Kalifornie brojí proti Trumpovi, chce být útočištěm pro migranty

3 minuty
Události: Kalifornské protesty proti Trumpově administrativě
Zdroj: ČT24

Zvolený prezident USA Donald Trump pokračuje ve výběru osobností do svého kabinetu. Proti jeho rozhodnutím však v tamní společnosti vyvstává vlna odporu. Do čela se postavila Kalifornie, nejlidnatější americký stát s nejsilnější ekonomikou. Los Angeles se už prohlásilo za „útočiště pro migranty“ – federální migrační úřady tak nebudou moci počítat se spoluprací na těchto místech.

Před budovou losangeleské radnice se sešli demonstranti. Obávají se, že nová Trumpova administrativa bude „ještě radikálnější“ než ta během jeho prvního funkčního období. „Jsme velmi znepokojeni, protože toto je město, kde tvoří migranti asi třetinu populace,“ říká Shiu-ming Cheerová z neziskové organizace CIPC.

Tamní radní tak po vzoru dalších amerických měst – třeba San Francisca nebo Bostonu – ochranu jednohlasně přijali.

Termín „ochranářské město“ přitom zákon nezná. Radnice v praxi pomocí různých nařízení brání tomu, aby měly federální imigrační orgány přístup do městských zařízení, využívaly jejich prostředky, personál nebo od nich dostávaly informace. Týká se to třeba právě osobních údajů nelegálních migrantů. Spolupráci mohou odepřít i školy nebo silniční policie.

Sliby o deportacích

Trump slibuje „největší deportační program v dějinách“ země – vyhostit chce miliony migrantů bez potřebných dokumentů. Na starosti to bude mít někdejší šéf Úřadu pro imigraci a cla Tom Homan.

„Mám zprávu pro miliony nelegálních cizinců, které pustil Joe Biden do země a porušil tím federální zákony. Radši už si začněte balit,“ prohlásil Homan v červenci 2024.

Odborníci však varují, že Trumpův plán narazí na řadu právních i ekonomických problémů. V Kalifornii na migrantech stojí řada odvětví včetně zemědělství, stát je navíc chce aktivně bránit. „Máme pro vás plán. Jsme připraveni,“ prohlásil 7. listopadu nejvyšší státní zástupce Kalifornie Rob Bonta.

Na právní bitvy se v Kalifornii chystají i u dalších témat – u nároku na potraty, stejnopohlavní manželství nebo naopak u omezení pro nositele zbraní. Tamní politici zvažují i zřízení státního fondu na financování například boje s požáry nebo zemětřesením – pro případ, že by Trumpova administrativa některým státům zadržovala federální pomoc. To v minulosti několikrát učinila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
před 1 mminutou

Lipavský věří, že Rubio potvrdí americký zájem na silné a akceschopné Severoatlantické alianci

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) věří, že šéf americké diplomacie Marco Rubio na jednání ministrů zahraničí NATO potvrdí americký zájem na silné a akceschopné Alianci. Řekl to před odletem na dvoudenní schůzku v Bruselu, kde očekává mimo jiné debatu o spravedlivém sdílení zodpovědnosti mezi spojenci či o ruské válce na Ukrajině.
09:24Aktualizovánopřed 22 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 40 mminutami

Netanjahu přiletěl do Maďarska, země odstupuje od ICC

Maďarská vláda se rozhodla odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás poté, co do Maďarska na státní návštěvu přicestoval izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu. A to navzdory zatykači, který na něj vydal právě ICC.
10:25Aktualizovánopřed 47 mminutami

„Taliban je v Afghánistánu skutečnou silou.“ Moskva chce zrušit zákaz hnutí v Rusku

Ruská generální prokuratura požádala nejvyšší soud, aby pozastavil zákaz činnosti afghánského vládnoucího hnutí Taliban v Rusku, oznámila v pondělí agentura Interfax. Navzdory tomu, že je v zemi Taliban více než dvacet let na seznamu teroristických organizací, hostily ruské úřady delegace hnutí nejen v Moskvě. Ta podle Carnegieho střediska usiluje o užší spolupráci s Kábulem v boji proti organizaci Islámský stát (IS).
před 55 mminutami

Jižní Súdán je po zatčení viceprezidenta na prahu války

V nejmladší zemi světa hrozí druhá občanská válka. Opozice po zatčení viceprezidenta Rieka Machara mluví o porušení křehké mírové dohody z roku 2018 o sdílení moci. Experti vyzývají mezinárodní společenství, aby zabránilo vyhrocení situace ve státě sužovaném etnickým pnutím. Do země už dorazili mediátoři Africké unie, kteří se snaží mírovou smlouvu zachránit.
10:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 4 hhodinami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 4 hhodinami
Načítání...