Irský premiér popřel zprávy médií o tom, že Británie a EU došly k průlomu v celní dohodě

Irský premiér Leo Varadkar popřel zprávu, že britští a unijní vyjednavači dosáhli dohody o pobrexitových obchodních pravidlech pro Severní Irsko. O údajné shodě, která by mohla ukončit kontroly zboží mířícího na severoirský trh, ve středu nejdříve informoval web deníku The Times. Podle deníku EU také poprvé připustila, že Evropský soudní dvůr by mohl rozhodovat o otázkách týkajících se britské provincie, pouze pokud by mu případ postoupily samy severoirské soudy.

Celní část britsko-unijní dohody chtěli vyjednavači veřejně představit už v prosinci, ale na poslední chvíli oznámení zrušili, píše list. Podle jednoho ze zdrojů se Unie obávala, že by premiér Rishi Sunak neprosadil celý balík u severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) ani u stoupenců brexitu ve vlastní Konzervativní straně. Londýnský zdroj uvedl, že Sunak chtěl mít celou dohodu připravenou k podpisu, místo aby ji oznamoval po částech.

Varadkar ve středu ale odpovídal na otázku v parlamentu týkající se zprávy, že Británie přijala plán, který by zamezil nutnosti rutinních kontrol výrobků směřujících do Severní Irska. „Mohu potvrdit, že navzdory mediálním zprávám zatím žádná dohoda mezi EU a Spojeným královstvím uzavřena nebyla,“ řekl Varadkar. Rozhovory s unijními vyjednavači označil za konstruktivní. 

Podle obou zdrojů musely obě strany ustupovat ze svých požadavků. Celní dohoda v mnohém vychází z britského návrhu. Zboží pro severoirský trh nebude kontrolováno, zboží určené k dalšímu exportu projde celní kontrolou v přístavech v Severním Irsku, popisují The Times. Británie a EU by navíc sdílely údaje o pohybu přepravců. Varadkar ovšem popřel uzavření dohody, kterou deník popsal.

Dohoda se má týkat i rozhodování soudů

Podle britských zdrojů Brusel učinil významné ústupky také v otázkách jurisdikce evropského soudu. Brusel doposud trval na tom, že by Evropská komise měla mít možnost předávat případy přímo soudu. Jeden ze zdrojů dodal, že EU se od svého původního postoje hodně vzdálila, dohoda podle něj nikoho nepotěší, ale je naděje, že všechny dostatečně uspokojí.

Rozhovory o severoirském protokolu, tedy o té části brexitové dohody, která hovoří o kontrolách zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, byly po sedmiměsíční pauze obnoveny loni v říjnu. Šéf britské diplomacie James Cleverly na začátku roku uvedl, že jednání postupují poměrně rychle.

Jeden z vládních zdrojů dodal, že existuje „silná shoda“, že spor o protokol nelze nechat pokračovat. Zatím jsou však všichni opatrní a nechtějí se blíže vyjádřit k tomu, kdy by mohla být dohoda formálně oznámena. Je však přáním oznámit balíček před výročím Belfastské dohody, tedy před 10. dubnem.

Británie formálně opustila EU před téměř třemi lety. Učinila tak na základě dohody, která ošetřuje i klíčovou výzvu v podobě zachování volného režimu na hranici Severního Irska s Irskou republikou, z níž se v důsledku brexitu stala hranice EU. Nakonec se Londýn a Brusel dohodly, že na uvedenou část Spojeného království se budou nadále vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, zatímco kontroly zboží budou probíhat při jeho cestě mezi regionem a zbytkem Británie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyjádření o sanitkách nebylo pravdivé, přiznává izraelská armáda. Při její palbě zahynulo několik lidí

Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

„Ruce pryč.“ Lidé napříč Amerikou vyšli demonstrovat proti Trumpovi a Muskovi

Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 6 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 6 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 8 hhodinami
Načítání...