. Protesty začaly ve čtvrtek, zemřeli při nich tři lidé. V noci z pátku na sobotu místního času platil v Bogotě zákaz vycházení, po jeho vypršení ale vyšli demonstranti znovu do ulic.
Kolumbijci se bouří proti vládě, policie je rozhání slzným plynem. Tři lidé zemřeli
Do sobotních protestů se zapojily stovky lidí, které se sešly u bogotského Národního parku. Policie je rozehnala slzným plynem. Jeden člověk byl zřejmě vážně zraněn, uvedla agentura Reuters s odvoláním na videa ze sociálních sítí. Další protestující se shromáždili na centrálním Bolívarově náměstí nedaleko prezidentského paláce.
Samotný zákaz vycházení, který platil od pátečních 21:00 místního času do sobotních 6:00 místního času, někteří protestující ignorovali; asi padesát se jich vydalo před prezidentovu rezidenci, kde zazpívali národní hymnu a rachotili hrnci. Dalších zhruba tři sta lidí zablokovalo hlavní silnici vedoucí skrz Bogotu.
Ve čtvrtek demonstrovalo čtvrt milionu lidí
Protivládní protesty trvají v zemi od čtvrtka, kdy se do nich zapojilo přes čtvrt milionu lidí. Zprvu poklidné demonstrace se postupně zvrtly ve střety mezi protestujícími a policií, hlášeny byly také případy drancování a vandalismu.
Tři lidé ve čtvrtek zemřeli. Úřady rovněž uvedly, že bylo zatčeno 98 osob a zranění utrpělo 122 civilistů a 151 příslušníků bezpečnostních složek.
Dva lidé zemřeli ve městě Buenaventura na pobřeží Tichého oceánu, když se policie střetla s agresivními vandaly, kteří se snažili vyrabovat nákupní středisko. Zásah bezpečnostních složek podle ministerstva obrany vyšetřují úřady. Jeden člověk zemřel ve městě Candelaria na západě země. O tomto případu ministerstvo obrany neposkytlo bližší informace, podle zdroje AFP z ministerstva však k úmrtí došlo rovněž při nepokojích.
Menší protesty vypukly v metropoli Bogotě i v pátek, policie někde použila slzný plyn. Pravicový prezident Iván Duque reagoval na nepokoje vyhlášením zákazu vycházení, zároveň však v pátek večer vyzval k národnímu dialogu. Zákaz vycházení byl již dříve vyhlášen také ve městě Cali na západě země.
Protestující se obávají o důchody i bezpečnost
Studenti, učitelé, odboráři a domorodí obyvatelé vyšli do ulic mimo jiné kvůli obavě z možné reformy penzijního systému, zvyšování daní či růstu cen energií.
Protestují také proti nárůstu kriminality v některých regionech, kde se po uzavření míru předchozí vládou s povstaleckou organizací FARC v roce 2016 rozhořel boj zločineckých skupin o ovládnutí obchodu s drogami a nelegální těžby. Vláda podle mnohých v těchto oblastech nedostatečně zajišťuje bezpečnost.
Ve městě Santander de Quilichao v departementu Cauca na jihozápadě země se v noci na sobotu stala terčem bombového útoku policejní stanice. Místní úřady odmítly, že by atentát souvisel s protesty, a připsaly ho ozbrojeným skupinám, které operují v tomto regionu, přes nějž vedou trasy obchodu s drogami.