Severní Korea vůbec poprvé zveřejnila snímky svých centrifug na obohacování uranu pro výrobu jaderných zbraní, zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-un při návštěvě tohoto zařízení vyzval k získávání dalšího materiálu potřebného k výraznému navýšení jaderného arzenálu země. Informovaly o tom světové agentury s odkazem na státní tiskovou agenturu KCNA.
KLDR poprvé zveřejnila snímky zařízení na výrobu materiálu do jaderných zbraní
KCNA doprovodila zprávu o Kimově návštěvě Ústavu pro jaderné zbraně a základny na výrobu jaderných materiálů vůbec prvními fotografiemi centrifug na obohacování uranu. Zcela vzácně tak umožnila nahlédnout do nitra severokorejského jaderného programu, jejž zakazuje několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN.
Fotografie ukazují severokorejského vůdce, jak se prochází mezi dlouhými řadami kovových centrifug, přístrojů na obohacování uranu. KCNA ve zprávě neupřesnila, kdy k návštěvě došlo ani kde přesně se zařízení nachází. Vzkaz, který reportáž severokorejské televize vysílá do světa, ale nemůže být jasnější – tedy že program na výrobu jaderných zbraní pokračuje a posiluje. A to v době, kdy znovu narůstá napětí s jižním sousedem.
„To, co vidíme, dokáže vyrobit dvacet až 25 kilogramů vysoce obohaceného uranu, tedy devadesát procent množství potřebného na výrobu jedné jaderné bomby,“ řekl k tomu bezpečnostní expert Jang-uk. Mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení Koo Byung-sam pak dodal, že severokorejský ilegální vývoj jaderných zbraní jasně porušuje řadu rezolucí Rady bezpečnosti OSN.
Kim vyzval pracovníky ústavu, aby vyráběli více materiálu pro taktické jaderné zbraně, a prohlásil, že jaderný arzenál je pro KLDR životně důležitý, aby dokázala čelit hrozbám ze strany Spojených států a jejich spojenců. Zbraně jsou nezbytné pro schopnost sebeobrany i preventivního útoku, když „jaderné hrozby ze strany vazalských sil vedených americkými imperialisty“ překročily červenou linii, citovala severokorejského vůdce KCNA.
Možné rozšiřování kapacit
Předpokládá se, že Severní Korea má několik zařízení na obohacování uranu. Komerční satelitní snímky podle analytiků zaznamenaly v posledních letech další výstavbu v hlavním vědeckém jaderném výzkumném středisku v Jongbjonu, včetně závodu na obohacování uranu, což naznačuje možné rozšiřování kapacit.
Severní Korea sice v roce 2010 pozvala několik zahraničních vědců na prohlídku zařízení v Jongbjonu, ale agentury zdůrazňují, že páteční zpráva KCNA obsahuje vůbec první a jediné fotografie centrifug. Ty by tak mohly poskytnout cenný zdroj informací pro odhad množství jaderného materiálu, jejž KLDR vyprodukovala.
V posledních měsících KLDR stále častěji testuje i balistické střely schopné nést jaderné hlavice. Poslední typy přitom mají dolet 15 tisíc kilometrů. Mohly by tedy zasáhnout cíl nejen v Japonsku, ale i kdekoliv v USA. „Je to naprosto nepřijatelné. Co se týče poslední zkoušky, podali jsme protest přes naše diplomatické kanály v Pekingu.“
Právě Čína a také Rusko jsou Kimovi klíčoví spojenci. Pekingu se jeho jaderné ambice nezamlouvají, zatímco Moskva je podporuje. Není známo, kolik jaderných hlavic Severní Korea vlastní. Poslední odhady mluví o padesáti a o schopnosti vyrobit jich zhruba ještě jednou tolik.