Izraeli schází místo na hroby. Tradiční společnost hledá moderní řešení

3 minuty
Události: Izrael nemá místo na hroby
Zdroj: ČT24

Izrael má problém s nedostatkem míst pro pohřbívání. Mohou za to vysoká hustota zalidnění, nedostatek pozemků pro hřbitovy, ale také náboženská omezení, která znemožňují kremaci.

Extrémní hustotu zalidnění má například aglomerace Tel Avivu. Čtyři miliony obyvatel tu žijí na ploše jednoho českého okresu. Scházejí pozemky pro výstavbu domů a chybí také plochy pro pohřbívání.

„V Izraeli je velká propast mezi potřebou míst pro hroby a tím, co je k dispozici. Pro následujících dvacet let nám už teď schází dva miliony pohřebních míst,“ líčí ředitel odboru náboženských služeb v regionu Guš Ecion Rafi Ostroff.

Už nějakou dobu Izrael zkouší jedno řešení – mnohapodlažní hřbitovy. „Je tu vždycky čisto. Není problém najít, kam má člověk jít. Je tu vše pěkně zorganizované a dobře provedené,“ říká obyvatelka Tel Avivu Ija, která do pětipodlažní budovy chodí s kyticí ke hrobu svého otce. Na nezvyklou pietu už si zvykla.

Nevýhoda pohřebních domů je ale evidentní – jsou příliš drahé, brzy se zaplní a z náboženských důvodů není možné v Izraeli později pohřebiště zrušit. I proto se nyní prosazuje další metoda, kdy se tělo dočasně pohřbí do země a po roce se exhumuje.

Tradice a pokrok

„Po roce zbývají z těla jen kosti. Ty se složí do malé krabice, které se říká schránka na kosti. A ta zabírá zhruba deset procent místa ve srovnání s běžným hrobem,“ popisuje Ostroff. Jde o návrat k židovské praktice používané ve středověku. Moderní přístup je v některých ohledech podobný českým kolumbáriím.

Nejjednodušší a prostorově nejvýhodnější řešení v podobě urnového háje, jaké jsou běžné na českých hřbitovech, není možné, protože judaismus nepraktikuje kremace. Zejména ultraortodoxní židovští věřící něco takového zásadně odmítají.

„Jsme přesvědčeni, že toto je židovský stát a že pohřby se mají provádět tradičním způsobem,“ zdůrazňuje poslanec za Sjednocený judaismus Tóry Jicchak Pindrus.

I v pohřebnictví se tedy v této zemi projevuje velké izraelské dilema – tradice versus realita moderní společnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 1 mminutou

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 4 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 5 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...