Japonsko míří k energetickému obratu. Obnoví činnost jaderných elektráren a zvažuje nové reaktory

Japonsko je připraveno obnovit činnost dalších jaderných elektráren, jejichž provoz pozastavilo po havárii Fukušimy v roce 2011. Zváží rovněž vývoj jaderných reaktorů nové generace, oznámil premiér Fumio Kišida.

Kišidovo prohlášení, podle nějž chce japonská vláda rovněž zvážit prodloužení životnosti stávajících jaderných reaktorů, ukazuje, jak ukrajinská krize a rostoucí ceny energií mění názory veřejnosti i politiků ve prospěch jaderné energetiky, podotýká agentura Reuters.

Zemětřesení následované vlnou tsunami způsobilo v březnu 2011 ve Fukušimě největší nukleární katastrofu od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986. Po neštěstí, které bylo provázeno rozsáhlým únikem radiace, byl zastaven provoz všech japonských jaderných elektráren kvůli bezpečnostním prověrkám.

Japonští vládní úředníci se ve středu sešli, aby vypracovali plán takzvané zelené transformace, jejímž cílem jsou změny jedné z největších světových ekonomik, aby splňovala ekologické cíle.

Jaderná energetika, která byla po havárii ve Fukušimě japonskou veřejností odmítána, by se podle názoru některých členů vlády nyní měla stát součástí této transformace.

Zpřísněné bezpečnostní požadavky v současnosti splňuje v Japonsku sedmnáct jaderných reaktorů, z nichž deset již země restartovala. Podle premiéra Kišidy udělá Japonsko maximum pro to, aby bylo do sítě zapojeno i dalších sedm. Japonská vláda již minulý měsíc vyjádřila naději, že bude moci včas restartovat více jaderných reaktorů, aby předešla možnému nedostatku elektřiny v zimních měsících.

Premiér Kišida prohlásil, že vláda se bude rovněž zabývat možností prodloužení životnosti existujících reaktorů. Podle japonských médií by se takové prodloužení dalo mimo jiné zdůvodnit dobou, kdy zůstávaly reaktory odpojeny. V případě některých elektráren se jednalo o několik let.

Načítání...