Zvolený prezident USA Donald Trump pokračuje ve výběru osobností do svého kabinetu. Proti jeho rozhodnutím však v tamní společnosti vyvstává vlna odporu. Do čela se postavila Kalifornie, nejlidnatější americký stát s nejsilnější ekonomikou. Los Angeles se už prohlásilo za „útočiště pro migranty“ – federální migrační úřady tak nebudou moci počítat se spoluprací na těchto místech.
Kalifornie brojí proti Trumpovi, chce být útočištěm pro migranty
Před budovou losangeleské radnice se sešli demonstranti. Obávají se, že nová Trumpova administrativa bude „ještě radikálnější“ než ta během jeho prvního funkčního období. „Jsme velmi znepokojeni, protože toto je město, kde tvoří migranti asi třetinu populace,“ říká Shiu-ming Cheerová z neziskové organizace CIPC.
Tamní radní tak po vzoru dalších amerických měst – třeba San Francisca nebo Bostonu – ochranu jednohlasně přijali.
Termín „ochranářské město“ přitom zákon nezná. Radnice v praxi pomocí různých nařízení brání tomu, aby měly federální imigrační orgány přístup do městských zařízení, využívaly jejich prostředky, personál nebo od nich dostávaly informace. Týká se to třeba právě osobních údajů nelegálních migrantů. Spolupráci mohou odepřít i školy nebo silniční policie.
Sliby o deportacích
Trump slibuje „největší deportační program v dějinách“ země – vyhostit chce miliony migrantů bez potřebných dokumentů. Na starosti to bude mít někdejší šéf Úřadu pro imigraci a cla Tom Homan.
„Mám zprávu pro miliony nelegálních cizinců, které pustil Joe Biden do země a porušil tím federální zákony. Radši už si začněte balit,“ prohlásil Homan v červenci 2024.
Odborníci však varují, že Trumpův plán narazí na řadu právních i ekonomických problémů. V Kalifornii na migrantech stojí řada odvětví včetně zemědělství, stát je navíc chce aktivně bránit. „Máme pro vás plán. Jsme připraveni,“ prohlásil 7. listopadu nejvyšší státní zástupce Kalifornie Rob Bonta.
Na právní bitvy se v Kalifornii chystají i u dalších témat – u nároku na potraty, stejnopohlavní manželství nebo naopak u omezení pro nositele zbraní. Tamní politici zvažují i zřízení státního fondu na financování například boje s požáry nebo zemětřesením – pro případ, že by Trumpova administrativa některým státům zadržovala federální pomoc. To v minulosti několikrát učinila.