Kandidáti do Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump těsně před americkými volbami cílí na černošské voliče. Poslední průzkumy ukazují rozkolísanou podporu u této etnické menšiny, která dříve tradičně hlasovala pro demokraty. Především u mladších černošských mužů roste popularita kandidáta republikánské strany. Afroamerické komunity jsou přitom velmi početné v nejdůležitějších státech, které letošní prezidentské volby rozhodnou, jako jsou Pensylvánie nebo Georgia.
Kandidáti na amerického prezidenta se zaměřili na Afroameričany
Necelé tři týdny před volebním dnem není ani jeden z uchazečů o funkci prezidenta jednoznačným favoritem. V klíčových státech aktuální predikce ukazují velmi vyrovnanou podporu.
Téměř všude je rozdíl mezi kandidáty v rámci statistické chyby. Rozhodující skupinou mohou být při milionech odevzdaných hlasů pouhé nižší tisícovky voličů. Když průzkumy naznačily, že černošští muži mají letos daleko konzervativnější postoje než v minulosti, začal souboj i o jejich hlasy.
Politolog Univerzity Oregon Chandler James přiblížil přístup republikánského kandidáta: „Trump se jich ptá, co mohou ztratit. Demokraté byli u moci roky a nespravedlnosti přetrvávají, tak proč by to neměli zkusit s ním?“
Černošské obyvatelstvo tradičně volí demokraty. I podle posledních průzkumů drtivá většina této komunity dá hlas Kamale Harrisové. Stranu úřadující viceprezidentky ale znepokojuje kolísání podpory u černošských mužů. Pokud trend nezastaví, může ona jen ztratit, zatímco její protikandidát jen získat.
Roli hraje i migrační krize
„Jedním z důvodů, proč budu volit Trumpa, je má nespokojenost s ochranou hranic. Věřím, že by se tím měli skutečně zabývat,“ řekl například obyvatel Georgie Billy Plum.
Trumpova imigrační politika rezonuje v části černošské menšiny už roky. Nemálo jejích členů vidí v nelegálně přicházejících lidech ze střední Ameriky a Karibiku konkurenci. Jsou přesvědčeni, že přistěhovalci obsazují méně kvalifikovaná místa, která byla původně obsazovaná právě černošskou komunitou. A pak je tu ještě otázka náboženství a Trumpovo tažení za omezení potratů.
„Celý život jsem volil demokraty. Rodina volí demokraty. Asi budu jediný její člen, který teď bude hlasovat pro Republikánskou stranu. Věřím, že její hodnoty jsou v souladu s mými,“ vysvětloval obyvatel Georgie Michael Lindell.
Obama kritizoval černošské muže, že se jim nelíbí představa prezidentky
I malé změny v náladách černošského obyvatelstva mohou mít zásadní vliv na výsledek voleb. Proto v těchto komunitách osobně za Harrisovou agituje první afroamerický prezident. „Mluvím teď přímo k vám, mužům. Někteří z vás ve mně vyvoláváte pocit, že se vám nelíbí představa ženy prezidentky. Vymýšlíte si pak zástupné důvody a ospravedlnění,“ vzkázal 44. prezident USA Barack Obama.
Jenže jeho slova si někteří Afroameričané vyložili jako urážku a zvažují, zda vůbec k volbám přijdou. Při těsném výsledku si přitom ani jedna strana nemůže dovolit ztrácet voliče, protože by tím dali výhodu protivníkovi.