K radikalizaci vedla na Slovensku dlouhá cesta, soudí Radičová. Krize je velmi hluboká, míní Kubiš

35 minut
Události, komentáře: Den po atentátu na premiéra Roberta Fica
Zdroj: ČT24

Slovensko se do současné vypjaté situace nedostalo v minulých týdnech ani měsících, byl to dlouhodobý proces, uvedla ve čtvrtečních Událostech, komentářích bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. „Tato krize je velmi hluboká a odehrává se ve velmi znejistěné společnosti," dodal bývalý slovenský ministr zahraničí ve vládě Roberta Fica a diplomat Ján Kubiš. Ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka pak soudí, že Slovensko potřebuje po atentátu na premiéra Fica zklidnění situace a smířlivější tón.

Radičová uvedla, že Slovensko si za uplynulých třicet let prošlo velmi rozdílnými obdobími, včetně autokratické vlády Vladimíra Mečiara, vstupem do Evropské unie či dobou, kdy se zhoršovaly sociálně-ekonomické ukazatele a země se dostávala na chvost Unie.

Docházelo podle ní ke střídání různých typů demokracie, jako by společnost hledala cestu, zda si vybrat tu standardní liberální, nebo populistickou demokracii. Dlouhodobě pak podle ní přibývala nekulturnost či vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory. To pak vedlo až do současného stavu polarizace a radikalizace společnosti.

Společnost je rozdělená a nevidí východiska, varuje Kubiš

Kubiš hodnotí atentát na premiéra Fica jako politický terorismus, který odhalil, jak hluboko se slovenská společnost dostala. Tedy do stádia konfrontace, polarizace, hrubosti, agresivity a neschopnosti tolerovat názory, které se liší od těch našich.

„Tato krize je velmi hluboká a odehrává se ve velmi znejistěné společnosti," řekl diplomat s tím, že společnost je nejen rozdělená, ale jako by neviděla žádná východiska, protože jí je politici často nenabízejí.

Kupka varoval před přiléváním oleje do ohně ze strany některých politiků, Slovensko podle něj potřebuje zklidnění situace a smířlivější tón. Nikdo by neměl podle něho využívat současné situace ve prospěch své politické agendy.

Soudí také, že Slovensko bude muset hledat imunitu proti mnoha útokům na sociálních sítích. Prostředí některých médií a sociálních sítí podle něj vedou k osobním střetům, k větším emocím. „Ale bohužel to vzbuzuje i temné proudy ve společnosti,“ myslí si český ministr. Řešení vidí ve větší slušnosti napříč všemi vrstvami společnosti.

Diskutující ocenili vstřícné gesto Čaputové a Pallegriniho

Diskutující ocenili vstřícné gesto končící prezidentky Zuzany Čaputové a zvoleného prezidenta Petera Pellegriniho, kteří společně odmítli násilí. Kubiš připomněl také to, že do prezidentského úřadu jsou pozváni ke konzultacím zástupci politických stran. „Doufám, že budou hledat pro Slovensko nejlepší řešení,“ sdělil. Zatím vidí na politické scéně signály, že většina politiků chce hledat východisko z krize, a doufá, že se promění v konkrétní kroky, které utlumí vášně.

„Jsou tu signály, že se politická vůle přemění na skutky, jinak by to byly jen prázdné fráze," věří také Kupka. Politika se sice nemůže odehrávat bez věcných sporů, to by ztratila svůj smysl, ale nesmí to být osobní útoky, které ve výsledku vedou k nenávisti ve společnosti, dodal.

Česko je připraveno nabídnout pomoc, uvedl velvyslanec Jindrák

Velvyslanec ČR na Slovensku Rudolf Jindrák v pořadu zdůraznil, že Česko již dvacet minut po atentátu nabídlo Slovensku pomoc, lékařskou či při vyšetřování. Slovenští představitelé, ministr obrany Robert Kaliňák a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok, podle něj za nabídku několikrát poděkovali a jsou za ni velmi vděčni.

„Pokud by byla potřeba, tak jsme kdykoliv tuto pomoc schopni poskytnout,“ dodal Jindrák.

Je čas na symbolická gesta, soudí Šabata

Šéfredaktor deníku Právo Petr Šabata se domnívá, že Slovensko je nyní na možná nejdůležitější křižovatce za 32 let své samostatnosti. „Může se vydat buď cestou usmíření, nebo cestou politické války,“ domnívá se.

Soudí, že právě nyní je čas na symbolická gesta a na práci s politickými symboly, které společně nabídli Čaputová a Pellegrini.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA udeřily na ropný přístav v Jemenu

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Mluvčí povstaleckého ministerstva zdravotnictví podle agentury AFP uvedl, že o život přišlo 74 lidí, dalších 171 utrpělo zranění. Dodal, že záchranné práce pokračují. Údaje nelze nezávisle ověřit. Podle Reuters se jednalo o jeden z nejsmrtelnějších úderů od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem.
06:54Aktualizovánopřed 45 mminutami

Dva lidé zemřeli při ruských útocích na Charkov a Sumy

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek, sdělili regionální činitelé. Starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Ihor Terechov informuje o jednom mrtvém a stovce zraněných. Další člověk zemřel podle starosty Sum Artema Kobzara při ruském útoku na průmyslový objekt ve městě.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bez jasné cesty k zastavení rusko-ukrajinské války USA dle Rubia ukončí mírové snahy

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Moskvou a Kyjevem, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné ruskou válku zastavit, prohlásil podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Prezident USA Donald Trump podle něj má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP.
před 2 hhodinami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 3 hhodinami

„Koncert velmocí“ si žádá silnější Evropu, shodli se Uhde se Špidlou

Globální situace se začíná přeměňovat do koncertu velmocí, prohlásil někdejší premiér Vladimír Špidla (SOCDEM) v Událostech, komentářích. Dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde míní, že současné události volají po hlubinných změnách, o které se svět snažil po studené válce. O zahraniční politice a budoucí roli Evropy hovořili také člen Mladých lidovců Benjamin Činčila a předseda Mladého Pirátstva Kristián Sušer. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 4 hhodinami

Němci vyloučili Rusko a Bělorusko z oslav výročí konce druhé světové války

Německá vláda varuje před ruskými snahami zneužít ve svůj prospěch květnové oslavy konce druhé světové války. Spolkový parlament kvůli tomu ze slavnostní ceremonie chystané na 8. května vyloučil Rusko a Bělorusko. Ne všude ale na doporučení dali. V Seelowě na východě země si místní už před pár dny připomněli osvobození svého města od nacismu po boku představitele Putinova režimu. Akce za účasti asi osmi stovek lidí se na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev.
před 5 hhodinami

USA se snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou

Americký prezident Donald Trump podle deníku New York Times zablokoval izraelský plán vojenského úderu na íránská jaderná zařízení. List se odvolává na zdroje přímo z americké administrativy s tím, že si USA uvědomují důsledky možné války s Teheránem, a proto se nyní snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že by bylo dobré, pokud bude diplomatický postup podobný jako v Libyi. Tento scénář však předpokládá demontáž jaderných zařízení, a to Írán odmítá.
před 8 hhodinami
Načítání...